„ДАНС е дала на "Лев инс" достъп до секретни данни", разкрива от първата си страница „Дневник"
Свързваната с арестувания в операцията "Октопод" бивш агент и съветник в ДАНС Алексей Петров застрахователна компания "Лев инс" работи с класифицирана информация и нейни служители имат разрешение за достъп до нея. Това съобщи изпълнителният директор на дружеството Стефан Софиянски на пресконференция в понеделник.

По думите му и в момента "Лев инс" обслужва поръчки, свързани с класифицирана информация. До редакционното приключване на броя той не успя да отговори кога и откъде компанията е получила такъв достъп, като обясни, че не може да провери в документите, защото тече разпечатване на офиса им. Той беше затворен на 10 февруари също в рамките на операция "Октопод" и от него бяха иззети документи и сървъри.

След като "Дневник" се свърза с председателя на Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ), се изясни, че не комисията издава разрешенията за достъп до класифицирана информация, а Националната служба за сигурност (НСС) и Военното контраразузнаване (ВКР). Тази практика е продължила до създаването на Държавната комисия за национална сигурност (ДАНС). След вливането на НСС и ВКР в нея  разрешенията се издават от спецагенцията.

Справката с регистъра на тези разрешения, който се поддържа в ДКСИ, показва, че от 2002 г., когато е приет Законът за защита на класифицираната информация, "Лев инс" е получила поне десетина разрешения за достъп до информация, свързана с индустриалната сигурност (застраховането на автомобили на Министерския съвет, МВР, военното министерство): от НСС - три, от ВКР - шест, останалите са от ДАНС.

Последното е издадено на 21 декември миналата година, т.е. от новото ръководство на агенцията и когато Алексей Петров вече не е работел в нея. За да получи компанията достъп до класифицирана информация, са били проверени 56 души, каза още Цвета Маркова. Проверките се извършват от тези, които издават разрешенията. Засега не е ясно дали разследването по "Октопод" ще засегне този аспект от дейността на ДАНС.

"Лев инс" е една от застрахователните компании с най-много спечелени обществени поръчки на държавни ведомства, включително на Министерството на отбраната и правителствения "Авиоотряд 28". Достъп до класифицирана информация имат и други застрахователи в зависимост от държавните институции, чиито поръчки са спечелили.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„ЕС обвързва парите за "Козлодуй" със строеж на ядрено хранилище", разкрива от първата си страница „Сега"
Допълнителните 300 млн. евро за затварянето на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй", които България трябва да получи от ЕС, вчера изненадващо станаха повод за разгорещена дискусия в Брюксел. Зелената евродепутатка от Германия Ребека Хармс поиска 120 млн. евро от тях да отидат за изграждане на ядрено хранилище в България. Няколко български евродепутати и президентът Георги Първанов, който в момента е в Брюксел, остро възразиха.

Спорната сума представлява т. нар. неядрен прозорец, който позволява парите да отидат за съпътстващи дейности, а не за демонтиране на реакторите. Другите 180 млн. евро са точно за разглобяване на 3-и и 4-и реактор.

По време на заседанието на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика Ребека Хармс, която е и докладчик по темата, заяви, че е недопустимо България да изнася отработено ядрено гориво в Русия. Според нея това е недопустимо от гледна точка на екологията и сигурността на ЕС. Тя даде за пример Германия, където част от приходите от всеки ядрен реактор отиват във фонд за използвано ядрено гориво. "В момента са събрани над 25 млрд. евро за целта", каза евродепутатката и посочи, че България също трябва да започне да събира подобен фонд.

Президентът Първанов обаче смята, че въпросните 120 млн. евро трябва да се използват за други цели - за развитие на възобновяеми източници на енергия. На среща с председателя на Европарламента Йежи Бузек той настоя Брюксел да не смята пренасочването на тези средства за държавна помощ и то да не минава през сложни процедури на одобрение. Същата теза той разви и пред председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой.

