"Няма китайци на летище Пловдив", четем във в. "Стандарт"

Очаква се преговорите за отдаване на концесия на аеропорта да започнат с ПИМК и ТИЗ

Одобреният за концесионер на летище Пловдив консорциум, съставен от китайската компания "Хайнан" и българската "Пловдив еърпорт инвест", най-вероятно няма да подпише договора за управление на аеропорта, научи "Марица".

Последният възможен срок за това изтича днес, но до вчера вечерта нямаше информация в Министерството на транспорта да са внесени необходимите документи. Припомняме, че в средата на юни китайската част от избрания концесионер поиска едномесечна отсрочка по чисто административни причини - за приключване на процедурите по приемането на решения от управителни органи на китайската корпорация HNA Group, част от която е "Хайнан".

Прочети още от в. "Стандарт"

"Депутатите засекретиха акциза на бездимните цигари" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Политическата буря, заформила се около предложението да бъде изравнен акцизът върху обикновените и нагреваемите цигари, уплаши депутатите от парламентарната комисия за борба с контрабандата и сивата икономика. Вчера те закриха за медиите и гражданите заседанието, на което обсъдиха на първо четене законопроекта, внесен от ГЕРБ и "Обединени патриоти", с който се иска драстично увеличение на данъка върху бързо добилите популярност бездимни цигари.

Парламентарният правилник позволява на депутатите да правят това по свое усмотрение, но в случая никой не посочи логична причина дискусията да се проведе при закрити врати. Не стана ясно и кой го е предложил, но е очевидно, че липсата на публичност облагодетелства вносителите, т.е. управляващите.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Започва изграждането на системата, която ще свърже хотелите с НАП, МВР и НСИ", четем в "Капитал"

През нея трябва да се подава информация в реално време, като целта е да се изсветли сектор туризъм

След голямо забавяне най-накрая ще започне изграждането на единна онлайн система, която да свърже местата за настаняване с НАП, МВР, НСИ и общините. 

Договорът за изграждане на Единна система за туристическа информация (ЕСТИ) беше подписан от министъра на туризма Николина Ангелкова. Изпълнител на поръчката е "Технологика", като на финалната права изборът е направен между шест кандидати. Цената за изграждане на системата е 1.1 млн. лв. По думите на Ангелкова системата ще гарантира защитата на личните данни.

Прочети още от " Капитал"

"В седмия си живот газовата връзка с Гърция май ще стане" е заглавиe от в. "24 часа"

Газ по интерконектора трябва да потече през втората половина на 2020 г.

Шест пъти умира газопроводът България-Гърция, но той като котките има 7 живота. Сега живее последния, но най-истинския. Това заяви Клаус-Дитер Борхард, шеф на "Вътрешни пазари" на ГД "Енергетика" на ЕК. Тези думи той изрече по време на петата среща на високо равнище за междусистемно свързване в Централна и Югоизточна Европа CESEC. Тогава бяха подписани 4 документа, които да го направят необратим.

Важна ли ни е тази нова тръба с Гърция и защо?

Прочети ще от в. "24 часа"

"Заради по-топлата зима 53% от абонатите платили повече за парно" извежда на първа страница в. "Монитор"

Почти 53 на сто от клиентите на "Техем" имат изравнителни сметки със суми за възстановяване. Останалите ще доплащат. "Това се дължи основно на по-топлата зима", обясни изпълнителният директор на топлинния счетоводител Милена Стоянова и добави, че последният отоплителен сезон е продължил само 168 дни или 20 дни по-малко от предишния, като средната температура за периода е била 2 градуса по-висока.

Данните сочат още, че 14% от клиентите са получили изравнителни сметки със суми за възстановяване или доплащане до 10 лв., което означава, че те на практика са плащали реалната си консумация. Това се отнася за 26 291 домакинства, които се отчитат от фирмата. В тях обаче не влизат сградите на месечен отчет или с дистанционно засичане на уредите. Такива кооперации са основно в провинцията, уточниха от фирмата.

Предварителните данни сочат още, че на една четвърт от абонатите топлофикациите ще им върнат до 10 лв.. На други 28% - от 10 до 100 лв., Почти на всеки десети обаче е платил за сезона от 100 до 250 лв. по-малко и ще трябва да доплаща. Около 6% от абонатите пък са "на червено" с над 250 лв., а друга една четвърт с между 10 и 100 кинта.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Екокасичката ПУДООС ще има още един началник", пише в. "Капитал"

Ръководството на една от най-богатите държавни структури - Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда, известно като ПУДООС, ще бъде разширено. По предложение на министъра на околната среда и водите Нено Димов ще се създаде постът заместник изпълнителен директор, какъвто досега не съществуваше. Причината за това е банална - много задължения и голямо натоварване на изпълнителния директор Ренета Колева. 

