„Енергиен сюрприз", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
В петък енергийният регулатор изненада цяла България, като обяви окончателното си решение за поскъпването на електроенергията от началото на юли вместо с 10% с 13 на сто. Освен неприятен сюрприз от говоренето по темата стана ясно, че в държавата няма ясен механизъм за проследяване на инвестициите в зелена енергия.

И всеки си прехвърля отговорността: енергийният министър към председателя на регулатора, той пък към НЕК и ЕРП. Премиерът погледна и по-назад и обвини тройната коалиция за лобистките правила. Факт е обаче, че ГЕРБ три години вече редактира закона и точно новите текстове доведоха до взрив от соларни проекти през последните шест месеца.

Слънчево-черен петък

Председателят на комисията Ангел Семерджиев отиде лично в парламента, за да обяви новите разчети и да обясни откъде произтича допълнителното повишение. По думите му единственият фактор за увеличението на цената на електроенергията са добавките за зелена енергия. "Няма съществени промени в нашето решение. Единствено се наложи корекция в добавката за зелена енергия, тъй като и до момента НЕК претърпява значителни щети от повишеното производство от възобновяеми източници", допълни още той.

Решението на регулатора действително е взето в последния момент. Реално то се дължи на това, че едва миналата седмица Семерджиев получи данни от трите електроразпределителни дружества за това, че в последните три месеца се наблюдава бум на присъединяване на фотоволтаични мощности.

Това означава, че прогнозираните от регулатора 300 мегавата, които ще бъдат завършени до 30 юни, всъщност ще се окажат много повече. Това на практика означава, че определената надбавка за зелена енергия няма да е достатъчна да покрие разходите на НЕК за изкупуването на възобновяема енергия.

От доклада на ДКЕВР става ясно, че за миналия ценови период те са в размер на 120 млн. лв. Така вместо зелената надбавка да бъде 8.65 лв. за мегаватчас, което е увеличение с над 100%, надбавката, която всички потребители плащат, ще бъде 11.10 лв. за мегаватчас.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Граждани стават селяни за европари", четем от първата страница на „Стандарт"
В името на европарите много българи от граждани ще станат селяни. Промяната ще стане до края на 2013 г. с появата на нови общини, научи "Стандарт". Екип експерти от строителното, земеделското и екоминистерството работят върху ново разделение на държавата. Очаква се селските общини да се увеличат за сметка на градските. Така те ще могат да искат подпомагане по европрограми за екология и селски райони. За целта от някои по-големи общини ще се отцепят по-малки.

В момента по програмата за развитие на селските райони могат да кандидатстват общини, в които най-голямото населено място е 30 000 души. Останалите се лишават от достъп до ресурса, който е над 3 млрд. евро. Маневрата с прерайонирането е последен шанс за някои селища край големи градове да живнат. Например село Мадара, което се води към община Шумен, може да премине отново към Каспичан и така да се бори за европари, обясняват експерти.
Още от статията на „Стандарт"

„Чиновниците отчитат 2023 вида "услуги" за фирми и граждани", разкрива то първата си страница „Сега"
Общо 2023 административни услуги и регулаторни режими действат в България. Това е равносметката в доклада за състоянието на администрацията за 2011 г., одобрен от правителството. Всъщност в повечето случаи става дума за задължения, които насила пращат фирмите и гражданите по гишета и кабинети.

Според доклада НАП е най-големият доставчик на услуги - има дял от 82%. Приходната агенция изисква и събира данъци, осигуровки, декларации, отчети и справки. Все пак най-големият доставчик е и най-напред с електронното управление и така поне спестява на клиентите си редене по опашки и бродене по офиси. Повечето държавни и общински служби обаче критично изостават с е-услугите, се посочва в анализа.