Според евродепутати обаче идеите на Първанов са неосъществими. На същото мнение е и евродепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев, който е дипломиран специалист по ядрена енергетика. Той се обяви срещу предложението на Ребека Хармс, но изрази пред "Сега" скептицизъм към предложенията на Първанов. "Парите са отпуснати за определена цел и пренасочването им, например, за производство на зелена енергия няма как да не попадне под ударите на процедура за непозволена държавна помощ", каза той.

Уручев подчерта, че изграждането на хранилище за ядрени отпадъци не може да се вменява като задължение на България, защото и други страни от ЕС с ядрена енергетика нямат такива съоръжения. Според него държавата трябва да продължи да връща отработеното гориво в Русия, защото ако използва въпросните 120 млн. евро за собствена инсталация, те няма да са достатъчни и ще затъне в чудовищни разходи.
Още от статията на „Сега"

„Арестуваха 9 Факири, крали джипове", съобщава от първата си страница „Монитор"
 Мощна група автокрадци, задигала возила от всякакъв клас в цялата страна, беше ударена при поредната акция на МВР, този път под кодово име "Факири". Общо девет специалисти в отварянето на коли с цветущи прякори отидоха на топло. Операцията е продължение на "Наглите" и "Октопода", обявиха от вътрешното министерство.

Разбитата организация имала строга йерархия - на върха стояли двама джамбази, които умеели да подкарват последни модели автомобили. Останалите членове на бандата наемали гаражи за покриване на задигнатите коли, намирали регистрационни номера, както и съдействали при узаконяването им. Един от групата притежавал електроника и компютри, с които се преодоляват имобилайзерите и се пали двигателят. Тепърва предстои да се провери как возилата са получавали табелки с български номера и дали има замесени служители от КАТ, научи "Монитор".

Операцията по залавянето на апашите започнала вчера призори. Ченгетата атакували едновременно всички адреси, за да не могат престъпниците да се предупредят. Подкрепление оказали полицаи от Благоевград, Монтана и Плевен, където крадците също задигали коли. Първоначално били арестувани 8 от групата: Александър Щилянов-Беззъбия, Стоян Янакиев-Дългия, Цветомир Иванов-Синигера, Александър Григоров-Енота, Пламен Маринов-Пуйко, Георги Николов-Турчина, Богдан Кютукчиев-Младежа и Цветомил Петков-Мечката. Освен тях полицията е задържала и девети, заподозрян за връзки с крадците. Той обаче веднага се съгласил да сътрудничи на разследването и след като дал подробни показания, бил освободен, научи "Монитор".

Криминалисти обясниха, че групата влязла в полицейските сводки още преди 3-4 години. Част от задържаните сега дори са излежавали присъди. Според запознати обаче срещу бандата не е работено цялостно, а само отделни членове са задържани и разпитвани. Столичните ченгета влезли в следите на престъпниците преди около 2 месеца, когато започнало активното следене на всеки от бандитите. Полицаите подслушвали телефоните им и стигнали до скривалищата, където се карат откраднатите коли.

Криминалисти са намерили пет автомобила. Единият - "Ауди А4", бил задигнат през 2009 година в София. "Мерцедес 220" пък имал несъответствие в документите за регистрация. Полицаите открили и една "Тойота Ярис", микробус "Ивеко", както и БМВ трета серия, за които има данни, че са задигнати от факирите. "Предпочитали са коли от марките БМВ, "Фолксваген" и "Ауди", защото при тях има бърза реализация на черния пазар. На БМВ са крали джиповете модел Х5. Задигали са също пасати и голфове четворки", разказаха запознати пред "Монитор". Източници на вестника посочиха, че групата не се е притеснявала да задига коли със стикери на известни застрахователни компании.
Още от статията на „Монитор"

