Инфлацията (CPI) в САЩ за септември покачи с 0.6% м./м. (при средни прогнози за повишение с +0.5% м./м.) след повишението също с +0.6% м./м. и през август месец. Така за два поредни месеца, инфлацията в САЩ (на месечна база) покачва с най-силното темпо от 2009г.насам.
На годишна база, CPI на САЩ през септември покачва с +2.0.% г./г. (при средни прогнози на пазара за повишение с +1.8% г./г.) след +1.7% г./г. за август месец.
Основният CPI (без цени на храни и енергия) на САЩ за септември покачва с +0.1% м./м. (при прогнози на пазара за +0.2% м./м.) след +0.1% м./м. за август месец. На годишна база, основният CPI за септември покачва с +2.0%г./г. (очаквания за +2.0%г./г.) след +1.9%г./г. за август месец.
Отново основна причина за силния скок на водещия CPI е скокът на цените на бензина с цели +7.0%м./м. и на общия ръст на енергийните цени с +4.5% м./м. (след +5.6% м./м. през август). Този силен скок на бензина, енергийните цени и водещата инфлация може да провокира известни опасения сред американците относно риска от по-висока инфлация, въпреки не много силния икономически растеж на САЩ. Цените на храните за септември качват с едва +0.1%м./м.
Но основният CPI, който е един от индикаторите като мерило за инфлацията, според Федералния Резерва покачва през септември по-слабо от очакванията и на годишна база е в +2.0% г./г. - около т.н. инфлационен прицел на ФЕД.
Като цяло данните за инфлацията са смесени, но все още не би трябвало да са тревожен индикатор за надигащ се инфлационен натиск.