След като стана ясно, че Джак Ма е член на Комунистическата партия интересен стана въпросът защо нараства броят на милиардерите в Китай, които вече притежават заедно 6,5 трилиона долара? Историята за това как китайската комунистическа партия, дългогодишен противник на капиталистическата идеология, създаде един от най-великите развъдници за лично богатство започва преди четири десетилетия, когато тогавашния партиен лидер Дън Сяопинг въведе реформи, които превърнаха страната във втората по големина икономика в света.

1. Колко милиардери има Китай?

Индексът Bloomberg Billionaires проследява богатството на най-богатите 500 души в световен мащаб, 38 от които са китайци. В по-широк план компания за изследване на световното богатство Wealth-X установи, че от 2 754 милиардери в света, 680 (25%) са в САЩ и 338 (12%) са в Китай. Според UBS Group AG нов милиардер се появява в Китай на всеки два дни.

2. Защо Китайската комунистическа партия позволява на хората да забогатяват?

Това е необходимо зло. Страната определя като приоритет напредъка по основния интерес на най-голямото мнозинство от китайския народ. Дън, който изтъква, че бедността не е социализъм, твърди, че е добре някои хора да забогатяват, за да подобрят поминъка на масите. От въвеждането на реформите му повече от 700 милиона души бяха извадени от бедността в Китай.

3. Това означава ли, че партията не се интересува дали Китай е комунистически?

Конституцията на партията казва, че нейната "най-висш идеал и крайна цел е реализацията на комунизма". Но тя не дава времева рамка за постигането й, така че партийните лидери имат много място за маневриране за тази голяма цел. Това дава възможност за съвместно съществуване на различаващи се гледни точки: Мао Дзедун все още е почитан въпреки разрушителните му действия, довели до глад и кръвопролития, както приемането му на пазарните методи и чуждестранните инвестиции. Все пак е важно лидерите да обърнат внимание на основополагащата идеология, президентът Си Дзинпин тази година публично отпразнува 200-годишнината от раждането на Карл Маркс, даде и статуя на родния му град.

4. Как би изглеждал комунизмът в Китай?

Официално Китай възприема комунизма като съвременна утопия: Всеки би притежавал колективно средствата за производство, всички граждани биха работили за общото благо, всички биха били равни и богатството би се разпределяло въз основа на нуждите. Независимо дали това е реалистично или не, партията е очертала етапите на развитие, необходими, за да се постигне това. Преди комунизма, Китай трябва първо да реализира социализма, което Си възнамерява да направи до 2035 г.

5. Как би изглеждал социализмът?

В речта си миналата година Си заяви, че социалистическата модернизация ще означава, че Китай ще е световен лидер в иновациите, че върховенството на закона ще бъде в сила, а китайската култура ще бъде по-привлекателна по света. Хората ще живеят комфортен живот, всеки ще има достъп до основни публични услуги, а разликите в доходите - особено между градските и селските райони - ще бъдат значително намалени. Околната среда също ще бъде подобрена.

6. Значи партията подкрепя личното богатство?

Сложно е. Партията подкрепя частния бизнес и предприемаческия дух като двигател на икономическия растеж и създаването на работни места. Има далеч по-противоречиво отношение за личното богатство поради нарастващата разлика в доходите между богатите и бедните, което не е съвсем комунистическо. Си каза, че Китай трябва да намали това неравенство. Един от начините, по който това се превръща в политика, е данъчното облагане. Намалени са данъците за хората с по-ниски доходи, като в същото време се продължава с увеличаването на данъчната тежест върху активи като имущество, което се отразява на по-богатите.

7. Какви рискове срещат милиардерите в Китай?

Правителството на Си засили вниманието върху това как богатите са спечелили парите си и дори магнати с очевидни връзки с властта са си патили. Такива случаи включват разследването на принудата на компания Tomorrow Holding да се откаже от много от финансовите си активи. Някои от тези хора от високите прослойки на обществото изчезват - стойността на Landing International Development падна след като ръководителят ѝ Янг Джихуи загадъчно изчезна, а след това си възвърна част от нея, когато се появи отново три месеца по-късно. Други като Гуо Уенгуи бягат отвъд океана. Този месец той обедини сили с бившия главен стратег на президента Доналд Тръмп, Стив Банън, за да събере 100 млн. долара в подкрепа на разследванията за смъртта и изчезването на китайски ръководители, политици и обществени личности.

8. Дават ли думата на богатите китайци?

Да. Много от най-богатите хора в Китай са членове на парламента на страната или на нейния консултативен орган. Това им дава възможност да повлияят на политиката, като представят предложения за законодателство или като лобират пред правителствени служители. Някои от онези, които са се възползвали от политиките на Си, като Ма Хуатенг от Tencent, бяха делегати тази година в Националния народен конгрес на Китай.