„Борчовете в интернет", пише на първата си страница „Стандарт"
Дълговете на фирмите лъсват в нета. Всеки може да разбере има ли просрочени задължения компанията, с която работи, или пък да обяви некоректен партньор. Това става на сайта www.debtnet.bg. Там ще се качват имената на фирмите длъжници, размерът на борчовете, за колко време са натрупани и кога данните са публикувани в сайта, съобщи Владимир Георгиев, шеф на едноименната компания. Такава система вече работи в Германия, Англия, Дания, САЩ и Австралия. Ако се интересувате от определена фирма, може да проверите дали фигурира в системата. За повече информация обаче се плащат по 12 лв. за всеки случай. Кредиторът също може да регистрира своя длъжник. Срещу 24 лева той посочва името, адреса и телефона на управителя. 200 млрд. лева си дължат фирмите, по данни на Българската стопанска камара.
Още от статията на „Стандарт"

„Лошите заеми удариха 4.47 млрд. лв., новоотпуснатите са едва 1.41 млрд.", предупреждава от първата си страница „Класа"
Лошите и преструктурирани заеми в банковата система удариха 4.471 млрд. лв. в края на януари 2010 г., като вече са 11.55%, сочат данни на БНБ. Тенденцията за увеличаване на лошите кредити стартира с разрастването на икономическата криза и невъзможността на домакинствата и компаниите да погасяват своите задължения. Затова и в началото на миналата година спрямо 2008 г. бе регистрирано покачване на необслужваните кредити с 607 млн. лв. до 1.339 млрд., година по-късно тези заеми се увеличават отново, но с много по-висок ръст - 3.131 млрд. лв.

Данните на централната банка за януари потвърждават тенденцията лошите кредити да растат все по-бързо, а в същото време темпът на кредитиране да намалява. През 2008 година например банковата система е отпуснала средства на фирми и домакинства на стойност 37.16 млрд. лв. В началото на 2009 г. техният обем се е покачил с 11.37 млрд. лв. до 48.54 млрд. Към края на януари 2010 г. обаче статистиката показва, че отпуснатите заеми са едва 1.414 млрд. лв., което е близо 10 пъти по-малко средства спрямо предходния период.

Основна част от раздадените суми до 31 януари или 668 млн. лв. са за жилищни кредити. Според данните в момента трезорите отпускат повече нови жилищни кредити, отколкото каквито и да било други. Въпреки че обемът на ипотеките е най-висок, спрямо периода 2008-2009 неговото нарастване губи темп. Тогава трезорите са раздали ипотечни заеми за 2.01 млрд. лв.

При фирменото кредитиране тенденцията е подобна. На годишна база - януари 2009-2010 г., финансовите институции са отпуснали 406 млн. лв. под формата на фирмени заеми, като техният обем се е увеличил до 30.89 млрд. лв. От разчетите на централната банка става ясно, че темпът им на нарастване се свива близо 7 пъти спрямо януари 2008 - 2009 г. Тогава усвоените средства от компаниите са отчели покачване със 7.39 млрд. лв.
Още от статията на „Класа"

„Бирници ощипали хазната с имоти", разкрива „Стандарт"
Неизгодни за хазната сделки са правили служители на бившата Агенция за държавни вземания, научи "Стандарт". Терен в София е продаден за 15-16 хил. лв. Сделки на публичните изпълнители на АДВ с имоти на явно занижени цени са засечени и във Варна. АДВ правеше търгове за разпродаване на имуществото на длъжници към държавната хазна, събираше принудително глобите на всички държавни органи, включително и на КАТ, продаваше и конфискувани от държавата вещи.

От началото на 2010 г. АДВ се вля в Националната агенция за приходи. Затова в момента се прави пълна инвентаризация на сключваните досега сделки от публичните изпълнители, както и на конфискуваните вещи, които са съхранявани от АДВ. Тепърва предстои да се устанви дали може да се търси наказателна отговорност от хората, продави имотите в София и Варна на занижени цени.

Оказва се, че и много от вещите, предназначени за разпродаване на търг, не са това, което се води по документи. Например в сейф трябва да се пази тежък златен ланец, който при проверката се оказва, че не е златен.
Още от статията на „Стандарт"

„Правителството ще прави борса за търговия с ток", информира „Сега"
Правителството е решило да изгради електроенергийна борса в България, съобщи вчера енергийният министър Трайчо Трайков. В момента се пише концепция за нея с помощта на експерти от Норвегия и тя ще бъде представена на бизнеса, преди правилата за търговия с ток да влязат в сила.

