В Деня на народните будители Hewlett-Packard дари $100 хиляди долара на 73-о СОУ "Владислав Граматик" в София. През март екип от ученици и преподаватели от столичната гимназия кандидатства в годишния международен конкурс на Hewlett-Packard за финансиране на иновативни проекти в областта на средното и висше образование. Те се състезаваха със свои връстници от над 100 държави от региона Европа, Средeн изток и Африка.
Проектът, с който българските младежи впечатлиха независимото международно жури, е на тема "Интерактивно образование по природни науки, математика и информатика", съобщават от българския клон на световния лидер в информационните технологии..
С гранта, на стойност $100 хил. Hewlett-Packard финансира изграждането на кабинет по интерактивно обучение в 73-о СОУ, както и обучение на екипа от ученици и преподaватели за работа по проекта. Кабинетът е оборудван с най-модерни хардуер и софтуер технологии за работа в интерактивна среда, включващи цялата нужна технологична НР инфраструктура и интерактивна дъска. Наред с това, НР дава възможност на младежите да обменят опит с ученици от цял свят, като им осигурява посещение на предстоящата годишна конференция „HP Innovations in Education". Тя ще се състои в края на февруари 2010 година, в Сан Франциско, Калифорния.
Сертификатът за предоставеното финансиране бе връчен на директорката на столичната гимназия г-жа Запрянова от Ираван Хира, генерален директор на HP България, в присъствието на г-жа Йорданка Фандъкова, министър на образованието, младежта и науката и бивш директор на училището.
"Горд и щастлив съм, че отново български ученици демонстрираха на международно ниво, че когато в образователната ни система се работи правилно, те са равностойни на своите връстници и на запад, и на изток.
Проектът, който учениците и учителите от 73-о СОУ предложиха, е прекрасен пример за това, което според нас би могло да се подобри в българската образователна система - двупосочната комуникация между преподаватели и ученици. Интерактивност означава когато двете страни активно обменят информация и мнения. Само тогава, независимо дали става въпрос за бизнес или академични иновации, можем да се възползваме напълно от човешкия потенциал. HP ще продължава да инвестира в развитие на образованието на българските ученици и студенти" заяви Ираван Хира.
Според програмата на HP „Иновации в образованието", всяка година компанията провежда конкурс в региона на Европа, Близкия изток и Африка за иновативни проекти в образованието за висши и средни училища, в областта на природните науки, математика и информатика. Кандидатстването става само онлайн и проектите се разглеждат и оценяват от независим международен екип на HP.
Предоставянето на грантове за стимулиране на иновациите в образованието са част от глобалната стратегия на HP за социално развитие. Над 1 000 образователни институции, в повече от 40 страни по света, развиват проекти за мобилни технологии с подкрепата на HP. В последните 20 години HP дари повече от 700 милиона евро в брой и оборудване на училища, университети и други неправителствени организации, свързани с образованието. Само за периода 2004-2008 г. компанията инвестира близо 43 милиона евро в подобни проекти.
Българските учебни заведения също имат своето място на образователната карта на НР, като само за последните 3 години компанията инвестира, над $600 хиляди в проекти, свързани с образованието.