В страната има общо 557 чиновнически структури - министерства, агенции, комисии, институти, съвети, областни и общински администрации, и почти всичките (92%) искат и издават лицензи, разрешения, одобрения, съгласувания, справки и др. документи. Само една трета от тях (152) предоставят в някаква степен онлайн обслужване. При това в повечето ведомства електронните услуги са по-скоро елементарни - 15.5% само дават информация на сайтовете си за услугите, 75% просто са качили в интернет образци на документите, които трябва да се попълват, а само 5.7% могат и да обработят формулярите електронно. Едва 3.54% от администрациите предлагат цялостно е-общуване - тоест потребителят да може да подаде заявка, да плати таксата и да получи искания документ онлайн.

Около 44% от бюрократичните структури още не са предприели действия по възлагане на дейности за планиране, управление и прилагане на електронното управление. Над 60% дори не са сформирали екипи за целта.
Още от статията на „Сега"

„Правосъдие след 19 години - няма виновни за изчезнали 6 тира с оръжие" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
19 г. след аферата с т.нар. Албанска сделка виновни няма, реши преди дни окончателно Върховният касационен съд. През 1993 г. 6 тира с оръжие тръгнаха за Тирана през Македония, но не стигнаха дотам, а разкриването на случая предизвика шумен отзвук в обществото.

Единият от подсъдимите бе о.р. полк. Валентин Попински, началник на Управление "Снабдяване и търговия" в МО. Той според обвинението заедно с още трима на 9 ноември 1993 г. присвоили 100 минохвъргачки калибър 82 мм и 10 хил. мини калибър 82 мм на стойност над 17 млн. лв. тогавашни пари от поделение 26 780 в с. Горна Малина. Обвинени по случая бяха още полк. Стоян Цаков, заместник на Попински, подп. Николай Николов от отдел "Издирване и проследяване" към Националната служба за сигурност (НСС) и цивилният Марио Стоичков.

Разследването започва през 1994 г. от тогавашната Прокуратура на въоръжените сили, оглавявана от Николай Колев, и се натъква на следните факти. С писмо Албания уж поискала да купи споменатата техника заедно със 100 хил. автомата "Калашников", 14 000 пистолета, 300 пушки "Драгунов" и други боеприпаси. Понеже документите за покупката на пушкалата изглеждали наред, сделката била одобрена от МО, като министърът дал указания доставката да стане по море, а плащането - по банков път.
Още от статията на „24 часа"

„Николай убит заради 10 000 лева банков кредит", пише на първата си страница „Труд"
Николай Йорданов е бил убит, защото дни по-рано получил от банка потребителски кредит от 10 000 лв. Екзекуторът Адриан Ангелов (31 г.) научил за това и решил да го погуби, като се надявал, че 22-годишният младеж носи у себе си част от парите или банкова карта, от която могат да бъдат изтеглени. Това гласи полицейската версия за мотива на потресаващото престъпление, разкрито 2 седмици след като Ники бе обявен за издирване.

ДНК тест насочва към Мизия

Младежът, който работи като снабдител с млечни продукти и колбаси на пицарии, заведения и бакалии, изчезна мистериозно заедно с микробуса, с който доставя стока, на 14 юни около 16,30 ч. Последно зарежда магазин в столичния квартал "Овча купел".

Веднага след като майката на Николай съобщава в полицията, че е в неизвестност, той е обявен за издирване и е взет материал за ДНК анализ. След 4 дни - на 18 юни, врачанската полиция е вдигната на крак заради открити обгорели човешки ръце близо до устието на река Огоста при дигите на Дунав. ДНК профилът съвпада. Криминалистите започват трескаво да търсят сред близките на Ники някаква връзка с района около Мизия, Оряхово, Козлодуй.

Призори на 22 юни край Централна гара е открит хладилният "Мерцедес", с който Николай разкарва стоката. В кабината и вътрешността на микробуса няма следи от насилие, част от стоката е вътре, но се е развалила, което значи, че е стоял паркиран, без хладилният агрегат да работи повече от седмица. Камера от столичното видеонаблюдение заснела мерцедеса на 14 юни да се движи от кв. "Овча купел" към центъра, но лицето на шофьора не се виждало.

