„Бръмбари за генерали", четем от първата страница на „Стандарт"
Армейски генерали и висши офицери тайно са записвани и подслушвани. Скандалът гръмна, след като в хотел "Шипка" на Министерството на отбраната бе открита камера, скрита в часовник.

Военна прокуратура вече разследва незаконния шпионаж. Проверява се дали са правени записи и от кого са ползвани. Компютърна система за видеонаблюдение в стая 222 на "Шипка" е събирала информация от 69 камери в почивни станции на армията. Микрофони пък са монтирани в повечето военни клубове в големите градове. Те са поставени с мотива за по-голяма сигурност. "Поръчах скритата камера в часовника, но тя не е използвана", увери пред "Стандарт" Николай Марков, бивш отговорник по сигурността в агенцията на МО, която управлява почивните бази.
Още по темата от „Стандарт"

„Лошите заеми във финансовия сектор надхвърлиха 10%", обобщава от първата си страница „Дневник"
Над 6 млрд. лв. са вече необслужваните задължения във финансовия сектор, показва обобщение на данните на БНБ за просрочията по кредити и финансирания, отпуснати от банки, дружества за бързи заеми и лизингови компании в края на септември 2010 г. С това делът им от общия портфейл за първи път надхвърля 10% и вече е 10.62%. Нарастването обаче се забавя както на годишна, така и на тримесечна база.

Делът на лошите заеми остава и под очакванията на икономистите. Според Красен Йотов от "Индъстри уоч" темпът им на нарастване ще продължи да се забавя, а увеличението не носи рискове за системата.

Прогнозите на анализатори бяха пикът на необслужваните заеми в региона да бъде през 2010 г., а в България да достигнат между 10% и 20%. Забавеното възстановяване на икономиката обаче измести прогнозите с няколко тримесечия напред. Ако то остане такова, пикът на лошите заеми ще е през пролетта на 2011 г.
Още от статията на „Дневник"

„Тузарски кръчми крият 12 милиона лева данъци", съобщава от първата си страница „Монитор"
Тузарските кръчми в страната са скрили близо 12 млн. лева данъци за една година. Фрапиращите данни излязоха от анализ на Националната агенция за приходите.

Според данните на данъчните близо 88% от всички заведения в страната крият между 75% и 90% от реалния си оборот. Тези сметки показват, че за последните 5 години щетите за бюджета са близо 60 млн. лева. Затова от лятото НАП прави редовни открити наблюдения в лъскавите барове и дискотеки и следи за данъчни нарушения.

От два дни такива наблюдения започнаха и в столичните заведения. Преди да стартират големите акции на НАП, кръчмите са били наблюдавани тайно от служители на приходната агенция.

Те набелязали основните нощни клубове, които са най-често посещавани в почивните дни, и започнали да следят посещаемостта в тях.

В петък вечерта пък стартира и масовата акция на „оперативен контрол" в кръчмите. Секси данъчни завардиха култовите столични заведения, за да проверят дали крият обороти. Красавиците, които бяха кръстени на галено от шефове на заведения "цепелини", следят зорко дали се издават касови бележки за всяка чаша уиски и водка, както и билетчета за платен вход.
Още от статията на „Монитор"

„ДНСК наистина ще разруши един незаконен хотел на Черно море", прогнозира от първата си страница „Сега"
Въпреки че са издадени 1600 заповеди за премахване на постройки в цялата страна, а само за година се подават около 70 000 сигнала за незаконни строежи, първата по-голяма сграда ще бъде разрушена тепърва и това ще е отдавна затвореният хотел "Рамона", който се намира в свлачищната зона на местността Чайка до Златни пясъци.

3-етажният незаконен хотел, който не се използва от години, ще бъде съборен в близките дни, обеща пред БНР шефката на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) Милка Гечева. Съдебната сага по премахването на хотела, който е издигнат на първа линия, тече от 2004 г.

