Работната заетост в САЩ през март отчете добро повишение през март, макар и малко под средните прогнози, което е сигнал, че американската икономика вероятно се завръща към нивата на стабилен растеж след временната слабост през необичайно тежката зима, предаде finance.bnr.bg.

Работната заетост извън селскостопанския сектор в САЩ отбеляза повишение през март с 191 000 нови работни места - малко под средните прогнози за повишение с 200 000, показват данните на Министерството на труда.

Данните за февруари обаче претърпяха възходяща ревизия до 197 000 нови работни места (от 175 хил.), като министерството на търговията обяви и възходяща ревизия на разкритите работни места за първия месец на годината до 144 хиляди (от 129 хил.).

В същото време обаче безработицата в САЩ през март остана на февруарското ниво от 6,7% при прогнози за нейно понижение обратно към петгодишно дъно през януари от 6,6%, въпреки че "норма на заетост" (отношението на работещите към общата работна сила) се повиши до 63,2% от 63,0%, достигайки най-високо ниво от септември 2013-а година. Работната сила през март обаче се е повишила с 503 000 и именно това е причина за запазване на безработицата на ниво от 6,7%.

През март в частният сектор на САЩ са били разкрити 192 000 нови работни места (при прогнози за 195 хил.), като в промишленият сектор беше отчетен изненадващ спад с 1000 на работни места (при прогноза за повишение със 7 хил.), докато в държавния сектор не бяха разкрити нови работни места, а строителният сектор добави 19 000 работни места през третия месец на годината.

По този начин работните места в американския частен сектор достигнаха през март нов рекорден връх от 116,09 милиона, надминавайки предишния исторически връх от 115,98 милиона от януари 2008-а година. Частният сектор загуби 8,8 млн. работни места по време на последната икономическа криза, но след това заетостта се повиши с 8,9 милиона от рекордното дъно през февруари 2010-а, се посочва в доклада на министерството на труда.

Средното почасово заплащане на труда в САЩ през март се понижи с 1 цент до 24,3 долара на час, докато средната работна седмица се повиши до 34,5 часа от 34,3 часа през февруари.

Днешните смесени данни са сигнал, че негативният икономически фактор през последните месеци - "лошо време" продължава да губи своята тежест с началото на пролетта. Но ще трябва да се изчака поне още месец-два, преди излизането на по-достоверни индикатори, които да покажат, дали американската икономика отново набира сила след слабостта от края на миналата и началото на настоящата година. Докладът за заетостта в САЩ през март обаче е малко вероятно да доведе до по-скорошно от очакванията първо повишение на федералната фондова лихва от страна на Фед, но този доклад потвърждава, че Федералният резерв ще запази своя курс на постепенно понижение на паричните стимули и евентуален край на програмата за "количествени улеснения" през октомври.