Идеята да се направи борса за търговия с ток у нас е от няколко правителства насам, но досега винаги се сблъскваше с нежеланието на управляващите. Вчера представители на бизнеса поставиха остро пред държавата въпроса за липсата на свободен пазар на тока у нас. През последните месеци цената на тока в околните страни падна до 40-50 евро за мегаватчас, но високите такси, които НЕК иска за преноса на електроенергията, пречат на големите консуматори да се възползват от свободната презгранична търговия.

На форума в столицата бе представена работата на румънската енергийна борса, която успешно работи от 2000 г. "Румъния обмисля напълно да премахне регулираните цени на тока. В момента на румънската борса плащанията стават до 2 дни, а при спор между търговците борсата играе ролята на арбитър", съобщи представителят на румънската борса Лучян Паладе.
Още от статията на „Сега"

„Бизнесът отново поиска ускорена либерализация на пазара", обобщава „Дневник"
Пазарът на електроенергия в България не е либерализиран в необходимата степен и липсват нови правила за развитието му, както и енергийна борса. Това обявиха представители на големите потребители на енергия и търговци на четвъртата годишна конференция "Новата енергийна стратегия", организирана от в. "Капитал".

За либерализирането на енергийния пазар у нас се говори от години, но де факто той е такъв само на хартия. Все още основната част от търгуваната енергия - около 80%, се продава на регулирани цени. Това поставя основните структуроопределящи предприятия в страната пред парадокса да купуват ток на по-високи цени от тези, на които се изнася електрическата енергия.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков съобщи, че в момента ведомството работи по изработване на концепция за енергийна борса в България. Това става с помощта на експерти от енергийния регулатор на Норвегия. Подобна концепция се обмисляше и по време на кабинета "Станишев", но до общественото й обсъждане така и не се стигна.

"Пазарът буксува. Цените спаднаха до 40-42 евро за мВт през миналата година и продължават да падат. Ако имаше енергийна борса, това щеше да доведе до интеграцията на българския с регионалния пазар", каза изпълнителният директор на "ЧЕЗ трейд" Владимир Дичев. Той изрази надежда, че от юли 2010 г. ще влязат новите правила за търговия, които ще позволят на обединения от търговци и производители да продават излишъците или да купуват недостигащата им енергия.

Търговците на енергия предлагат централите да провеждат единни търгове за износ и продажба в България. Таксата за износ от 9 евро на мВтч, определена от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране,  препятства търговията с енергия. На търговете да се дава единна цена вместо сегашните отделни за производители и търговци, е друго предложение.

"В момента пазарът е подвластен на цените, по които продава на регулирания пазар", каза председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов. По думите му цените в страната продължават да остават високи в сравнение с тази на регионалния пазар, което прави продукцията неконкурентна.

"В България все още няма енергийна борса и за жалост прогресът не е такъв, какъвто участниците в пазара очакват", заяви Пламен Попов, управляващ директор на Statkraft. Той посочи, че либерализация на енергийния пазар има, "но не такава, каквато искахме да видим в началото на процеса".
Още от статията на „Дневник"

„Парното стана абстрактна величина", анализира в „Сега" Николай Марченко
Бомба със закъснител цъка за всички потребители на парно в страната. Тя ще избухне с пълна сила след края на отоплителния сезон, когато се получат изравнителните сметки за цялата зима. По това време на годината недоволни обикновено са само онези, които имат да доплащат. Този път обаче всички ще се сетят, че цената на парното бе вдигната от 1 януари 2010 г., а тогава никой не мина да засече показанията на индивидуалните уреди по радиаторите им. Тогава как топлофикациите разбраха колко енергия трябва да калкулират по старите цени и колко - по новите?

