Меглена Плугчиева вече отлетя за Лондон, след като триумфално разпространи пазената дълго време в тайна личната си кандидатура за вицепрезидент на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Седалището на банката е в британската столица.

Прагматичната дама, която винаги усеща политическите ветрове и този път прояви силния си нюх.

Още преди да беше казал своята дума премиерът, Плугчиева като умел дипломат (все пак беше посланик в Германия) го изпревари и обяви, че благодари за подкрепата, която Бойко Борисов й е дал. Тя веднага уточни, че участието й в конкурса няма никакви политически и партийни оттенъци.

Ръкавицата беше хвърлена и премиерът беше принуден да я поеме. Той призна, че е изпратил писмено своята подкрепа за кандидатурата на Плугчиева. Бойко Борисов дори каза, че много от нещата, които е правила Плугчиева, той е критикувал, но има и добри, които са от полза. Въпреки това остава усещането, че има реален жест на благодарност, тъй като Плугчиева беше единственият депутат от БСП, който гласува „въздържал се", когато сегашното Народно събрание прие кабинета „Борисов".

Помните ли онази номинация за нея за мъж на годината (1988 г.) в годишната класация на радио „Дарик"? „Било ми е писано все с мъжки професии да се занимавам и с повече мъже да работя. Ласкае ме номинацията за Мъж на годината, защото в нея се влагат класическите понятия смелост, работоспособност, издръжливост", отговори на предизвикателството Плугчиева в интервю за в. „Труда".

Две години по-късно, в коренно различна политическа ситуация, тя пак атакува една професия, в която все още доминират мъжете - банкерската. Въпросът е дали Меглена Плугчиева има подготовката да поеме вицепрезидентския пост на ЕБВР и да отговаря за Югоизточна Европа - регионът, в който са насочени най-много инвестициите на банката.

Освен това България си има свой официален представител, който е в борда на банката (правителствата на всички страни-членки на финансовата институция пращат свой представител там). И това е Стефка Славова, която кабинетът „Борисов" определи през ноември, за да смени на този пост, заеман два мандата от Калин Митрев - съпругът на Ирина Бокова.

И точно компетентността на Плугчиева да бъде банкер атакува лидерът на СДС Мартин Димитров. Дали подобн оподмятане е основателно или не е доста спорно. Той припомни, че по образование депутатката от БСП е лесовъд, но не спомена за другите нейни специализации. Но може би основателно съзря сделка в подкрепата на Борисов, тъй като за Мартин Димитров е необяснимо, че тя получава подкрепата на българския премиер в момента. Лидерът на СДС не вижда ползата за България от тази сделка и препоръча за този пост новия подуправител на БНБ Калин Христов.

Друг е въпросът дали самият Христов желае да участва в такъв конкурс.

Сделка или не, както се казваше в едно нашумяло телевизионно шау! Засега играчите са известни, остава да разберем какви ще са дивидентите. Прагматично погледнато не е лошо България да има двама представители в борда на ЕБВР. Нека не забравяме, че това е банковата институция, която е сред най-големите инвеститори в България с вложения от над 1.8 млрд. евро в различни проекти, а заедно с партньорите си, банката е мобилизирала над 6.2 млрд. евро у нас.