„БНБ обяви война на Дянков заради Сребърния фонд", съобщава от първата си страница „Сега"
В деня, в който правителството одобри промени в Закона за Сребърния фонд, БНБ разпространи безпрецедентно остро критично становище по тях. "Проектът трябва да се оттегли поради съществени рискове за макроикономическата и финансовата стабилност в България", твърди централната банка. За първи път екипът на гуверньора Иван Искров изоставя обичайния си дипломатичен тон и отправя тежки публични упреци срещу изпълнителната власт.
Вчера кабинетът гласува спорните текстове за по-доходоносно управление на резервния пенсионен фонд, който в момента разполага с около 1.78 млрд. лева. След продължителни дебати и въпреки многото критики МС прие, че още тази година до 30% от средствата могат да се инвестират в държавни ценни книжа, а с поетапно увеличение към 2016 г. до 70% от фонда може да се вложат в ДЦК.
В становището си БНБ посочва, че Сребърният фонд е част от фискалния резерв и е актив на държавата. "С инвестирането на средства в български ДЦК обаче тези средства се превръщат в пасив - задължение на държавата, и фискалният резерв автоматично намалява", обясняват от екипа на Иван Искров. Според него предлаганите промени ще доведат до скок на лихвите у нас.
Сега голяма част от Сребърния фонд се депозира по сметки в БНБ, а тя инвестира тези пари в чужбина, което увеличава международните валутни резерви на България. Ако вместо това средствата се инвестират в български ДЦК, това автоматично ще понижи международните ни резерви, което ще е негативен сигнал към инвеститори и анализатори в чужбина, ще накърни доверието към страната и в крайна сметка ще повиши цената, по която правителството и частният сектор се финансират, посочва БНБ.
Още от статията на „Сега"
„БНБ vs. Министерство на финансите", четем на първата страница на „Капитал Daily"
Часове след като финансовият министър Симеон Дянков обясни какви законови промени за т.нар. Сребърен фонд е гласувало правителството, Българската народна банка (БНБ) изненадващо разпространи своето остро становище срещу предлагания проект, изпратено до вицепремиера преди три седмици. С него институцията заявява, че не може да подкрепи промените, разрешаващи средствата във фонда да бъдат инвестирани в български книжа, и предлага те да бъдат оттеглени.
Централната банка иска решението дали изобщо да има такива промени да се вземе след широко обсъждане, каквото досега не е имало. През миналите седмици председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев също активно критикуваше идеята активите на Сребърния фонд да бъдат влагани в български държавни ценни книжа (ДЦК).
Плановете за по-активно управление на фонда пък бяха приветствани от повечето участници на капиталовия пазар, където евентуално ще бъдат насочени част от средствата.
За пенсиите или за бюджета
Фондът за гарантиране на устойчивостта на пенсионната система беше създаден през 2008 г. и оттогава парите му стоят в БНБ. Те са част от фискалния резерв на България, а освен това в момента са част и от валутните резерви на държавата, които гарантират стабилността на валутния борд.
В началото на годината Дянков заяви, че се подготвят законови промени, които да позволят до 70% от средствата на Сребърния фонд да бъдат инвестирани в български ДЦК. Основният аргумент на министъра е, че парите на фонда, които в момента са почти 1.8 млрд. лв., стоят на депозит в БНБ на ниска доходност (виж карето). Скритата идея на финансовото министерство обаче беше по този начин да набере и част от нужните 818 млн. евро за погасяване на предстоящото първо голямо плащане по външния дълг на държавата през 2013 г. Идеята обаче срещна остри критики. А междувременно стана ясно, че освен от вътрешния пазар България ще потърси и външно финансиране.
След заседанието на правителството в сряда пък Дянков заяви: "Общественият дебат най-общо може да се резюмира в това, че тези 70% (инвестиции на фонда в ДЦК - бел. ред.) изглеждат твърде високи. Затова ние днес предлагаме плавно увеличение - 30% тази година, 40% - следващата, и така нататък до достигане на средното за ЕС ниво от 70%."