По разпечатките от телефонните разговори на Ники полицаите открили разговор на 13 юни - ден преди изчезването, с номер, принадлежащ на човек от врачанското село Гложене, роден през 1981 г. в град Мизия. Така стигнали до Адриан Ангелов.
Още от статията на „Труд"

„Токът скача с нови 20% догодина заради въглеродните емисии на ТЕЦ-овете", предупреждава от първата си страница „Класа"
С нови 15%-20% ще поскъпне токът от догодина само заради въглеродните емисии, които топлоелектрическите централи на въглища трябва да купуват от 2013 г. Това заяви в интервю за „Класа" бившият директор на АЕЦ „Козлодуй" Йордан Костадинов. Според него, ако АЕЦ „Белене" не бъде построена, до 2020-2025 г. България ще бъде с една от най-скъпите електроенергии в ЕС. „В момента пазарът на електроенергия у нас е 5 млрд. лв. През 2020 г. той ще струва 5 млрд. евро. Тоест двойно повече", категоричен е бившият шеф на атомната централа.

Според Костадинов още преди 10 години е трябвало да бъде направено разпределение на дела на еленергията от вода, слънце и вятър в 16-те процента ток от ВЕИ, които трябва да произвеждаме от 2020 г. „Нормално беше водната енергия да е около 12%, от вятър - 2%-3%, а от слънце 1%-2%", категоричен е той.

Грешна прогноза на операторите и поскъпването на „зелената добавка" в тока са причината за по-високия скок на еленергията, призна пред БНР Ангел Семерджиев, шеф на регулатора. Промяната на цената на тока и по-точно на "зелената добавка", беше направена по заявлението на операторите към края на април. За последните 2 месеца обаче има уникален, скоростен инвестиционен процес за изграждане на фотоволтаици, което променя съществено прогнозата.
Още от статията на „Класа"

"Нулева година за зелените мощности" е водещото заглавие на страниците „Бизнес и финанси" на вестник „Монитор"
Дванайсетте месеца, които предстоят до юли 2013 г., може да се окажат нулеви за присъединяване на нови централи, произвеждащи ток от възобновяеми източници. Това става ясно от решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) от петък. С него за периода от юли 2012 г. до юли 2013 г. се предвижда към мрежата високо и средно напрежение да не бъдат присъединявани нови мощности. Изключение се прави само за вецовете и централите на биомаса, които не застрашават управлението на електроенергийната система, се посочва в решението на регулатора.

Причина за нулевата година за присъединяване на зелени централи в решението на енергийната комисия е, че все още не се знае колко от предварителните и окончателните договори за връзване към мрежата ще бъдат прекратени до 10 август. И колко от инвеститорите ще решат да довършат проектите си докрай.

По данни от НЕК и електроразпределителните дружества към април сключените предварителни и окончателни договори за присъединяване на вятърни паркове са за 2359,77 мегавата (общо на високо и средно напрежение). От тях само през май са вързани над 170 мвт перки (общо 621 мвт), става ясно от доклада на ДКЕВР.

При фотоволтаиците контрактите на ниво „предварителен" и „окончателен" са за 1704,95 мегавата. И тук трябва да се има предвид, че със сигурност общата  мощност е доста по-малка. Както ДКЕВР обяви в петък, само през май и юни са въведени в експлоатация над 600 мвт фотоволтаици при общо 46 мвт към април. Това е и причината крайната цена на тока да скочи от 1 юли с 13% вместо с 10 на сто, обясниха от регулатора.

