Премиерът на Сърбия предупреди, че формирането на косовска армия може да предизвика въоръжена намеса на Сърбия в бившата провинция - най-грубото предупреждение досега, в условията на ескалиращо напрежение на Балканите, съобщава АП.
Сръбският премиер Ана Бърнабич заяви, че се надява, "никога да не използваме нашата армия, но за съжаление това в момента е една от възможностите на масата".
Косовският парламент ще гласува на 14 декември за превръщането на силите за сигурност на страната в редовна армия. Сръбски официални лица твърдят, че армията ще бъде използвана, за да се преследва сръбското малцинство, което многократно е отречено от косовските власти.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди за намерението на Косово за преход към армия. "Подобен ход е непредвиден. Това противоречи на съветите на много съюзници от НАТО и може да има сериозни последици за бъдещата евроатлантическа интеграция на Косово", обясни той.
Бърнабич заяви, че етническите албански лидери в Косово "трябва да проявят здрав разум" и предупреди, "не можем да останем настрани и да гледаме мълчаливо, докато някой извършва етническо прочистване" на сърбите на Балканите.
Косовският премиер Рамуш Хардинай коментира, че това е "чистата лъжа", твърденията, че новата косовска армия ще се насочи към северно Косово, където живеят повечето сърби. "Армията не е за север. Нашата армия е за Афганистан и Ирак, за да помогне на тези страни в мироопазващи мисии", обясни той.
Косово обяви независимост през 2008 г. Сърбия и нейните съюзници Русия и Китай не признават Косово като страна, в противоречие със САЩ и по-голямата част от Запада.
Сърбия загуби контрол над Косово след война от 1998-1999 г., в която загинаха повече от 10 000 души, а докладите за репресии подтикнаха НАТО да предприеме въздушни удари, за да спре конфликта.
Напрежението между Сърбия и Косово се покачи, след като правителството на Косово миналия месец въведе 100% данък върху вноса от Сърбия и отмъщение за неуспешна кандидатура за членство в международната полицейска организация Интерпол след интензивно сръбско лобиране.
Бърнабич заяви, че Сърбия губи 42 милиона евро месечно поради повишението на митата в Косово.
Сърбия засилва въоръжените си сили, опустошена след намесата на НАТО през 1999 г., най-вече с руска помощ.
Въоръжената намеса на Сърбия в Косово би довела до пряк сблъсък с мироопазващите сили, водени от НАТО. В последно време Сърбия повишава бойната готовност на войските си след поредица от малки инциденти.