Години наред цената на парното в България се променяше в разгара на лятото, когато хората ползват само топла вода и уредите по радиаторите дремят. През 2008 г. за първи път това бе направено от средата на отоплителния сезон - от 1 януари 2009 г. Тогава шефът на столичната "Топлофикация" Петко Милевски твърдеше, че 450-500 служители на дружеството минали извънредно по жилищата между 5 и 20 януари 2009 г., за да засекат показанията на индивидуалните уреди по радиаторите.

Така и не се намери жив свидетел на това действие, но чрез медиите хората бяха успокоени, че няма да има лъжа и измама. После проблемът изобщо бе забравен, защото наближаваха избори и тогавашният министър на икономиката Петър Димитров направо отмени увеличението на цената от 18%. Кой какви пари върна и как изчисли сумата, не се разбра, въпреки че имаше и комисии с участие на обществени организации и медии.

Месеци по-късно скандалът отново избухна, защото Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) разкри, че уредите са отчитани от чистачките и шофьорите на дружеството, които нямат необходимата квалификация за подобна дейност. Но и този шум замря по естествени причини - шефът на ДКЕВР Константин Шушулов напусна поста поради изтичане на мандата.

Тази година ситуацията е същата - цената на парното се вдигна от 1 януари 2010 г. с 8-10% в цялата страна, но потребителите не видяха дори миналогодишните "отчетници".

Ръководството на софийската "Топлофикация" гордо обяви, че няма да прави никаква засечка на уредите по радиаторите. "Гарантирам, че разпределението на енергията ще бъде изчислено с най-голяма точност. А сумите, които трябва да се плащат, ще бъдат разпределени по емпиричен начин, защото това е най-ефикасният метод за изчисляване", заяви шефът на софийската "Топлофикация" Петко Милевски. Тъй като той е и председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България, се приема, че говори от името на всички компании в страната.

От това "емпирично" определяне на консумацията ще пострадат няколко категории потребители. Много хора например тази зима консумираха съвсем малко парно през ноември и декември заради рекордно топлото време. Очевидно по-голямата част от консумацията в техните жилища е била след Нова година, когато цената бе вече по-висока. Но с колко точно повече са консумирали, вече не може да се каже.

Ако пък примерно някой е живял в жилището си само до 31 декември 2009 г. и след това по някаква причина се е изнесъл и е спрял всички радиатори, цялата му консумация на енергия през зимата би трябвало да му се сметне по старите цени. Но след като това не е засечено, вече никой не може да го докаже.

В България няма норматив, който да задължава топлофикациите да направят междинно отчитане. Наредбата за топлоснабдяване е оставила на всяко дружество само да реши как да действа в случай, че цената се сменя по средата на отоплителния сезон. Според хора от бранша има само един вид уреди за радиатори, които позволяват след края на сезона да се види каква е била консумацията до определена дата и след това. Те са електронни, производство са на "Сименс" и се казват "Кундис". Колко хора притежават такива уреди, е трудно да се каже, но със сигурност са по-скоро изключение.
Още от статията на „Сега"

„Държавата си търси 40 млн. лв. ДДС от богати българи", съобщава „Монитор"
40 млн. лв. очакват да съберат от богатите българи, "забравили" да се регистрират по ДДС, съобщиха източници от  Националната агенция по приходите (НАП). 4814 физически лица са получили облагаеми доходи извън заплатата си на стойност над 50 000 лв. през 2008 г. и на всички тях ще бъдат възложени индивидуални проверки, за да се установи дали е трябвало да се регистрират по ДДС или не, уточниха от данъчното ведомство.

Общата сума, която са получили тези хора през 2008 г., е над един милиард и сто милиона лева. Проверките ще изследват дали доходите на тези лица са облагаем оборот по смисъла на Закона за ДДС, както и дали всички те са извършвали независима икономическа дейност. От НАП припомнят, че всяко физическо лице, което е получило повече от 50 000 лв. доход, различен от заплата, задължително трябва да се регистрира по ДДС в 14-дневен срок от надвишаването на сумата. Всеки гражданин, който е пропуснал да направи регистрацията сам, ще бъде служебно регистриран от инспекторите на НАП. Освен това ще му бъде възложена ревизия, която да определи сумата на неначисления ДДС заедно с всички лихви за периода до момента.