Още от статията на „Капитал Daily"
„Каним 11 банки да емитират новия ни облигационен заем в евро", пише на първата си страница „Класа"
Министерството на финансите е изпратило покана до 11 международни банки да участват в емитирането на нови български еврооблигации. Това съобщи финансовият министър Симеон Дянков вчера. С парите ще се финансира изкупуването на част от облигации за 1,7 млрд. лв., с които министърът на финансите от НДСВ Милен Велчев замени т. нар. Брейди облигации от стари дългове. Играчите на този пазар са 17, но 6 от тях не са проявявали интерес през последните 3 години към нашите книжа, обясни вицепремиерът. Затова те не са канени да участват.
„До средата на другата седмица банките трябва да ни изпратят своите ценови оферти. На базата на тях ние ще изберем кратък списък от 3 или 4 институции, които ще участват във втория тур. Той също ще трае една седмица. Така че до две седмици ще сме избрали 1 или 2 банки, които да водят емитирането на еврооблигациите ни", обясни механизма Дянков. По думите му процедурата се опростява от това, че няма да правим емисия в долари, както преди. В писмото до банките-кандидати правителството изрично е посочило, че искаме облигации от 5 или от 7 години. Ако всичко мине добре, до месец емисията може да е факт.
Втората част от парите за борча ни ще дойдат от Сребърния фонд. Затова кабинетът реши да направи промени в закона, който регулира формирането му. С тях управляващите ще разрешат още тази година с 30% от парите във фонда да вложат в държавни ценни книжа. През 2013-а този процент ще бъде 40 на сто. „ Не това, нито следващото правителство, а по-следващото ще достигне средното за ЕС - 70%", увери Дянков.
Само няколко часа след като Министерският съвет прие проекта за промени в Закона за Сребърния фонд, от Българската народна банка публикуваха негативно становище, свързано с управление на активите. Експертите категорично обявиха, че не подкрепят идеите средствата да бъдат инвестирани в български ДЦК, други ценни книжа и акции, заради значителните рискове за натрупаните пари.
Още от статията на „Класа"
„Вдигат пенсиите за избори 2013" е водещото заглавие на „Труд"
Премиерът Бойко Борисов се кани да направи точно това, срещу което се възмущава, откакто ГЕРБ е на власт - да вдигне пенсиите предизборно и да остави следващите управляващи да ги плащат.
След тригодишно замразяване правителството възнамерява да увеличи парите за старост от 1 юли 2013 г. Годината е на парламентарни избори, които по традиция се провеждат през лятото.
Новината за планираното повишение обяви финансовият министър Симеон Дянков, разяснявайки бюджетната прогноза за 2013-2015 г. На журналистически въпрос кога догодина ще се увеличат пенсиите, Дянков отговори: "Както е разписано в закона". Според Кодекса за социално осигуряване срокът е 1 юли.
"В бюджетната прогноза наистина има увеличаване на пенсиите. Така че от следващата година наполовина инфлацията, наполовина ръста на производителността на труда ще формират увеличението, което ще бъде базисно", обясни Дянков. Той дори допусна, че може да има допълнително вдигане на пенсиите над това увеличение.
До края на м.г. индексацията на парите за възрастните се формираше от сбора между 50% от нарастването на осигурителния доход и 50% от натрупаната инфлация през предходната година. Така нареченото "швейцарско правило" обаче не беше прилагано, откакто ГЕРБ дойде на власт. За последно пенсиите бяха увеличени от кабинета "Станишев" в месеца на предишните парламентарни избори - юли 2009 г. Ръстът беше 9%. По този повод премиерът Борисов често се гневи, че откакто е дошъл на власт, плаща пенсиите на тройната коалиция и затова е похарчен фискалният резерв. Борисов неведнъж се е заканвал, че и той може да увеличи значително пенсиите преди вота за народни представители и после да остави следващата власт да ги плаща.
Още от статията на „Труд"
„Всеки таксиджия на трудов договор", съобщава „Стандарт"
Всеки таксиметров водач, преди да бъде назначен на работа, минава на психопреглед и представя на бъдещия си работодател свидетелство за съдимост. И двата документа са задължителни, така че у нас със сигурност би трябвало да няма нито един водач, който да вози клиенти в такси, без да ги е получил и представил. Но нима наличието на един документ, получен по един или друг начин, може да гарантира, че същият този водач, обикновено хрисим човек, който дори "на мравята път струва", няма в един момент да изперка и да направи някаква дивотия?