До 15 декември булдозери трябва да сринат порта на семейство Баневи в курорта "Русалка". Днес варненската РДНСК ще отвори офертите на фирмите, които се състезават в обществена поръчка за премахване на съоръжението, съобщи шефът на службата Галин Баев. Ако никой не обжалва избора на фирмата, цялата процедура по премахване на пристана трябва да приключи до 15 декември. На Баневи са връчени и констативни актове за намиращите се в близост два басейна. "Семейство Баневи на са правили никакъв опит да узаконят обектите си през годините", заяви Баев.

Шефката на ДНСК Милка Гечева обясни вчера, че в ДНСК не работят "вманиачени разрушители". Пред подписване били само договорите с фирми за премахване на постройки на "Голф клуб Ибър" в Долна Баня. В същото време обаче собственикът му Кирил Недев твърди, че е договорил "джентълменско споразумение" с ДНСК. То се състои в това багерите да се забавят малко, докато се реши съдебен спор с кмета на Долна Баня Владимир Джамбазов за законността на постройките.
Още от статията на „Сега"

„Нов Гад* ще разпродава активите на Външно", информира от първата си страница „Класа"
Съдбата на дипломатическите имоти в страните, в които България ще закрие своите посолства, ще бъде решавана поотделно от специалната междуведомствена комисия, заяви говорителят на МВнР Весела Чернева в отговор на запитване от „Класа".

Очевидно междуведомствената комисия търси нов Гад Зееви да вземе на безценица имотите, тъй като светът е в глобална финансова криза и голяма печалба държавата не може да очаква. Според справка на Външно, предоставена на „Класа", в ликвидатора влизат представители на МВнР, на министерствата на финансите, на регионалното развитие, на икономиката и на отбраната, което само илюстрира намерението колективните решения да скрият персоналната отговорност. (А защо отсъства Министерството на културата при наличието на редица наши културни центрове зад граница?)

Въпросът бе зададен, след като на 12 ноември т.г. министър Николай Младенов обяви посолствата в 7 страни, които ще се закриват. Това са Судан, Ангола, Зимбабве, Тунис, Камбоджа, Тайланд и Мексико. Според първоначалните планове е можело да бъдат закрити до 25 български задгранични мисии, но засега намеренията спират дотук.

„По-нататък, поясни Чернева, в зависимост от финансовото състояние на ведомството и според това, как се е отразило закриването на първите седем, ще се преценяват следващите мерки. А критериите, по които са подбрани седемте посолства, са описани в Стратегическия преглед на дипломатическата служба и включват търговския оборот, политическите отношения, доходите и разходите за съответните мисии." (Защо са пренебрегнати културните отношения, чието наличие е предпоставка за развитието на връзките във всички други сфери?)
* Гад Зееви, израелски бизнесмен, купи „Балкан" за $105 000 и спечели от активите й $65 млн.
Още от статията на „Класа"

„Техника на строгия каиш", е заглавието на седмичния коментар на икономиста Емил Хърсев
Преди дни, на една седянка*, колежката и еврокомисарка г-жа Кристалина Георгиева акълеше съпартийците си на власт, четеше им литовски приказки и им сочеше шведски фарове в мъглата. Всичко в духа на добрия Вашингтонски консенсус, както с право очакваме от дама с впечатляващ стаж в Световната банка. Фиск в стил ВДСМ. Не са новост фискалните идеи по почина на френския революционер Дьо Сад и австрийския мислител Фон Захер-Мазох, но комисар Георгиева ме стресна с предупреждението, че трябва да се внимава със стягането на колана и да се избегне удушаване на пациента. А? Обичаят предполага каишът да се опаше около пояса - колкото и да се стяга, най-много ще причини премазване.