В същото време на нивото, на което се намира в момента енергийната ни система, и на база на това какво е планирано да се изгради до 2020 г. мрежата няма да може да поеме повече от 1800 мвт вятърни централи и 600 мвт слънчеви.
Още от статията на „Монитор"

„Врачка в големите данъкоплатци", четем в „Стандарт"
Гадателка се нареди сред големите данъкоплатци в България с доходи от неколкостотин хиляди лева. Общо 38 са предсказателките, които са вързали касовите си апарати с Националната агенция за приходи и предават в реално време данни за оборота си. Най-много легални гадателки има в София - 9, а на второ място се нарежда Велико Търново с 6, сочат данните на НАП. В условията на криза най-многобройни са магазинчетата за продажба на разнородни хранителни стоки, следвани от питейните заведения. Техният брой е съответно 36 133 и 18 209, при положение че общо за страната 319 810 касови апарата са вързани с НАП и предават данни за отчетените обороти. Сериозен бизнес развиват и заложните къщи. В цялата страна те са 1084, което е над два пъти повече от пицариите, чийто брой е само 443. В София след хранителните магазини (3832 обекта) се нареждат тези за дрехи (3619 обекта), обектите за медицински услуги (2932 броя) и едва след това са питейните заведения (2739).

В НАП има специално звено, което следи в реално време данните за отчитаните обороти и определя за проверка рисковите търговци.
Още от статията на „Стандарт"

Брюксел предупреждава за заплаха от "умните" уреди за измерване на енергия", съобщава „Сега"
Високотехнологичните уреди за измерване на реалното потребление на енергия в домакинствата крият заплаха от злоупотреба с лични данни и информация за потребителите, предупреди Европейският надзорен орган по защита на данните (ЕНОЗД), цитиран от британския в."Обзървър". Службата алармира, че умните апарати биха могли да се използват не само за подаване на информация точно колко енергия е използвана и че е нужно да бъдат контролирани. С решение на британското правителство такива уреди трябва да бъдат монтирани във всички британски жилища в рамките на 7 г.

"Въвеждането в цяла Европа на умни измервателни системи може да носи много ползи, но то също така създава възможност за мащабно събиране на лична информация", предупреждава ЕНОЗД. Технологията може да бъде използвана, за да се проследяват действията на домакинството и техните членове в домовете си, дали са си у дома, на почивка или на работа, дали някой използва специализирани медицински уреди, дори как хората прекарват свободното си време. "Тези данни може да са полезни за анализиране на потреблението на енергия с оглед на пестенето на енергия... Профилите обаче могат да се ползват и за много други цели, сред които маркетинг, реклама и ценова дискриминация от трети страни", посочва помощник-надзорникът в ЕНОЗД Джовани Бутарели. ЕНОЗД препоръчва страните от ЕС да изготвят указания за честотите, които ще ползват системите за измерване на енергопотреблението и за това как ще се съхранява информацията и как ще се използва тя от енергийните компании за създаването на профили на потребителите.
Още от статията на „Сега"

"Яйцата са поскъпнали с 50% за година", съобщава „Класа"
През юни яйцата поскъпват с пет процента (до 0,22 лева за брой), а спрямо същия месец на миналата година цените бележат ръст от 50%, съобщиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Колебанията на цените на останалите хранителни стоки са незначителни и се движат в диапазона плюс-минус 0,5%-2%, като при фасула повишението е с 18 на сто.

При цените на месото, месните произведения и рибата се наблюдава стабилизиране на нивата от предходната година, като ръст с около 4% се наблюдава при цените на кренвиршите и на каймата. Цените на млечните произведения поевтиняват на годишна база, съответно с 5,5 на сто - за кашкавал "Витоша", и с около един процент - за кравето сирене. Цената на кравето масло на едро се стабилизира на нивото от предходната година. На месечна база през юни цената на млечните произведения, пилешкото месо, рибата и колбасите намалява с 1%-2%, олиото се повишава с 2,3 на сто /до 2,66 лева за литър/, а каймата - с 3 на сто.