Проблемът е друг. И той се крие в ефективния контрол върху прилагането на Закона за автомобилните превози. Той позволява превозите да се осъществяват от лицензиран превозвач или от "водач за своя сметка", но от името на превозвач. На практика обаче се отваря вратичка и категорията водачи, които карат за собствена сметка, се регистрират като ЕТ, ЕООД и прочие стопански субекти по Търговския закон.
Чрез фирмата превозвач вземат таксиметрови автомобили на лизинг, които най-често
отдават под аренда на други водачи, които на свой ред регистрират свои фирми - ЕТ, ЕООД и т.н. Никой не пречи на последните да повторят процедурата и да преотдадат автомобила на трети човек. Така всички водачи фирмички се превръщат в посредници между официалния превозвач и тези, които реално карат таксито. Връзката шофьор-превозвач се разтяга през 2-ма, 3-ма, 4-има и дори повече посредници. И заради "свинските черва" се размива отговорността на превозвача, който в повечето случаи дори няма хабер кой работи от негово име, пък макар и за своя сметка.
Какво може да се промени? На първо място - да се задължат превозвачите да назначават водачите на трудов договор. И единствени да носят отговорност за тях - както при автобусните и товарни превози. Време е и да се премахне
двойният режим на контрол, който, на практика, е нулев по схемата "много баби, хилаво бебе".
Още от статията на „Стандарт"
„500 лева глоба за пушача, 5000 - за кръчмаря" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Между 300 и 500 лв. ще е глобата за пушач, запалил цигара на забранено място.
Това е записано в промените в Закона за здравето, които въвеждат тотална забрана за тютюнопушене на закрити обществени места. Тя влиза в сила от 1 юни, гласуваха на първо четене депутатите вчера.
При повторно нарушение санкцията ще скача до 1000 лв. За съпоставка в съседна Турция, където ветото отдавна действа, глобата е 70 лири (лева).
Въпреки кулоарните размисли на депутати от ГЕРБ никой не повдигна въпроса за отпадане на забраната в нощните заведения. Възможно е такова предложение да се появи преди второто четене.
"Аз не бих го подкрепила", отсече обаче министърът на здравеопазването Десислава Атанасова. Тя си призна, че още не се е преборила с вредния навик и си позволява по цигара-две дневно. Но напомни, че волята на ГЕРБ е за тотална забрана на пушенето.
Ако го позволяват, собствениците на заведения ще отнасят до 5000 лв. глоба при първо и до 10 000 при второ нарушение. Атанасова и шефката на здравната комисия в НС Даниела Дариткова дори намекнаха, че е възможно в окончателните текстове да се впишат и по-високи глоби.
Само 4-ма депутати - ревностни пушачи, гласуваха против промените. 10 се въздържаха, останалите 99 в залата ги подкрепиха. От мнозинството отхвърлиха аргументите, че ветото ще удари лошо по хотелиерския и ресторантьорския бизнес. "Статистиката сочи минимален спад в оборотите само за няколко седмици", заявиха Петър Петров и Емил Караниколов от ГЕРБ.
Още от статията на „24 часа"
"Кредитният пазар доживя равни лихви в левове и евро", обобщава „Капитал Daily"
Очакваното затопляне на банковия пазар сякаш започва да се усеща. Или поне така показват актуалните тенденции. А те са изравняване на лихвите по ипотеки в евро и левове (където падат), подобряване на оферти за жилищни заеми с намаляване на цената за нови кредити, но и продължаващо понижение на лихвите по депозити. Изводите са от обзора за март на банковия пазар, направен от финансовия консултант "Моите пари".
Те потвърждават на този етап очакванията на банкери за оживление през март след двата поредни месеца на свиване на кредитирането през януари и февруари. В прогнозите си за раздвижване на пазара те заложиха именно на промоционалните кампании, които банките започнаха в последната седмица на февруари и през март.
