Министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков поиска да се преразгледат програмите за подкрепа на хората с увреждания, за да се осигурява по-адекватна заетост. Той акцентира, че са набелязани проблеми - като неустойчивост на съответния работодател, както и заетост на едни и същи хора.
Заявката за промени министърът даде по време на Комисията по труда и социалната политика, която разискваше два часа по политиките на хората с увреждания. От страна на МТСП зам.-министър Лазар Лазаров подчерта, че е нужна национална програма за хората с увреждания с основен акцент подпомагане на работодателите за наемане на работа на такива хора.
Хасан Адемов от ДПС коментира, че трябва да се разшири възможността за подкрепа на хората с увреждания и да се мисли за зеления преход, тъй като политиките минават на друго ниво, да не се забравят старите, но да се разчита на нови инструменти.
От критиките на МТСП стана ясно още, че програмите, които се реализират със средства от националния бюджет, лежат на нетни оценки и трябва да бъде направена оценка за изпълнението.
105 000 са осигурените лица с увреждания, а между 13 и 15 000 са лицата, които са регистрирани в Агенцията по заетостта.
Зам.-министър Лазаров бе категоричен, че заетостта на хората с увреждания е при масови работодатели на микропредприятия и не се дават бройки на публичните сектори. Проблем обаче за тях ще се окаже дигитализацията, тъй като "хората с увреждания били от лошата страна на цифровата пропаст".
Тази година има и чувствително увеличение на средствата, стана ясно на комисията - 65%, ако се извади Законът за личната помощ.
По Национална програма и заетост на хора с трайни увреждания средствата ще са същите - на по-малък брой лица, които ще се включат, има и трансфер от нереализирани 100 000 млн.лв., които удачно да се използват за този механизъм. Всяка година броят на лицата в Бюрата по труда е около 100-110 човека, тъй като по едно, най-много две лица могат да бъдат назначени в едно бюро, а това е твърде недостатъчно да се задоволи инициативата на работодателите. Бе отбелязан проблемът, че трудността за наемане на работа е най-вече при хората от малките населени места. В този смисъл може да се мисли за преход от субсидирано към несубсидирано работно място.
Още една цифра отчете ресорният зам.-министър Лазар Лазаров - 19 млн. са по бюджета на Агенцията на хората с увреждания.
Заговори се и за проблема с медицинските изделия - от МТСП искат да се избира най-подходящото медицинско изделие за живота на хората с увреждания, макар Румяна Петкова, директор на АСП да каза, че това е "труден въпрос".
В заключение в комисията стана въпрос за реформата в ТЕЛК. Георги Гьоков отново повдигна въпроса, че ТЕЛК не дава възможност за хората с увреждания и подчерта, че "не се ли направи адекватна реформа, каквото и друго да се реформира, няма какво да се случи".
Хасан Адемов уточни, че реформата за ТЕЛК е в Министерство на здравеопазването. От МТСП взеха отношение, че хората насочват вниманието си към реформата и казаха, че лицата, които имат нужда, не я получават, а лицата, които нямат - не я получават по-качество.