Държавната за информационни технологии и съобщения, сдружение "Потребител БГ" и фондациите "Интермедия" и "Приложни изследвания и комуникации" организират дискусия с включване на живо от участието на България в Световния ден за безопасен Интернет.

На дискусията ще бъдат представени и резултатите от националното он-лайн състезание за ученици, посветено на Международния ден за безопасен Интернет "Когато съм в мрежата".

Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС) ще координира българското участие в Международния ден за безопасен Интернет за 2007 г., който ще се проведе на 6 февруари, съобщиха от правителствената пресслужба.

Международният ден ще бъде отбелязан с четири инициативи: блогатон; състезание за училища; телевизионна реклама и он-лайн списание.

Мотото на уеб-базирания маратон (блогатон) е „Да преминем границите". Той ще бъде открит от еврокомисар Вивиан Рединг, която е патрон на събитието. На всяка участваща държава ще бъде предоставено време, за да направи публикации за дейностите си в подкрепа на безопасността на децата в Интернет. За България времевият интервал е от 11:00 до 12:00 часа.

Училищата-партньори ще имат възможност да публикуват своите разработки по обявените теми по време на Блогатон 2007. Същият ден ще бъде обявено при кого отиват четирите награди, които ще бъдат предоставени под формата на компютърно оборудване за училищата-победители в конкурса.

Международният ден за безопасен Интернет за 2007 г. ще бъде отбелязан и с излъчване на телевизионна реклама. 26 национални центъра на мрежата INSAFE ще организират излъчването на клип за безопасността в Интернет по национална телевизия в Деня на безопасния Интернет - 6 февруари 2007 г.

България е поканена да даде своя принос към списването на он-лайн списание на език по наш избор. Списанието ще е достъпно през сайта на INSAFE (http://www.saferinternet.org/) и ще съдържа съобщения за пресата и медиите, подробни статии, игри и викторини.

Международният ден на безопасния Интернет ще бъде честван за четвърти път. България бе поканена за участие в него за първи път през 2005 г. През 2006 г. в честването се включиха 37 страни.

То бе реализирано под формата на световен "блогатон", който стартира сутринта на 7 февруари 2006 г. в Нова Зеландия, премина през Азия, Европа и приключи в Америка.

За това време бяха направени над 100 блог-постинга и повече от 300 коментара към тях. В блогатона се включиха различни организации - Съветът на Европа, Международният съюз по далекосъобщенията, Internet Watch Foundation, Virtual Global Taskforce, Microsoft, както и три български организации: ДАИТС, Държавната агенция за закрила на детето и Фондация "Приложни изследвания и комуникации".