По данни на НАП заради извършени преди година-две ревизии на физически лица те са обявили доход по средно 17 млн. лв. всяко, или общо близо 34 млн. лв. Двамата са предприели стъпки за регистрация по ДДС веднага след приключването на ревизиите.

От началото на седмицата в София е започнала проверки на 27 души за регистрация по ДДС, съобщават още от приходното ведомство. Проверката не е самоцелна. Идеята не е да търсим само неначислен ДДС за минали периоди, а да направим така, че законът да се спазва в бъдеще, коментира по този повод изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов.

На регистрация по този закон подлежи всяко лице, установено в друга държава членка, което не е установено на територията на страната и извършва облагаеми доставки на стоки, които се монтират или инсталират на територията на страната от или за негова сметка, когато получател по тази доставка е нерегистрирано по ЗДДС лице. Задължението за регистрация възниква не по-късно от 7 дни преди датата на възникване на данъчното събитие за доставката.
Още от статията на „Монитор"

„Балчик пак тръгна", разкрива „Дневник"
"Всяка пролет, когато започне топенето на снеговете, къщите ни стават движима собственост." Черният фолклор е на хората в Балчик, които вече са свикнали строят ли къщи, да издигат и подпорни стени. Заради свлачищата.
На нов глас
След десетилетие относителен застой на земните пластове  и само спорадични срутвания на камъни тази зима свлачища отново опъват нервите на жителите на Балчик. Пръв "напомни" за себе си стръмния скат, познат на местните като Ак баир. Преди десетина дни десетки кубици скална маса се изсипаха върху намиращата се в съседство улица "Георги Бенковски" и затвориха движението по нея. Камъните разрушиха част от железобетонната ограда, издигната като предпазна стена през 2004 г. В края на 90-те години на миналия век част от ската беше взривен, за да се премахнат опасно надвисналите скали по него.

Проблемни в момента са 7-8 участъка в Балчик и околностите, каза пред "Дневник" инж. Боян Тонев от "Геозащита" - Варна. Според него на този етап още не може да се обобщи какъв е размерът на засегнатите площи. Някои от свлачищата са с размери 100 на 20-30 метра, други - 5 на 10 метра. В района на Овчаровски плаж има свличания на повърхностния слой.

Инж. Тонев е убеден, че сега земята не е "тръгнала" заради подпочвени води като преди. Този път причината е в обилните снеговалежи. Той оспорва и първото появило се подозрение къде е вината - липсата на канализация, защото са се активизирали свлачищни процеси и в райони, където отпадните води са хванати. "Няма сериозна опасност от свлачищата, най-сериозно е положението с блока на "Тузлата", смята инж. Тонев. Разцепването на сградата е от 30 години, но опасността е заради падащите камъни в задната й част, където са входовете. И има риск за живеещите там да бъдат ударени, докато влизат или излизат от блока.
Активните точки
"Пропукването на блока започна от земетресението през 1977 г., цепнатината се разширява и става все по-голяма", разказва Тодорка Харизанова., една от обитателките на блока. Постройката е на централната улица в града. Известна е като блока на Тузлата, тъй като част от апартаментите са ведомствени , към едноименния санаториален комплекс на Министерството на здравеопазването. През лятото частните собственици са настояли пред министерството, да планира средства за ремонт на сградата.