В количествено отношение
През изминалия месец седем банки са коригирали офертите си по жилищни ипотечни заеми, като основната промяна е била понижение на лихви. Това обаче, както обикновено, е валидно само за новоотпускани кредити. Намаленията на лихвите са с между 0.25 процентни пункта (п.п.) и 1.20 п.п.
Така лихвените нива за нови ипотеки се движат около 6-7% както за еврови, така и за левови заеми. Това е и една от новостите, които се наблюдават на пазара - оформянето на тенденция на изравняване на лихвите по кредити в левове и евро, определяна на този етап като "лека".
Още през февруари една банка е предприела такава стъпка, а през март две други са я последвали - ОББ и Алианц банк, посочват от "Моите пари". "Доближаването на лихвите е в посока левови към еврови, което за бъдещите клиенти на банките означава по-изгодни заеми в левове", коментират оттам.
В качествено отношение
Освен лихвата по кредитите, която е количествен показател, се наблюдават и стъпки в т.нар. качествени критерии за кредитиране. Има банки, които леко са завишили процента финансиране (Емпорики банк, ПИБ), като в някои случаи се включват и нови градове, за които това важи. На пазара има оферти и с до 100% финансиране от стойността на закупувания имот. На практика обаче реални сделки почти липсват.
Още от статията на „Капитал Daily"
„И кабинетът стана песимист за икономиката през 2013 г.", информира „Сега"
На фона на влошаване на икономическите показатели и предупреждения за рецесия правителството официално призна, че прогнозите му за 2013 г. са били прекалено оптимистични. Вчера кабинетът коригира както очаквания ръст на икономиката, така и прогнозния дефицит. Според експерти това е знак за липсата на воля за значително намаляване на разходите заради влошаващата се икономическа обстановка в изборната 2013 г.
Според приетата вчера от кабинета конвергентна програма за периода 2013-2015 г. икономиката ще расте умерено с между 2.5 и 4%. Това е доста под очакванията от 2011 г., когато за 2013-а се прогнозираше ръст от 4%. Новите нива са по-ниски и спрямо есенната европейска прогноза за растеж на българската икономика от 3%. Според кабинета растежът в следващите три години може да се очаква на база засилване на износа и едновременно с това по-ускорен растеж на вътрешното търсене.
Влошен в новата тригодишна прогноза е и очакваният размер на дефицита. Кабинетът вече говори за дефицит от 1.3% за 2013 г. Досега от МФ обещаваха 1% дефицит догодина, 0.5% за 2014-а и балансиран бюджет през 2015-а. Към момента очакванията за 2014 и 2015 г. остават непроменени. На въпрос на "Сега" защо се очаква увеличение на дефицита от МФ вчера лаконично обясниха, че това се налага както заради променените макроикономически показатели, така и заради различна структура на разходите. Дефицит от 1.3% за 2013 г. прогнозира и ЕС.
"Коригирането на прогнозите е очаквано на фона на влошаващата се ситуация за тази година. По-високият дефицит показва нежелание за орязване на разходите през изборната 2013 г. Правителството не предлага достатъчно мерки нито за ускоряване на растежа, нито за намаляване на дефицита", коментира Георги Ангелов от "Отворено общество".
Още от статията на „Сега"
„Жилищата поевтиняха с още 5 на сто", пише начело на страниците „Бизнес и финанси" на вестник „Монитор"
Средната цена на жилищата в София през март се понижи с още 5 процента на годишна база и вече е на ниво от 691 евро/кв.м. Това сочи анализ за пазара на недвижими имоти в българската столица на агенцията за недвижими имоти Arco Real Estate.
Най-голям е спадът в западните райони и в равнинните покрайнини на североизток. Въпреки общата тенденция в южните квартали на града е отчетено повишение на офертните цени от 4 на сто до 771 евро/кв.м, а в центъра цените са се стабилизирали около 1050 евро/кв.м.
Интересна тенденция се наблюдава на пазара на новопостроени жилища. Средната им площ е 73 квадрата, което е с 8 кв.м повече от средно съществуващите. Подобно е положението и при броя на стаите - двустайните, тристайните и по-големите апартаменти с над половината от всички нововъведени в експлоатация през последната година в София. Друг е въпросът доколко двустайните не са обикновени гарсониери по стандартите отпреди 1990 г. с по-широка кухня.
