„Обират злато за 60 секунди", четем от първата страница на „Стандарт"
Да откраднеш бижутата за 60 секунди. Под този девиз работят десетина столични банди, специализирани в домашните обири. Апашите са въоръжени с последен модел металотърсачи, с които откриват за нула време скритите накити от злато и сребро. Така няма нужда да ровят по гардероби и шкафове. Полицаи се добрали до техниката при ареста на шайка, която върлувала в района на Второ РПУ. "Уредът е дълъг 20 см и тежи 2 килограма", обясниха униформените.

Другият хит сред крадците е да следят през Фейсбук кога стопаните на набелязания дом са някъде на почивка. Съветът е хората да не качват снимки, докато са на море.

Всеки ден в столицата се обират поне десет апартамента. През сезона на отпуските се очаква бандитите да са още по-активни.
Още по темата от „Стандарт"

„Глад за шефове мъчи бизнеса", съобщава от първата си страница „Монитор"
Глад за шефове мъчи българския бизнес. Това стана ясно вчера от специално проучване на Европейския институт, финансирано от Европейския фонд за интеграция на граждани от трети страни. Масираното търсене у нас на нискоквалифицирани работници отдавна е факт, но малко неочаквано се оказва, че и началниците са кът. Над 11% от позициите за ръководители остават незаети. Изследването цели да проучи нуждите на трудовия ни пазар от висококвалифицирани кадри и възможностите те да бъдат запълнени от чужденци с т.нар. сини карти, които дават възможност за легална работа у нас. Близо една трета от местата за специалисти, както и за майстори в производството, също остават вакантни заради липсата на подходящи кандидати. Според Магърдич Хулиян от Европейския институт в момента работодателите имат нужда от още 12% ръководни служители, но след година заради развитието на своя бизнес очакват дефицитът да достигне над 30%.

Сега 51% от фирмите признават, че имат нужда от нови хора, но след една година 60% се опасяват, че ще имат подобен проблем. От една страна, прогнозите за бъдещето на фирмите са оптимистични, но от друга, проблемът с квалифицираните кадри се задълбочава, смята Хулиян. Заради това повечето работодатели се надяват чрез т.нар. синя карта да запълнят свободните места с експерти от чужбина. Според гл. секретар на БСК Петър Денев с подобен режим големите държави засмукват каймака от най-квалифицираните кадри, а по-малките - средния ешелон, който поддържа високите технологии в съответната страна. За малки държави като нашата остава  балансираният прием на чужденци, с който ние вече закъсняваме, твърди той.
Още от статията на „Монитор"

„Само за година разходите за данъци и осигуровки са скочили с 50%", обобщава от първата си страница „Сега"
Въпреки хвалбите на ГЕРБ, че е от малкото правителства, удържащи налозите в кризата, националната статистика отчете драстично увеличение на разходите на българите за данъци и осигуровки. За годината сумата, която едно домакинство плаща за налози, е скочила с 50%, показват данните на НСИ за първото тримесечие спрямо същия период на 2010 г.

Сега всяко семейство е внесло 100 лв. средно за данъци, докато преди година по това перо са похарчени 66 лв. Тук влизат само плоският данък от 10% върху доходите и местните - за сгради, автомобили и такса смет. Чувствително е увеличението на разходите и за осигуровки - от 74 лв. на домакинство те се повишават на 115 лв.

"Увеличението на данъците е най-вече заради вдигнатите общински данъци за сгради и такса смет", обясни Росица Балъкова от НСИ. Много общини, включително София, се кълняха, че няма да променят местните налози, но в крайна сметка успяха да ги завишат по заобиколни пътища - например чрез промяна в данъчната основа. След като "Сега" разкри стотици грешки в данъците на софиянци, Столична община върна миналогодишните суми. Много други градове обаче успяха да си гарантират по-високи приходи.

Част от увеличението при осигуровките се дължи на вдигнатата с 1.8% пенсионна вноска и на осигурителните прагове, които са с 5.6% по-високи. От статистиката обаче го обясняват и с излизането на светло на реално платени заплати в резултат на засиления контрол, както и изплащане на много забавени заплати.
Още от статията на „Сега"

„Българите вече обедняват и заради по-високи данъци", информира от първата си страница „Дневник"
Свиване на семейния бюджет до крайност и купуване само на най-необходимото. Това е била стратегията на домакинствата, за да се справят с продължаващото и през първото тримесечие на 2011 г. обедняване. Хората са ходили по-рядко на лекар и са купували по-малко лекарства, стоели са повече на студено, ограничили са до крайност и без това символичните покупки на дрехи и обувки, показват данните на националната статистика.

