Държавата губи годишно милиони левове от незаконни залагания по интернет, каза министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов по повод провежданата от вчера акция срещу онлайн хазарта в Пловдив и Благоевград. Собственици на клубове са участвали в незаконната схема, потвърди Цветанов пред БНР.
МВР комисията по хазарта и НАП са проверили над 20 адреса в Пловдив и Благоевград, съобщи Цветанов: "Към настоящия момент са иззети компютърни конфигурации, съставени са актове за нарушения. Щетата за бюджета на месец за неплащането на данъците и осъществяването на тази незаконна хазартна дейност е някъде на месец по 150 хиляди лева за бюджета. Сериозна структура стои зад това, което се извършва на територията на страната, и разбира се със сериозно влияние на определени личности, но не бих искал да споменавам в момента, има и собственици на клубове".
Във Велико Търново е започнала операция "Кабелите", обясни още Цветанов: "Тя е свързана с предотвратяването на една група, която се занимава с изтеглянето и предаването на кабели, които са от инфраструктурата на БТК и на други структури, които имат съответните кабели. Като организатор на групата е бивш служител на БТК".
Преди това от МВР съобщиха, че служители на ГДБОП са разбили най-голямата нелегална мрежа от букмейкърски пунктове за онлайн залагания в страната, обяви МВР. От тези пунктове изтичал национален капитал в размер между 20 и 50 хиляди евро дневно, а държавният бюджет бил ощетяван от невнесени дължими налози.
Служителите от сектор "Компютърни престъпления, интелектуална собственост и хазарт" заедно с регионалните структури на ГДБОП и Държавната комисия по хазарта към Министерство на финансите и Националната агенция за приходите атакували едновременно 23 обекта в Благоевград, Петрич, Сандански, Пловдив, Първомай и Разлог.
Собствениците на нелегалните пунктове създавали акаунти в интернет сайтове, базирани извън територията на страната и в офшорни зони, чрез които осъществявали залагания на резултати от спортни срещи. При операцията инспекторите са съставили множество актове за незаконен хазарт като предвидената санкция в Закона за хазарта е на стойност около от 25 хиляди до 50 хиляди лева за всеки акт. Иззети са над 30 компютърни конфигурации, чрез които се осъществявали незаконните залагания, попълнени фишове в залаганията, програми за залагания и други документи. Спец. полицаите заварили в нелегалните пунктове малолетни и непълнолетни лица, които също залагали там.
Установено е, че в основата на създаването на мрежата от нелегални пунктове стои група от влиятелни бизнесмени, които организирали и контролирали незаконната дейност на територията на страната. Проведената операция пресякла възможността за предстоящо откриване на нови нелегални пунктове и в много други градове.
Резултатите от проверката ще бъдат докладвани в прокуратурата с оглед извършени престъпления, свързани с финансовата и данъчната система, незаконен хазарт, нарушаване правата на интелектуалната собственост и пране на пари. Работата по документирането на случая продължава.
iii_krv
на 12.05.2011 в 10:16:08 #1Демек нещо като плача на музикалните разпространители дето реват, че заради пиратство били ощетени с незнам колко си милиони или милиарди, без да отчитат, че просто хората не искат да купуват техните дискове. Така и тия с хазарта...