Зад опасението от асфикция всъщност се крие предположение, че властващите могат дотам да сбъркат, та вместо да притягат пояса на талията, ще връзват колана около врата на подвластния субект. Колко е прозорлива д-р Георгиева се разбра за дни: диагнозата се потвърди. Не стига да си много як и твърдо решителен, за да вържеш и водиш хайванчето. Трябва да знаеш поне малко техниката на каиша, да мислиш къде омотаваш ремъка. Иначе хем себе си мориш, добичето мъчиш, хем без резултат. Така един здравеняк се оплаквал, че му дали злоядо куче. Пищяло, квичало, мъчил се юнакът да го натъпче с порция наденица. "Щеше да е по-лесно, рекъл г-н Х., ако знаеше, че главата на кучето е от другата страна." Същата работа в наше село. Депутатите плашат с нова промяна на Търговския закон, за да прецакат негодниците, които подло трупали (данъчни) дългове, после продавали фирмата на някой несретник и се укривали. Край! Ще забранят да прехвърляме собствеността върху фирми, преди да ни разрешат... данъчните. Преди да дадат добро, те два месеца ще проверят фирмата и намерят ли, че е задлъжняла, ще отказват разрешението. Тази идея се нареди сред претендентите във виртуалния конкурс за най-тъпо ограничение на бизнеса.
Още от статията на „Сега"

„Няма да продават болници", информира „Стандарт"
Не миграцията сред лекарското съсловие е големият проблем с медицинските кадри, а липсата на млади лекари. Така здравният министър Стефан Константинов коментира проблемите покрай болничната реформа. По думите му лекарите застаряват, а големият бич е липсата на медицински сестри, акушерки и лаборантки. "Проблемът с липсата на лекари също ще се появи, но в бъдеще", алармира здравният шеф. Според него семейните лекари са 27 000 и не се забелязва промяна в броя им. "Проблемите в здравеопазването няма да се решат по площадите, а с дискусии и идеи за години напред. Промените трябва да са радикални, но те не могат да станат за месец или два", категоричен бе Константинов. Министърът увери, че нищо от областните болници няма да се продава и всички дворове и обекти, от които здравните заведения нямат нужда, ще могат да бъдат пуснати на търг след промяна в закона. Константинов бил склонен да се стигне до продажби само в случай, ако парите от такива сделки се използват за строеж на нови здравни заведения.

Той определи предложението на Българския лекарски съюз за закриването на здравната каса като подходящо за рубриката "Шеговити идеи". Вицепремиерът Симеон Дянков няма работа в системата на здравеопазването, отсече пък вчера председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов.
Още от статията на „Стандарт"

„ДКЕВР: Водата поскъпва с до 10 на сто", информира „Монитор"
С до 10 на сто ще се повиши цената на водата от 1 януари в големите градове на България, съобщи вчера по БНР председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Той не назова кои точно ще са населените места с по-скъпа вода от Нова година, но обясни, че дружествата, които ще предложат повишение на тарифите, са тези, които имат заеми от Европейската банка за възстановяване и развитие. „Има определени изисквания от банката, когато са отпускали заемите, по отношение на финансовото състояние на тези дружества.

Ние се стараем да ги спазваме дори и при по-ниски цени", обясни Семерджиев.

Шефът на ДКЕВР съобщи, че някои от ВиК дружествата с кредити са поискали увеличение на цените с 15%. Според Семерджиев обаче направените анализи за финансово-икономическото им състояние са показали, че няма причина цените да скочат с повече от 10 на сто.

В средата на миналата седмица председателят на регулатора прогнозира, че скокът на водата ще е от порядъка на 4-5% в големите градове. Вчера Семерджиев обясни, че въпросните 10% представляват горната граница на увеличението, която няма да бъде надскочена.
Още от статията на „Монитор"

„Данъчните пресякоха опити за ДДС измами за над 1 млрд. лв.", информира „Класа"
От миналата година до сега НАП е успяла да пресече опити за измами с ДДС за над 1 млрд. лв. Това става възможно след създаването на специален ресор за борба с данъчните измами и в пълна координация с МВР, ДАНС, митници, прокуратура, съобщи в интервю за „Класа" изпълнителният директор на данъчната агенция Красимир Стефанов. Кризата наистина е предпоставка за засилване на опити за измами с ДДС, а обединените усилия на всички институции са и една от най-успешните мерки за борба, посочи още шефът на данъчните. Освен това след ревизии на над 7000 фирми в страната инспекторите са засекли 1,2 млрд. лв. допълнително задължения и това е само от началото на годината до сега.

