Късно снощи агенция Moody's изненадващо понижи с една степен топ "ААА" суверенния кредитен рейтинг на Франция до "Аа1" като в същото време запази и "негативни перспективи" за възможно по-нататъшно понижение на рейтинга на втората по сила икономика в Еврозоната.

Това решение на Moody's е факт след като в началото на годината (на 13-ти януари 2012г.), агенция S&Poor's беше първата която посегна на топ "ААА" рейтинга на Франция (до "АА+) и представлява удар върху управлението на френския президент Оланд, който от доста време насам се опитва да убеди света и финансовите пазари, че френското правителство може да оправи публичните финанси на страната и да подкрепи настоящото слабо икономическо развитие.

Moody's цитира като мотив за това свое решение несигурните фискални перспективи и влошаваща се икономика на Франция както и структурните предизвикателства и "значителната загуба на конкурентоспособност".

"Основната причина за решението за понижение с една степен на "ААА" рейтинга на Франция е рискът за икономическия растеж на страната и от там рискът за правителствените финанси", посочиха от агенцията.

Френският фин.министър Московици веднага се опита да "прехвърли" на старите управляващи "заслугите" за загубата на топ "ААА" рейтинга, като подчерта, че това решение на Moody's е мотивиращо за новото управлявало само 6 месеца правителство да продължи да провежда нужните реформи. Той обаче отбеляза, че дори след като по-рано през годината S&Poor's понижи първа топ "ААА" рейтинга на Франция, страната продължава да се радва на рекордни ниски лихви по френския дълг (по френските държавни облигации). Московици посочи, че правителството остава ангажирано да изпълни заложените цели за свиване на бюджетния дефицит на страната до лимита в 3% от БВП за 2013г. спрямо дефицит за 4.5% от БВП през настоящата година.

След това относително изненадващо за финансовите пазари решение на Moody's, за кратко последва спад на еврото на forex пазара, като EUR/USD върна от близо двуседмични вчерашен връх в 1.2820/21 долара към 1.2765/64 долара. Но продължаващото покриване на къси евра с оглед добрия риск-апетит на глобалните финансови пазари от вчера насам (около оптимизма, че САЩ ще избегне т.н. Fiscal Cliff, след вчерашните солидна американски жилищни данни и надеждите, че на днешната среща на Еврогрупата ще има по-важни конкретни решения за Гърция) доведе до нов отскок на EUR/USD към/малко над 1.2810 нивото през днешната азиатска търговия, преди еврото да консолидира малко под 1.2800 нивото в очакване на старта на европейската търговия.

Това решение на Moody's изненадващо или не почти "съвпадна" с тревожния анализ на The Economist от края на миналата седмица за Франция, която може да се окаже основната" тиктакаща бомба в сърцето на Европа и Еврозоната".

Също снощи, агенция Moody's потвърди "негативните перспективи" за банковата система на Италия, като посочи, че основни причини за това решение са очакванията за продължаващи предизвикателства пред оперативните условия на банките, по-нататъшното бързо влошаване на качеството на активите притежаваните от банките, продължаващата тяхна слаба рентабилност и ограничения достъп до финансиране от паричните пазари.

По-рано вчера, отново агенция Moody's заяви, че последното отслабване от страна на Европейската комисия на фискалните цели за Испания (приемане бюджетният дефицит на страната да бъде от цели 8% от БВП за тази и в рзмр на 6% от БВП за 2013г.,което е нагоре спрямо предишните цели съответно в 6.3% и 4.5%) е "кредитно негативно", тъй като това повишава нивото на испанския дълги като процент от БВП и подкопава фискалната доверие към страната.