Като непропорционално, социално неприемливо и прекомерно спрямо съществуващия проблем определи социалният министър Бисер Петков предложението на АИКБ първите три дни болнични да не се заплащат. Той взе участие в кръгла маса на тема "Злоупотребата с болнични листове - вреден за обществото феномен", организирана от АИКБ.
По думите на социалния министър предложението на АИКБ първите три дни болнични да не се изплащат от никого е възможно, но е социално неприемливо. Той е на мнение, че трябва да се зададе въпросът за това какъв е мащабът на проблема и да се търсят решения за него. Въпросът е доста комплексен и ако се търсят причините, те могат да се търсят в издаването на болничния лист между съответния лекар и пациент.
Бисер Петков посочи, че са правени опити за намиране на решения в намаляване на компенсацията и обезщетенията за изплащане за първите три дни болничен от страна на работодателя. Обективно обезщетенията нарастват, което се дължи на по-високото заплащане и по-високите доходи, според министър Бисер Петков.
Една от мерките за ограничаването на злоупотребата с болничните листове е да се съкрати периодът, в който лекарите могат да издават болничен лист. Сега медиците имат право да издават до 14 дни непрекъснат болничен и 40 дни за годината, което може да бъде намалено.
Депутатът от ДПС Хасан Адемов е съгласен, че има проблем с издаването на фалшивите болнични листове, но и те са най-трудно доказуеми. Според него има два варианта за ограничаване на проблеми. Първият е за първите три дни болничен да се изплаща различна договорена сума между социалните партньори, но не повече от 15 дни в рамките на една календарна година. Вторият вариант е да се изолира лекарят и първите три дни болнични да продължат се поемат от работодателя.
В заключение Адемов заяви, че в Комисията по труда, социалната и демографската политика в Народното събрание са отхвърлили предложението на АИКБ болничните да не се изплащат от никого.