ПУДООС е структура към екоминистерството, но разполага със собствен бюджет, който се попълва от различните екотакси - за рециклиране на опаковки, акумулатори и батерии, на отработени масла, електрическо и електронно оборудване и т.н. Освен това получава и трансфери от централния бюджет. Годишно тази своеобразна екокасичка разпределя близо 100 млн. лв.

Прочети още от в " Капитал"

"България НЕ Е с най-ниски данъци в ЕС", пише в. "Сега"

Широко разпространено е мнението, че България има най-ниски данъци в Европейския съюз. Това схващане се формира от сравнението на ставките най-вече на корпоративния данък и данък общ доход у нас и в страни като Германия или Дания. Но тези държави не са представителни за целия ЕС, а и данъчната тежест не се формира единствено от тези два данъка.

Митът за най-ниски данъци в ЕС се затвърждава сред хората и от постоянното повтаряне от страна на управляващите. Последното изказване дойде лично от премиера, който потвърди това схващане в контекста на темата за акциза на бездимните цигари.

За да проверим дали това е вярно, трябва, разбира се, да се обърнем към статистиката и фактите. Какво показват те?

Прочети още от в. "Сега"

"Свалят на 7000 лева прага за разплащания кеш" пише в. "Монитор"

Таванът на плащанията в брой ще бъде свален от настоящите 10 бона на 5000 или поне на 7000 лева.

Това стана ясно от изказване на премиера Бойко Борисов след връчването на наградите "Икономика на светло" на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Борисов обяви, че с финансовия министър Владислав Горанов е успял да привлече подкрепата на вицето и съпредседател на ОП Валери Симеонов за намаляване на разплащанията в брой.

Тази седмица ще видите, обещали сме под 6% ще падне контрабандата на цигари, от 34%., каза още Борисов.

"Само за 1 г. нови 10% изсветляване на икономиката, борбата с корупцията и то по критерии на Асоциацията на индустриалния капитал в България. По време на мандатите на БСП сивата икономика става огромна, а щом дойде правителството на ГЕРБ икономиката изсветлява", допълни премиерът.

Прочети още от в. "Монитор"

"Държавата да се грижи за кадърните чиновници", пише в. "Стандарт"

- Госпожо Николова, как изглежда държавната администрация като кадрова политика в момента?

- Към настоящия момент общо взето като ситуации и като капацитет държавната администрация е доста различна. Както хората се променят, така се променя и развитието в публичния сектор по отношение на кадровата политика. Стабилитетът в държавната служба се наруши с годините, защото се наложи една практика при промяна на политическото управление новият министър автоматично да се захваща с щатната численост и длъжностното разписание на конкретното ведомство. Какво имам предвид? Понякога освобождаването с лека ръка на капацитет в публичния сектор не е безболезнено. Държавната администрация губи кадри, които с години са израснали в йерархията и държавата е инвестирала в тях. Говорим за тези хора, които с кариера са постигнали своята съдба. Не говорим за т. нар. инцидентни назначения, с които държавната администрация закъса през годините, а през 2013-2014 г дори се появи прозвището "калинки" за такива случаи. Говорим за общия случай, когато човек започва като младши експерт, преминава през длъжността старши експерт, после става началник на отдел, докато стигне до директор на дирекция. И когато дойде конкретният министър и даже :"Абе вижте сега, не го познаваме този човек, аз имам право на екип, аз сега какво мога да направя".

Прочети още от в. "Стандарт"

"Какво Тръмп може да получи от Москва и какво ще иска Путин в замяна" четем в "24 часа"

Да не би някой да е прошепнал на Тръмп, че както през 1972 г. Америка изигра срещу Москва "китайската карта", днес е възможно да се опита срещу Пекин да разиграе "руската карта"

Ако оставим настрана аргументите за предполагаема зависимост на Доналд Тръмп от върха на Кремъл и за намесата на руските служби в президентските избори, които Тръмп спечели, остава въпросът какво очаква стопанинът на Белия дом да получи от Владимир Путин и какво последният очаква да получи в замяна.

Тръмп очевидно има нужда от сделка с Путин по ситуацията и перспективите на войната в Сирия, и преди всичко - сделка за възможната изолация и изтласкване на Иран от баланса на силите в Сирия. Ключовите съюзници на Вашингтон в Близкия изток - Израел и Саудитска Арабия - са непримирими противници на Техеран.

Прочети още от в. "24 часа"