Омбудсманът Диана Ковачева изпрати становище до министъра на здравеопазването проф. Асена Сербезова, до министъра на труда и социалната политика Георги Гьоков и до председателите на двете ресорни парламентарни комисии - Искрен Арабаджиев и д-р Стоян Тонев, в което ги сигнализира за необходимостта от спешни решения по най-неотложните проблеми на хората с увреждания, съобщават от пресцентъра на обществения защитник.
Поводът за това е постъпило в институцията на омбудсмана отворено писмо, в което хора с увреждания търсят съдействие за решаването на техни конкретни затруднения, свързани с осигуряване на лечението им, медицинската експертиза и произтичащите от нея социални права. В него те обръщат внимание, че лошите политики са основна причина за положението, в което се намират хората с увреждания и посочват, че са лишавани от животоспасяващи и поддържащи терапии.
Ковачева посочи, че основен проблем на хората с увреждания е нарушаването на тяхното достойнство от Териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК). Тя добави, че процедурата по освидетелстване и преосвидетелстване е тромава и голяма част от явяващите се в продължение на месеци са лишени от всякакви доходи.
Омбудсманът отправят предложения за решаване на проблемите като: осигуряване достъп до лечение на редица заболявания и търсене на алтернатива за лечение в други държави; НЗОК да преразгледа финансирането, като при обсъжданията бъде взето предвид мнението на хората с увреждания; Осигуряване на достъп до нови методи на лечение; Осигуряване на облекчен достъп в условията на извънболничната помощ до скъпоструващи образни изследвания.
Тя подчертава, че хората с увреждания настояват да не бъдат лишавани от права при всяка промяна на Наредбата за медицинската експертиза.
"Като омбудсман нееднократно съм отправяла препоръки за решаване на поставените проблеми в отвореното писмо. Бих искала също да изразя силното си безпокойство от случаите на нарушени права на хора с увреждания и в тази връзка да посоча необходимостта от намиране на адекватни решения и гарантиране на техните права", категорична бе Диана Ковачева.
Другият въпрос, който омбудсманът посочва, е необходимостта от предприемане на спешни мерки за осигуряване на своевременен и гарантиран достъп на хора до индивидуално лечение и иновации чрез осигуряване на облекчен достъп до съвременни терапии и лечение в чужбина, което също е важна предпоставка за гарантиране на правата на хората с увреждания.
Проблемът, водещ да нарушаване на граждански права, е липсата на ясен ангажимент от специализираните състави на НЕЛК да се произнесат с решение по същество при повторно констатирано процесуално нарушение от страна на ТЕЛК, заяви Ковачева. По думите й това води до няколкократна отмяна на експертните решения и връщането им на ТЕЛК за ново освидетелстване на лицето с указание за отстраняване на допуснатите грешки и пропуски в решението.
Диана Ковачева настоява да се обърне внимание и на асистентската подкрепа, която трябва да осигурява достатъчно помощ на нуждаещите се да водят достоен и независим живот. Според нея е важно въведените механизми да осигуряват адекватни възможности на членовете на семействата на хората с увреждания да упражняват професиите си и да се реализират на пазара на труда, в т.ч. и чрез провеждане на обучения и превръщане на асистентството в професия.
NaskoZashtoto
на 01.06.2022 в 13:35:25 #1Всеки проблем в ТЕЛК е извор на корупция, а тя от своя страна отваря вратата за масова злоупотреба със системата за помощи. Проблемите са известни, повтарят се от години, но да толкова много и толкова дълбоки, че няма да се решат с мерки като промяна в обжалването на решенията. Това е отбиване на номера.