Толкова бързо селскостопанската земя в идиличната селска Англия не е поскъпвала от поне 30 години. Обработваемата земя е струвала средно 4,000 паунда за акър през месец януари миналата година (1 акър = близо 4 047 кв.м.), а сега цената за акър е 5,500 паунда ( приблизително 3330 лева за декар по днешен валутен курс).
Тази характерна тенденция е започнала да се проявява още през миналата година, но тази година се е ускорила, твърди ръководителят на изследванията на земеделската земя на Knight Frank. Някои ферми в Кент и Дорсет се продават при цена над 6,000 паунда за акър, а други ферми във северозападната част на страната - по 5,000 паунда за акър. По същото време на миналата година същите ферми са можели да бъдат купени при цена 3,500 паунда за акър, или сме свидетели на почти 75% увеличение за някои селски имоти.
Според авторитетите в недвижимите имоти RICS, стойността на селскостопанската земя през втората половина на 2007 г. (тоест от избухването на кредитната криза) се е увеличила с 28%. За последен път селскостопанската земя е поскъпвала с подобно темпо през 1970те, когато годишно поскъпване с 40% бе често срещано явление. Според Knight Frank, цените тази година ще продължат да поскъпват с между 10 и 20%.
За поскъпването на земеделската земя на Острова има редица обяснения. Първо, цените на хранителните продукти са достигнали рекордни върхове и търсенето на селскостопански имоти е много силно. На пазара се предлага малко плодородна селскостопанска земя (според някои изследвания, сега се предлага четири пъти по-малко земя, отколкото през 1960-те).
Но за невиждания ръст на търсенето имат вина и т.нар. „лайфстайл" - фермери: трейдъри в лондонското Сити или инвеститори, които използват богатството си, за да си закупят селскостопанска земя за нещо като хоби. Данните на Knight Frank за 2007 г. сочат, че 38% от сделките със земеделска земя са сключени с фермери - ентусиасти, а според други оценки дори 45%.
Освен това нестабилността на световните финансови пазари подхранва треската за земя, тъй като инвеститорите искат да прехвърлят състоянието си от акции и бонове в активи, които са с по-големи изгледи за бърза възвращаемост. Земята в момента е точно такъв актив: цената на пшеницата и на другите зърнени култури се удвои през последните 12 месеца. Земеделската земя е все по-печеливша и атрактивна инвестиция.
В същото време към земеделската земя на Англия има и интерес от чужбина. Докато все повече британци си купуват земеделски ферми в Русия и страните от бившия соцблок, по западните стандарти земята в Англия остава сравнително евтина. Миналата година 6% от земеделските земи в Англия са изкупени от холандци, ирландците са изкупили 5.5%, датчаните 3%, както и шведите, норвежците и финландците.
Коментар на един брокер гласи: „Ако не друго, кредитната криза поне засили пазара на селскостопанска земя. Някои хора загубиха милиони в инвестиции, но тези, които са вложили поне някаква част от средствата си в селскостопанска земя, сега потриват доволно ръце".
Бумът в цените на селскостопанската земя е отразен и от другата страна на океана - по данни на селскостопанското министерство на САЩ, средната цена на акър обработваема земя в САЩ се е увеличила с 13% през 2007 година.
The Independent дава пример с британска ферма от 83 хектара, продадена за 1.3 милиона паунда. Новият собственик ще използва земята за овцевъдство. Цените на овцете значително са се увеличили през последните три месеца. Тази ферма освен другото получава 46,000 паунда годишни субсидии от Европейския съюз като Екологично чувствителен район и по схемите за плащане на отделните фермери.