Лидерите на страните от Европейския съюз ще се споразумеят на среща на върха тази седмица за съвместно закупуване на газ, втечнен природен газ и водород преди следващата зима, според проект на изявлението им от предстоящата среща на върха, предава Ройтерс.
Руската инвазия в Украйна доведе до рекордно високи цени на енергията, а ЕС си постави мисия да намали употребата на руски газ тази година - ход, който ще изисква увеличаване на вноса от други доставчици като Катар и САЩ.
"В перспектива за следващата зима, държавите-членки и Европейската комисия спешно... ще работят заедно за съвместното закупуване на газ, втечнен газ и водород", се очаква да заявяват лидерите на ЕС след среща на върха на 24-25 март, според проектоизявление на срещата видяно от Ройтерс.
Европейската комисия миналата година предложи система за страните от ЕС за съвместно закупуване на стратегически запаси от газ, за което някои членове, включително Испания, призоваха като начин за осигуряване на буфер срещу потенциални прекъсвания на доставките. Страховете от прекъсване на доставките нараснаха, след като Русия нахлу в Украйна. Русия доставя 40% от газа в ЕС.
Брюксел заяви, че ще помогне на страните да започнат съвместно закупуване на газ тази година и се очаква тази седмица да предложи правила, които изискват от страните да запълват хранилищата за газ до 90% преди всяка зима. Газохранилищата в ЕС в момента са пълни средно до 26% от капацитета си.
В проектодекларацията се казва, че страните са се съгласили да координират мерките за запълване на хранилища и да започнат да го правят "възможно най-скоро".
Лидерите също ще обмислят нови мерки за предпазване на потребителите от покачващите се цени на енергията и ще обсъдят как потенциално да "оптимизират" функционирането на енергийните пазари. Те ще поискат от Комисията да предприеме "необходими инициативи" за това, според проектодекларацията.
Европейските цени на газа вече се повишиха още преди инвазията, което накара правителствата да харчат милиарди за данъчни облекчения и субсидии, за да предпазят гражданите от значително увеличаване на сметките им за отопление.
Намирането на общ отговор на ЕС обаче се оказа трудно. Страните от ЕС носят до голяма степен отговорност за своите национални енергийни политики и все още не са достигнали до обща позиция дали са необходими действия в целия ЕС за укротяване на цените.
Испания, Белгия, Португалия, Италия и Гърция са сред онези, които призовават за намеса на европейските енергийни пазари, за да се ограничат цените или да се отдели цената на електроенергията от растящата цена на газа.
Други държави, включително Германия, Нидерландия и Дания, се противопоставят на намесата на държавите и предупреждават за причиняване на смущения на енергийните пазари, което може да подкопае инвестициите в чиста енергия.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви по-рано, че ЕС трябва да инвестира във възобновяеми енергийни източници, уточнявайки, че гражданите също могат да направят своя принос, като използват по-малко енергия.
САЩ и Великобритания вече се отказаха от руския петрол, но ЕС не посмя да направи тази стъпка. В същото време Европейската комисия разработи план за постепенно отказване от руските енергоизточници до 2030 г.
По време на срещата на евролидерите във Версай председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви още по-амбициозен план съгласно който от 2027 г. Европейският съюз ще прекрати вноса на руски газ и петрол. В "Туитър" тя обяви, че ще предложи план в тази насока в средата на май.
halo
на 23.03.2022 в 18:12:15 #8Един тука е правил се*кс три пъти 69. По статията ---> при общи закупки се решава проблемът с "петата колона".
666999
на 22.03.2022 в 23:11:40 #7Росстролнадзор и Октавиан са едни от най тъпите и малоумни парчета с които съм се сблъсквал в живота си, а той не е кратък. Не ми побира акъла, как може да се радваш от това, че ще плащаш по- високи сметки за газ и ток, за да може някой друг да си пълни гушата, само да не е Русия. И как може да приказваш, че Русия използвала енергоносителите като политически инструмент, при положение, че тя си изпълнява договорите и не е спряла доставките на нищо, дори след всичките санкции които са и наложени. Вие деца сте направо жалки.
coco7
на 22.03.2022 в 22:52:01 #6От високите цени ще измрат първо изроди русофили като бате Педераско.
rosstrollnadzor
на 22.03.2022 в 21:10:06 #5Насе, митрофанова и кутев ще ви дават компенсация в рубли, само активност требе...
rosstrollnadzor
на 22.03.2022 в 21:06:40 #4Обективен незнайко, за обща култура да си знаиш, по цена на добиване на петрол/газ можеш да раздели основните доставчици както следва в три основни групи: $9-10 на барел - Иран, Ирак, Саудитска Арабия <-- ТОВА СА НАЙ-ЕФТИНИТЕ СУРОВИНИ $19-21 на барел - русия, Индонезия, САЩ, Норвегия $23-24 на барел - американски шисти $27-29 на барел - Канада, Венецуела, Нигерия На ватниците петролът/газ по 19-21 им привършва в следващите 5-7 години и отиват на около $30, и то при условие че има кой да им го разработи, щото в близките 10-20 години няма да има кой заради "крим наш". За арктическия дори не пишем, там цифрите са над най-смелите ти очаквания... А природният газ требе преработка за да се ползва, не е да бучнеш тръба и да теглиш, е те там им е куцото местенце + огромната мрежа от тръбопроводи струваща леля си и чичо си за поддръжка, еле и сега мидичката като се изтегли... Та първо не са евтини както ти твърдиш и второ не могат сами да се оправят дори и с добиването и пречистването на каквото и да е... Това просията става бяло петно на картата, можеш да заминеш по политически причини още отсега, че в бъдеще и да влезеш при тех ще е тегаво...
oktavian
на 22.03.2022 в 19:07:45 #3Наско, това с евтиния руски газ вече не върви като пропаганда! Европа и България няма да загинат от липсата му. Цената на газа ще отиде още нагоре, но от тази цена Русия въобще няма да се възползва!Точно това е значението на пълното отказване на Европа от руските доставки!Някой друг ще се облагодетелства, но не Русия, глупав троле!При висока цена на газа, доставчици ще се натискат колкото си искаш.Но след като Путин заложи на газа като инструмент за изнудване, това вече е окончателен край и на СП2 и на всички тръби от Русия към Европа!А както знаем Европа има много милиарди свободни пари, които инвестира по различни програми.Включително и милиарди за България.Ще се наложи да ореже с 5-10% тези програми, но никога повече, докато свят светува, няма да си доставя газ от престъпната държава-агресор Русия!
Obektiven_29
на 22.03.2022 в 18:07:10 #2Ами ще видим какво ще стане до 2030 година. Във всеки случай отруския газ по евтин нямаше. Много се съмнявам, че Германия като страна производител, ще се съгласи на такова безумие. А до колко новите доставки ще заместят руските, би могло много да се спори. Няма основание за оптимизъм без руските суровини.
oktavian
на 22.03.2022 в 17:32:52 #1Край на монопола на Русия! Край на мечтите за разцепление на ЕС и НАТО! Край на мечтите на Путин за световно лидерство!