През юни цените на сезонните плодове и зеленчуци по традиция намаляват, но в резултат на неблагоприятните климатични условия през зимата и пролетта на 2012 г. цените на голяма част от плодовете и зеленчуците през юни 2012 г. в сравнение със същия месец на 2011 г. са по-високи. Оранжерийните домати и краставици се търгуват с около 30-40 на сто, на пресните картофи - с 48%, на зрелия чесън и на зеления пипер с 15%-25% по-евтино. Цената на зелената салата обаче се повиши на месечна база с 14%, отчитат от ДКСБТ. Ябълките поскъпват с 19%, ягодите - с 10%, а лимоните - с 13%. При черешите се отчита намаление на цената с 20% и на бананите - с 11 на сто. В сравнение с юни 2011 г. се отчита повишение на цените на оранжерийните домати и краставици с 20%-40% и на зеления пипер - с 11,5 процента. Поскъпване на годишна база се наблюдава при ягодите и черешите и при бананите и лимоните. С по-ниски цени през тази година са пресните картофи, зрелият чесън и ябълките.
Още от статията на „Класа"

„Още 84 км и България ще има цяла магистрала", информира „Капитал Daily"
Първите 32 км от общо 116, които са нужни, за да може да се осъществи мечтата на правителството на Бойко Борисов за поне една изцяло завършена магистрала, вече са факт. След две седмици към тях ще се прибавят и следващите близо 36 км, а след месец и парче от оставащите 48 км. Но изцяло по аутобан от София до морето ще може да се стига през следваща година въпреки плановете на премиера в началото на този юли да пререже лентата на всички нови участъци от "Тракия".

Според плана

В действителност на уречената дата бе открит само участъкът от Стара Загора до Нова Загора. От неделя т.нар. лот 2 на магистрала "Тракия" вече е в експлоатация. Участъкът беше построен за 2 години и 20 дни, а стойността му е 137.86 млн. лв. Вторият лот на магистралата има разрешително за ползване, което е било издадено 5 дни преди вчерашното официално откриване, обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Изпълнител на строително-монтажните работи е обединение "Магистрала Трейс" ДЗЗД с водещ партньор "Трейс груп холд". Строителният надзор е осъществен от "Пътинвестинженеринг". Строежът на обекта започна на 9 юни 2010 г. Направени са 700 хил. кубически метра изкопни работи. Монтирани са 105 хил.м предпазни огради. Построени са общо 20 мостови съоръжения.

"Отсечката на смъртта" остава в историята с откриването на лот 2 на магистрала "Тракия", каза президентът Росен Плевнелиев.

Печалбата на "Трейс груп холд" от свършената работа по обекта ще бъде по-малка от предвидените предварително 7-10%, съобщи главният изпълнителен директор на холдинга инж. Цветан Цонев. Това се дължи на поскъпването на горивата и битума. При всички случаи обаче излизаме на печалба, допълни той. През цялото време говорихме, че парите са достатъчно за нас и това действително е така.

Оставащите отсечки

До 12 дни ще бъде готов и третият лот на магистрала "Тракия", съобщи премиерът Борисов, като уточни, че вече е направил инспекция на трасето от Нова Загора до Ямбол. По думите му можело е двете отсечки да бъдат пуснати едновременно.

За част от участъка от Нова Загора до Ямбол, изпълняван от гръцката компания Actor, обаче се наложи преасфалтиране. Причината бе проблем с качеството на полагания асфалт върху 15 километра участък от трасето. След проверка на Агенция "Пътна инфраструктура" гръцкият изпълнител трябваше да подсили настилката и на пътния възел при Нова Загора.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Пуснаха документи за санирането в 12 без 5", съобщава „Труд"
Кандидатстването за европейски средства за цялостно саниране на жилищни блокове започва от днес, но желаещите да се възползват от парите тънат в пълно неведение къде да подават молби и какво да пишат в тях. Причината е, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството спази "традицията" да огласи информацията в последния възможен момент.

След като от седмици насам от ведомството на Лиляна Павлова твърдят, че една седмица преди 2 юли "хората ще знаят всичко", информацията за проектните мениджъри и пълен списък на документите, които се подават, бяха качени на сайта на министерството около 21 ч в събота.

Оказва се, че в Североизточна и в Северозападна България все още няма проектни мениджъри, които трябва да следят процеса и да помагат на кандидатите в попълването на документите. Затова в тези населени места заявленията ще се носят на служители на съответните общини. Те трябва да направят физическа проверка на блока на място и ако сградата отговаря на условията - да е проектирана преди 1997 г. и да има поне 3 етажа и поне 6 жилища, да дадат възможност на хората да искат енергийно и конструктивно обследване. Молбите за отпускане на финансова помощ се подават пак на проектните мениджъри, но едва след като мине обследването и е направен индикативен бюджет.

