Влиянието, което политиката на ЕЦБ оказва и сравнително бързото предаване на промените в лихвените проценти от ЕС към нас е функция от почти пълната капиталова мобилност и засилена конкуренция в банковата система в страната.
Големият дял кредити с променлив лихвен процент, както и структурата на собствеността на търговските банки в страната също оказват влияние върху преносимостта на европейската лихвена политика, заяви още Цветан Манчев.
От края на 2006 г. около 75% от активите в банковата система се управляват от финансови институции със седалища в страни членки на ЕС, а около 60% от активите се ръководят от инвеститори от еврозоната.
България ще продължи да поддържа стабилността на банковата система при запазване режима на паричен съвет, като важно условие и основа за постигане на инфлационния критерий, както и за поддържане доверието на обществеността в проекта за въвеждане на еврото, каза още Манчев.
Това прави мерките за поддържане на надеждна и стабилна банкова система сред крайъгълните камъни на Стратегията за развитие на Българската народна банка до 2009 година, допълни подуправителят на БНБ.
Българската народна банка ще прилагане навременно правото на Общността в банковата сфера и най-добрите и изпитани международни банкови практики. В съответствие с това от началото на 2007 година България въведе принципите на Базел ІІ. Централната банка внимателно следи динамиката в банковия сектор, прилага строги надзорни изисквания и е готова да използва всички налични инструменти за постигане и поддържане на набелязаното ниво на ценова стабилност, каза в заключение Манчев.
Окрупняването и концентрацията в банковия сектор у нас продължава да расте със значителен темп. След като станахме свидетели на новият бранд на мегабанката у нас Уникредит Булбанк, се очаква и сливането между ДЗИ Банк и Пощенска банка. Към второто тримесечие на 2007 г., когато ще се планира да приключи изцяло сливането на Булбанк, HVB Bank Biochim и Хеброс Банк, на банковия пазар у нас ще останат няколко големи играча и много други малки такива.