В същото време заради нарушения на данъчното законодателство по инициатива на органите по приходите са дерегистрирани по ДДС 3200 дружества, посочи още Стефанов. В момента общо 262 140 фирми са официално регистрирани по ДДС, сочи справка на електронната страница на НАП.

До дерегистрация на фирма данъчните прибягват, когато дружеството е пропуснало да подаде задължителните месечни справки-декларации по ЗДДС или не е открито на декларираните от тях адреси (седалище, адрес на управление и адрес за кореспонденция). Третата категория нарушители са фирми, чиито данъчни задължения надхвърлят стойността на активите им. След като бъдат дерегистрирани, фирмите няма да имат право да начисляват ДДС и да ползват данъчен кредит.
Още от статията на „Класа"

„Спираме "Брикел" през пролетта", казва в интервю за „Дневник" Нона Караджова, министър на околната среда и водите
Взехте ли окончателно решение за Брикел?
Решението ни е много ясно. И преди това ясно показах какъв е законът и какво трябва да се случи - с две последователни писма от август и септември РИОСВ отправи категорично искане към "Брикел" да изготви план за извеждане от експлоатация, но той отказа да изпълни това свое задължение.

Затова на 10 ноември внесох доклад за разглеждане в МС с предложение икономическото министерство да окаже техническо съдействие за прекратяване дейността на предприятието, а МВР да съдейства, ако това не се случи доброволно. На това заседание моите колеги, министрите на икономиката, на труда и на образованието, изказаха съображения за поетапно извеждане на "Брикел" от експлоатация до април следващата година, тъй като анализите сочат, че за отоплението на град Гълъбово в момента няма алтернатива.

В Гълъбово, както знаете, има около 10 социални заведения, които се отопляват от "Брикел". Явно не можем да затворим училищата, това са деца. Затова миналата седмица правителството реши "Брикел" да бъде изведен от експлоатация на два етапа. Министърът на икономиката ще изготви план за незабавно запечатване на четири от котлите (от общо 6 в централата - б.а.) и това ще стане до 1-2 седмици. "Брикел" ще работи с минимална мощност - един или два котела - максимум до края на отоплителния сезон. Ако още преди това намерим решение - има техническа възможност бързо да се монтира един котел от 3 мегавата на газ.

Той ще е достатъчен за отопление и "Брикел" ще може да преустанови дейност още преди края на зимата. Министърът на финансите ще отпусне целево бюджетни средства, за да се намери алтернатива за отоплението на града възможно най-бързо - ангажимент, който държавата изпълнява едва сега, а е трябвало още до края на 2007 г. икономическото министерство да намери заместващo отопление. Това не се е случило и затова сме в тази ситуация.

А когато в края на лятото обявихте, че го затваряте, не беше ли ясен проблемът с парното?
Като министър на околната среда си свърших работата докрай. И нито един министър в правителството няма колебание, че "Брикел" трябва да бъде затворен. Вече не преговаряме за никакви банкови гаранции за сероочистката, квотите за парникови емисии или евентуални глоби. Просто през пролетта приключваме. Сега алтернатива за топлоснабдяването на град Гълъбово трябва да потърси кметът и да информира министъра на икономиката и министъра на финансите за възможните решения. Не може да се разчита, че следващата зима този сценарий ще се повтори. Така че аз се обръщам към гражданите на Гълъбово с ясното послание, че оттук нататък отоплението на града зависи единствено и само от действията на техния кмет.

Обсъждали ли сте вариант за заетост на тези 2000 души в "Брикел"?
Министърът на социалната политика се ангажира да се създаде програма за хората, които ще останат без работа. Такива програми има за всички райони с концентрация на подобни производства.

Какво предстои за ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград, който също е с лимит от 20 000 часа експлоатация?
Преди 2-3 месеца им оставаха около 5000 часа. За да не се случи същото, вече изпратихме предупредително писмо. Ще проверим дали там може да има такъв проблем. В тази ТЕЦ обаче няма намерения за строеж на сероочистка и просто ще бъде затворена.
Още от интервюто на „Дневник"