Дори в първоначалния етап желаещите да санират трябва да попълнят около 19 документа, всеки от които е от поне две странички, личи от качената на сайта информация. Само прочитането им отнема близо два часа.

Управляващият орган на оперативна програма "Регионално развитие" иска данните за собствениците на жилища в прегледно състояние, поради което в молбите всеки апартамент трябва да е обозначен с 1 собственик. Заради това е предвидено там, където собственикът е повече от един, включително когато жилището е семейно, единият от съпрузите да упълномощи с нотариално заверено пълномощно другия, за да го представлява пред проектния мениджър. Същото трябва да се направи и когато се кандидатства за заем от КТБ.
Още от статията на „Труд"

"Може да не викате застраховател при лека катастрофа", съветва „24 часа"
Ако претърпите леко произшествие по пътищата през лятото, има шанс да си спестите време и нерви. Стига виновният (независимо дали сте вие, или другият водач) да има валидна "Гражданска отговорност" и двамата да сте на едно и също мнение за причините за инцидента. Другото основно условие е колите да се движат. Трябва да сте наясно също как се попълва двустранен констативен протокол (ДКП).

Той е достатъчен за удостоверяване на случката. Спестява чакането на КАТ, не води до глоби за виновния, а и улеснява завеждането на щети пред застрахователите.

Оказва се обаче, че голяма част от шофьорите не са наясно кога и как се попълва този протокол. Освен това им се вменяват задължения от застрахователя, които са недопустими, става ясно от указания на Комисията за финансов надзор.

Двустранен констативен протокол може да се попълни, когато пътното произшествие

е причинило само материални щети, няма пострадали и тези щети не възпрепятстват движението на автомобила на собствен ход. Щетите не трябва да попадат и в изключенията, които забраняват движението на автомобила по закон. Към тях спада неизправност по спирачната система, на съединителя, има изтичане на гориво или увредена джанта, липсват огледала за обратно виждане, не работят чистачките по време на дъжд или снеговалеж, няма светлини през нощта и т.н.

Условие да се попълни двустранен констативен протокол е също двамата водачи, участвали в пътното произшествие, да са съгласни за обстоятелствата по възникването му. Те трябва да имат единодушие как се е стигнало до него, т.е. причинителят трябва да си признае вината. Плюсът е, че това не му носи санкции и глоби, нито отнемане на точки.
Още от статията на „24 часа"

"Данъчните приходи гонят 9 млрд. лв.", пише „Монитор"
За първите пет месеца на 2012 г. общата сума на данъчните постъпления (включително от осигурителни вноски) възлиза на 8,7 млрд. лева, което е 40,3% от годишните разчети, сочат данните на Министерството на финансите. От преки данъци в хазната са влезли 1,8 млрд. лв., което е 47,7 % от плана за цялата 2012 г. Сумата, събрана от косвени налози възлиза на 4,2 млрд. лв., или 37,5 % от годишния план. От тях на ДДС-то се падат 2,7 млрд. лв. При този вид косвен данък към края на май се отчита изпълнение на 38,2. Постъпленията от акцизи са 36 на сто от планираните или близо 1,5 млрд. лв. От други данъци като имуществени, корпоративен и др. в хазната са постъпили 384,2 млн. лв.

На близо 40% от планираното за годината се изчисляват и събраните социални и здравноосигурителните вноски към края на май. Като сума те са за 2,2 млрд. лв.

В същото време разходите на държавата, включително вноската ни за ЕС, са за 10,9 млрд. лв., което е 36,7% от годишния разчет. Спрямо първите пет месеца на 2011 г. се наблюдава увеличение на капиталовите разходи и социално и здравноосигурителните плащания.
Още от статията на „Монитор"