Инфлацията е увеличила разходите за най-голямото перо - храната, която "изяжда" над 36% от семейния портфейл. Разходите за плащане на данъци са нараснали с 50%, което се дължи основно на повишаването на местните такси в началото на 2011 г. Повече пари са отделяни и за социални осигуровки. Общият разход по двете пера е достигнал 215 лв. спрямо 140 лв.

Инфлацията и свитите доходи принуждават българите да теглят от спестяванията си и да влагат по-малко. През януари - март домакинствата са имали средно по 24 лв. на влог, или близо четири пъти по-малко спрямо същия период на 2010 г. Официалната статистика показва, че българите са започнали да пестят дори от цигари и алкохол, разходите за които досега са нараствали въпреки кризата.
Още от статията на „Дневник"

„МВФ: Възстановете парите в резервa с приватизация и емитиране на дълг", е водещото заглавие на „Класа"
България да възстанови похарчените по време на кризата средства от фискалния резерв с приходи от приватизация и проактивно емитиране на дълг. Това предлага Международният валутен фонд (МВФ) в заключенията си след приключилата редовна мисия у нас на 20 май.

Малко след идването на власт на ГЕРБ през юли 2009 г. фискалният резерв в страната е бил 7,7 млрд. лв. Заради увеличения бюджетен дефицит в края на май 2010 г. правителството взе решение минималният праг на запасите да бъде намален от 6,3 на 4,5 млрд. лв. и свободните средства да бъдат използвани за финансиране на недостигa в хазната.

Последните данни на МФ показват, че към края на първото тримесечие на тази година резервът на страната е 4,7 млрд., което означава 3 млрд. лв. по-малко в сравнение с времето при встъпването на правителството.

Фискалният резерв е изиграл решаваща роля, за да може България толкова добре да се справи с последната криза, той е помогнал да се финансират дефицитите и да се затвърди доверието във валутния борд, а разходите, свързани с поддържането на резерва, са били оправдани, категорични са експертите от МВФ. Оттук нататък по-високите резерви ще помогнат на страната да се справи с евентуални външни шокове, както и да посрещне предстоящия падеж по своите облигации. Приватизацията ще разшири ролята на частния сектор и ще донесе допълнителни средства, които да подпомогнат резерва.

Според Георги Ганев, икономист и програмен директор на Центъра за либерални стратегии, препоръката на МВФ за емитиране на дълг е странна и нелогична. Подобна мярка няма да промени нетната дългова позиция на правителството.
Още от статията на „Класа"

"Старите вестници поскъпнаха тройно", изчислява „Стандарт"
Старите вестници и хартиени опаковки поскъпнаха близо три пъти за две години и в момента килото върви по 29-30 ст. 8-9 пъти е скокът в цената на пластмасовите бутилки и отпадъци. Килограм от суровината струва 85-90 ст. Старото стъкло струва 10 ст., колкото и преди кризата в началото на 2009 г. Цената на металните опаковки е борсова и се движи между 40 и 60 ст., като има пикове, според конюнктурата на международния пазар, обясни Тихомир Лазаров, зам. изпълнителен директор на ЕКОПАК. Заради поскъпването домакинствата в кварталите, където няма цветни коли за разделно събиране на отпадъците, могат да изкарат добра сума, ако почистят мазета и къщи и вместо в общата кофа за смет, ги предадат на пунктове за вторични суровини. Заради добрата цена, която може да се получи срещу стари вестници, празни пластмасови бутилки или стъклени буркани, край кофите за смет се разразява истинска война. Цели организирани групи обикалят със стари детски колички и дори пикапи, за да обират стара хартия и пластмаса. Кофите за боклук дори са разделени на зони на влияние и ако някой посегне на чужд контейнер, може сериозно да пострада, обясниха от компаниите за разделно събиране на боклук.
Още от статията на „Стандарт"

„Голямото поскъпване на тока се отлага за след изборите", съобщава „Сега"
От 1 юли ел.енергията ще поскъпне с не повече от 2%, но това ще е последното символично увеличение. Шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев вчера призна, че възможностите за натискане на цените вече били изчерпани и че трябва да се готвим за поетапно по-сериозно поскъпване. Следващата ценова корекция ще е след местните и президентските избори.

Държавният регулатор представи сметките си, според които цената на тока може да се повиши с 1.22% за клиентите на Е.ON, с 1.37% за потребителите на CEZ и с 1.7% за ЕVN. Фирмите откриха технически грешки в изчисленията и ДКВЕР обеща да се поправи, но качването на тарифите щяло да е до 2%.

Председателят на ДКВЕР отбеляза, че повишението дори не покрива натрупаната инфлация. По думите му електроразпределителните предприятия вече били свили максимално и трайно разходите си, а трябва да им се позволи да увеличат бюджетите си за изкупуване на трафопостове и др. ел. съоръжения, направени от инвеститори.