През миналата година продължи да намалява и площта на започнатите да се строят жилищни сгради. Отчетеният спад е 45 процента.
Средният наем на жилище в София е между 2,80-3,00 евро/кв.м на месец. Това означава, че двустаен апартамент от 60 квадрата се наема за 170-180 евро.
Още от статията на „Монитор"
"2/3 от маршрутките возят незаконно", пише „Труд"
Инспектори на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ИААА) само за ден съставиха 157 акта при проверката на общо 235 маршрутки в София, съобщиха от ведомството.
От данните излиза, че две трети от водачите на микробуси по маршрутните линии системно погазват закона. Най-честите нарушения са неиздаване на билети, претоварване на колите с пътници, липса на карта за квалификация на водача, неспазване на работното време и регламентираните почивки, уточняват от агенцията.
По време на акцията са проверени и 180 таксиметрови автомобила и са съставени 35 акта. Най-често срещаните нарушения при тях са липса на удостоверение за водач на лек таксиметров автомобил, неприкрепени отчети към пътните листа, невключен таксиметров апарат и неспазване на времето за почивки.
Още от статията на „Труд"
„Строим на пазарен принцип VII блок на АЕЦ „Козлодуй", съобщава „Класа"
Правителството прие решение, с което „отваря" процедура за търсене на инвеститор за изграждането на VII блок на АЕЦ „Козлодуй". Това съобщи вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков след заседанието на кабинета вчера. Гласуването на такова решение е задължително, преди да се стартира работата по проекта, уточни той.
Новият реактор ще се строи изцяло на пазарен принцип, гласували още министрите. „Ние от Министерството на финансите настояхме и в решението беше записан текст, в който се казва, че новият блок ще се прави на пазарен принцип. Държавата нито ще дава гаранции, нито под формата на директни заеми ще поема тежести по проекта", подчерта финансист № 1.
Все още не е разписано създаването на проектна компания за изграждането на VII блок на АЕЦ „Козлодуй", съобщи Дянков. Той посочи, че благодарение на гласуваното вчера могат да се разписват допълнителни по-конкретни решения. „Според мен за реализирането на проекта е правилно създаването на проектна компания, но това предстои", уточни Дянков. По думите му все още не е решено дали българската държава ще участва в нея и с какъв процент.
Евентуална бъдеща проектна компания ще може да тегли заеми за изграждане на реактора. „В решението за АЕЦ „Белене" не беше ясно кой ще плаща и колко. По отношение на VII блок на АЕЦ „Козлодуй" искаме още отсега да се знае, че върху данъците на гражданите няма да има тежести от такъв проект".
За да започне същинската работа за изграждането на новия блок в Козлодуй, министърът на икономиката трябва да внесе доклад за това и кабинетът да го гласува. Той трябва да се придружава от правно-организационната форма за осъществяване на проекта, съобщи правителственият пресцентър. Изграждането на нова мощност обаче не може да стане без лиценз и разрешение по нашето законодателство и по правилата на ЕС.
Още от статията на „Класа"
"Министър спеши строителите на "Тракия", информира „Стандарт"
Регионалният министър Лиляна Павлова смъмри строителите на магистрала "Тракия", след като провери изграждането на аутобана. Пропаднали банкети, некачествено изпълнен пътен възел и бордюри, вълнообразни участъци по пътя и недостатъчно бързо изградено ляво платно в един от участъците, са част от проблемите, които министърът забеляза.
Павлова даде срок на изпълнителите проблемите да бъдат отстранени до 1 май, когато отново ще провери аутобана. Днес Павлова ще преговаря с компанията "Лукойл" и нейния шеф Валентин Златев за по-ниски цени на битума, който е основен материал при строителството на магистрали, научи "Стандарт". Сериозното поскъпване на битума тежи на фирмите в кризата. А целта е фирмите да изпълняват договорите за строителство качествено и в срок.
Отсечките от магистрала "Тракия" между Стара и Нова Загора и Нова Загора и Ямбол ще бъдат готови до 1 юли, както и пътят до "Петолъчката", който е част от последната отсечка между Ямбол и Карнобат.
Още от статията на „Стандарт"