Хората са съгласни да направят укрепване, а здравното министерство да се погрижи за петте си жилища и офиса, който отдава под наем. Досега на блока не е правен никакъв ремонт, казва Харизанова. В нейното жилище няма никакви пукнатини, но два от ведомствените апартаменти са с цепнатини. Със средства на общината вече се прави ремонт на подпорната стена зад блока. Стабилна подпорна стена искат от кметството и хората, които живеят  в района на болницата.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„Край на измамите с пустеещи ниви", казва в интервю за „Стандарт" Калина Илиева, шеф на Държавен фонд "Земеделие" - Разплащателна агенция
Г-жо Илиева, как ще се кандидатства тази година за подпомагане на фермерите за единица площ?
- По системата за единно плащане на площ няма промяна. Документите се подават от 1 март до 15 май. След това пропусналите срока ще могат да подават документи до 9 юни, но за всеки ден закъснение се удържа по 1% от полагаемата субсидия. Новото, е, че от тази година площите ще се очертават директно в нашата система ИСАК, до която имат достъп общинските служби по земеделие. Това беше изключително важно, защото имаше препоръка от Брюксел. Старата система е давала възможност да се вижда кои площи все още не са заявени и така в края на кампанията определени хора са се възползвали от тази възможност и са зачертавали всички незаявени площи. Това вече няма да е възможно.

Ще има ли помощи за животновъдите?
- Животновъдите ще получат субсидии по седем нотифицирани схеми. Шест от тях са нови. Първата схема, която е на глава животно, е без промяна - за едър рогат добитък. При нея ще се подпомагат животните, които към референтната дата 28 февруари са били заявени в системата на Националната ветеринарномедицинска служба. Важното тук е, че преди да подадат своите заявления по кампанията, животновъдите задължително трябва да отидат при своя ветеринарен лекар и да актуализират животните си по брой, порода и номер на ушната марка. Това е задължително и е новост тази година. След като бъдат обновени данните, те трябва да отидат в общинските служби по земеделие, където получават детайлна информация за всяка една от схемите. Те трябва изрично да посочат на коя от тези схеми отговарят и да подадат заявлението. Едната нова схема е за крави с бозаещи телета. Тук е важно, че фермерите не трябва да имат квота за мляко. Ще има национално доплащане за клане на говеда, също нова схема, където кланичните трупове трябва да отговарят на европейските стандарти. Предвидено е национално доплащане за овце и кози майки. Като тук промяната е, че до тази година се субсидираха стада от минимум 20 животни. От тази година е над 50 броя. Има и схема за подпомагане на производството на краве мляко. Това ще бъде за икономически уязвими ферми, ферми в необлагодетелствани райони и за такива, които са в нитратно уязвими зони. На електронната страница на земеделското министерство, на страницата на фонд "Земеделие", в общинските служби по земеделие ще може да се получи детайлна информация как да кандидатстват.

Каква е сумата, която ще бъде раздадена на фермерите тази година?
- Общо за директните плащания на площ и националните доплащания сумите са разпределени както следва: европейската субсидия е 328 млн. евро, което е с 5% повече от миналата година. Националните доплащания към момента са 300 млн. лв. Колко ще се получава на глава животно и на площ, ще стане ясно, когато бъдат подадени всички заявления в края на кампанията. Общата сума, определена за подпомагане, ще се раздели на броя на заявленията.

Споменахте, че в последния момент са били зачертавани за подпомагане площи, които реално не са обработвани. За колко декара става дума?
- В около 10 000 заявления имаше застъпвания. Заради злоупотребите в миналото се наложи вместо 5, да проверим 15% от площите на място. В тези проверки не са констатирани големи несъответствия. Но при застъпените площи са останали около 700 по-проблематични заявления. Там има застъпвания с големи земеделски фондове. Там проблемът е в сложните взаимоотношения, които имат фермерите, обработващи земята, и фондовете, които са изкупили земята и заявяват плащане, без да уведомят стопаните. Но знаете, че парите се дават за обработване, а не за собственост. И тук започват тези сериозни проверки, защото като Разплащателна агенция ние трябва да определим кой точно има право на тези средства. Те идват при нас със съответните документи и голяма част от материалите са подадени в прокуратурата. Около сто са тези случаи.

