Само седмица след като властите в Холандия признаха, че спирането на торент търсачката Pirate Bay е било грешка, става ясно че България е на път да въведе мерки срещу разпространението на филми, музика и др. по интернет.

Комуникацията, чрез която се предават музика, видеоклипове и филми, вече да е забранена. Това предвижда договорът за аудиовизуалните изпълнения, който кабинетът предлага на парламентът за ратификация. Той бе одобрен от Министерски съвет миналата седмица.

Тогава министърът на културата Петър Стоянович отказа да каже какво точно предвижда документът.

По-късно днес обаче, от Министерството на културата заявиха, че наказателни действия срещу торент тракерите и техните потребители няма да има.

В България подобен закон вече важи отдавна и той не се отнася за торентите или сайтовете, от които сваляме данни. В договора от Пекин се защитава предимно правото на актьорите. Изписаното до момента, че ще се закриват торент тракери е невярно. Ратифицарнето на този документ е една чиста формалност, коментираха от МК пред Офнюз.

По рано в. 24 часа, позовавайки се отново на експерти от МП, посочи, че този текст дава основания да се преследват вече торент тракерите (сайтове, през които става размяната на линкове за обмяна на файлове с музика и филми).

Досега тракерите не попадаха под ударите на закона, защото реално през тях не минаваха самите песни и филми, защитени с авторски права. Забраната за комуникация с аудио-визуални продукти дава право да се преследват както хората, които ги предоставят, така и тези, които теглят чрез тракерите.

Не става ясно дали и популярни програми като Skype и други изпозлвани за дирекнтяа комуникация между потребителите не са застрашени.

Договорът от Пекин, както е по-известен документът, бе подписан през 2012 г. В ЕС имаше сериозни притеснения, че така се нарушава свободата на комуникацията в интернет.

Според собственика на торент тракера АренаБГ Елиан Гешев разчитането на този договор като нова ACTA е несериозно и неподплатено с доводи.

Правата на интернет потребителите ще бъдат защитени, уверен е той, допълва Офнюз.

"Фактът, че споразумението е подписано и от ЕС ме кара на 100% да вярвам, че този документ напълно съответства на достиженията на европейскорто право по отношение на баланса на интересите между автори и потребители. То е една чиста формалност от страна на нашето правителство, което и да е то."

Гешев заяви, че първоначалния прочит на договора и тълкуването за закриване на торент сайтове е "буря в чаша вода".

"Младото и активно общество е много чувствително на тема интернет споделяне. Някой много серизно се опива да разклати тези хора и да напълнят площадите", заяви Гешев.