"Очевидно е, че трябва да се вземе от някой, за да се даде на друг, но политиката за задържане ръста на цените за сметка на финансовите резултати на дружествата не може да продължава още един регулаторен период", обясни Семерджиев. Думите му са косвено признание за натиск върху фирмите и непазарно формиране на цените.
Още от статията на „Сега"

„Спадът в банковите печалби се успокоява", информира „Дневник"
Спадът в банковите печалби се успокоява. Обезценките за просрочия по заеми през първите четири месеца на годината се увеличават с обеми като тези през същите месеци на 2010 г. Увеличението на корпоративните заеми през април е било най-голямото месечно нарастване от началото на годината, а активите на системата намаляват несъществено през месеца.

Това показват данните на БНБ за състоянието на банковата система към края на април тази година, която трета година се развива в условията на криза.

От централната банка посочват, че данните "не сочат негативна промяна по отношение на финансовата устойчивост" на системата, коефициентът на ликвидните активи запазва високото си ниво и е 23.7%.

Според БНБ нивото на кредитния риск е в рамките на наблюдаваните от началото на годината стойности. При преобладаващата част от банките оперативните приходи надвишават разходите, посочват още от централната банка. От началото на кризата у нас секторът като цяло не е приключвал на загуба. Такава отчитат отделни банки, като броят им не е надвишавал 6-7 на тримесечие.

Така към края на април печалбата на банковата система е 214 млн. лв. На месечна база (спрямо март) тя се увеличава с 57 млн. лв. Годишният темп на намаление на печалбата се успокоява до 1.7% през април. Миналата година по същото време свиването на годишна база е било 34%. И предходните два месеца на 2011 г. - февруари и март, годишният темп на намаление беше едноцифрен (7.7% и 7.2%).
Още от статията на „Дневник"

„Привличаме специалисти отвън със сини карти", съобщава „Класа"
Работодателите от днес ще могат да подават заявления за издаването на сини карти на висококвалифицирани специалисти от страни извън Европейския съюз. Документът дава право на тези работници да пребивават дългосрочно на територията на общността, поясни Владислава Радонова от дирекция „Миграция" на МВР по време на дискусия, организирана от БСК. Специална европейска директива, която влиза в сила от началото на следващата година, регулира процеса на миграция и българското законодателство вече е синхронизирано с нея чрез промени в законите за заетостта и за чужденците.

Синята карта е специален документ, приличащ на лична карта. Той ще бъде издаван от МВР след като Агенцията по заетостта е одобрила заявлението на съответния работодател. Сроковете за издаването на документа са силно съкратени. Със синята карта специалисти извън съюза ще имат право да работят и пребивават законно на негова територия за четири години, след което задължително трябва да се върнат в собствената си страна. След изтичането на 18 месеца те отново ще могат да подадат молба за работа в страна - членка на ЕС. Задължително условие за издаване на синята карта е в трудовия договор, който работодателят представя в службата по заетостта, да е фиксирано възнаграждението на специалиста. То не трябва да е по-малко от три минимални работни заплати. Синята карта не осигурява работа за други членове от семейството, което също може да пристигне в ЕС. За да получат официалния документ, желаещите ще трябва да имат нужната квалификация, която се удостоверява чрез диплома, издадена от признат ВУЗ в държавата, от която идват. Друг вариант за получаване на картата е желаещите да са упражнявали най-малко 5 години същата професия, за която идват.
Още от статията на „Класа"

„10 000 лева глоба за тъпкано с вода пресолено пиле", информира „Монитор"
По 10 000 лева глоба ще отнесат осем фирми от месопреработвателния бизнес, за които е доказано, че предлагат на пазара пилешко месо с наднормено съдържание на вода в границите от 27 до 51%. Това съобщи вчера земеделският министър Мирослав Найденов преди началото на годишната среща на форум „Хранителни банки", която се проведе в столицата. При съвместна акция на Българската агенция по храните и Комисията за защита на потребителите бяха изследвани 14 проби на пилешко. В някои от случаите хвъркатите са били инжектирани със солеви разтвори, което прави мръвките по-тежки и е вредно за здравето на потребителите, стана ясно от думите на министъра.  Европейският регламент позволява влагането на допълнително вода, когато се правят заготовки. На практика това е добре познатото мариноване, което се прави и у нас. Съдържанието на вода обаче трябва да бъде обозначено ясно на етикетите на пилешките продукти, категоричен е министърът. За целта ще бъдат променени нашите наредби, които ще задължат производителите да изписват количеството течност.

С подобна мярка няма да се забрани влагането на месо, но купувачите ще са наясно какво вземат. Подобна е ситуацията при млечните продукти, в които се влага палмово масло, те не са забранени, но потреблението им рязко спадна, след като започна изписването на съдържанието.
Още от статията на „Монитор"