Кой може да получи пари тази година?
- Право да получат субсидии имат всички земеделски производители, които ползват земеделска земя и тя отговаря на изискванията за поддържане в добро земеделско и агроекологично състояние. Знаете, че имаше голям проблем с наддеклариране на мерите, пасищата и ливадите във високопланински райони. Причината е, че се заявяваха терени, които са силно затревени с много храсти. Направихме заедно с Министерството на земеделието и храните нова наредба, която регламентира подпомагането точно в тези райони. Там проблемът е следният - част от тези храсти са защитени и териториите попадат в "Натура 2000" и земеделските производители не могат да ги унищожат. В същото време наистина техните стада, особено кози, ги ползват за паша, както позволява регламентът. В наредбата регламентирахме именно критериите за допустимост - кои са тези райони, какво значи храст, който не може да бъде унищожен, и в същото време е поставено условието ливадите да се поддържат с паша за животни.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Корупцията и лошата инфраструктура са големите проблеми на България", казва в интервю за „Класа" Йоран Свенсон, председател на Българо-скандинавската търговска камара
Г-н Свенсон, кои са най-сериозните проблеми в България, които затрудняват скандинавските инвеститори?
- Не виждам особени проблеми за чуждестранните инвеститори в България. Що се отнася до скандинавските компании, дори мога да кажа, че те имат възможност да правят добър бизнес тук. Големите трудности обаче са предизвикани от корупцията и лошата инфраструктура, правната система също не е добра. Това, което обаче най-много спира чуждите компании да не идват в България, са правната система, корупцията и инфраструктурата. Няма друга причина.

Все пак искам да подчертая, че новото правителство според мен има ясна визия и желание да се пребори с тези проблеми и да направи бизнес климата в България по-добър. Бих искал също така да призова управляващите да се обръщат към нас, когато имат нужда от някаква информация за работата си тук. Според мен трябва да се води диалог между бизнеса и правителството и така проблемите ще се решават по-бързо.

Каква е оценката ви за размера на скандинавските капитали у нас?
- Инвестициите на скандинавските компании тук наистина са големи. Една от причините, която затруднява притока на капитали, е чисто географска. Защото, ако погледнем картата, скандинавските страни са по-близо до балтийските държави, като Естония, Латвия и Литва. Все пак сред големите инвеститори в България също са големи компании, като например SKF, АBB, Actavis, Carlsberg, Rockwool, Sanoma и AmerSport. Но когато става дума за търговски офиси, голям брой фирми от скандинавските страни са налице с успешни операции. Спокойно можем да очакваме успешните дружества от скандинавските страни с инвестиции в страната да стават повече.
В допълнение искам да обясня, че Българо-скандинавската търговска камара е създадена през септември 2009 г. В нея членуват 70 компании, като условие за присъединяване към камарата е фирмата да участва в икономическия живот между България и скандинавските страни. Целта на камарата е членовете да се представят пред органите за решаването на проблеми и въпроси. Всички с цел подобряване на бизнес климата за нашите членове.

Какво е мнението на самите компании за бизнес климата у нас?
- По принцип не мога да коментирам позициите на отделни компании. От името на камарата обаче мога да заявя, че според нас трябва да се наблегне на реформата в правната система, да се подобри инфраструктурата и да се изчисти корупцията. Понякога имаме нужда институциите да реагират по-бързо в дадени ситуации, а това не е така.

Какво се промени в условия на криза за скандинавските инвеститори? Какви са плановете им за бъдещето, като имаме предвид, че шведското посолство у нас затваря врати?
- Нека първо отговорим на въпроса по отношение на кризата. Както знаем, глобалният бизнес се сви, което принуди управлението на различни фирми да се фокусират и да се адаптират към новите условия за бизнес. Всички трябваше да намаляват разходите или да ги оптимизират за различните операции. Ние трябва да си спомним обаче, че сегашната криза е световен феномен, засягащ бизнеса във всички страни.

Затварянето на шведското посолство няма да подейства на стратегиите на фирмите в негативен план. Компаниите ще продължат да бъдат тук, защото имат пазар. Когато нещо може да се произвежда в България и страната дава добри възможности, като квалифицирани кадри, ниски данъци и добрата възможност за развитие, дружествата никога не биха се изместили.
Още от интервюто на „Класа"