„Проблемните заеми отбелязаха огромен ръст през март", разкрива от първата си страница „Сега"
Проблемните кредити са пораснали отново през март, при това с огромна сума - близо 400 млн. лева. Вчера БНБ публикува новите данни за влошаващо се състояние на портфейлите на банките и на техните длъжници, които само подкрепят общите опасения за нова рецесия. Статистиката показва, че към 31 март заемите, които са силно просрочени, преструктурирани са или са направо безнадеждни, вече са почти 9.7 млрд. лева. Всички раздадени кредити са 41.4 млрд. лева. Т.е. една четвърт от финансирането, отпуснато от банките, е под висок риск заради временни трудности или трайна невъзможност на фирми и граждани да си погасяват задълженията.

Подобен скок на проблемните заеми в България досега е имало само веднъж - през април 2010 г. Тогава лошите и преструктурираните кредити само за месец се изстреляха с 424 млн. лева нагоре. Сега скокът е с 394 милиона.

Най-драматично растат просрочените задължения на бизнеса. Проблемните фирмени заеми вече са цели 25.46%. Расте и делът на трудните за обслужване жилищни заеми, които през март за първи път надминаха 20%. Само при потребителските има лек спад, който обаче може да се дължи и на това, че банките са отписали безнадеждните вземания и са ги сложили в графата "загуби".

Влошаващите се резултати не са изненада. Банкери и анализатори от месеци коментират, че пикът на просрочията още не е достигнат и тенденцията няма как да се пречупи, при положение че икономиката влезе в рецесия и безработицата расте.
Още от статията на „Сега"

„Рекорден скок от 394 млн. лв. на проблемните заеми", пише на първата си страница „Класа"
Лошите и преструктурираните кредити удариха нов рекорд. Те вече са 23,35% от всички отпуснати към края на март, показаха данни на Българската народна банка. По-притеснителното е, че като абсолютна стойност те скочиха с 394 млн. лв. до 9,7 млрд. лв.
Това е рекорден скок на проблемните заеми за последните близо две години. Предишният им исторически ръст бе през април 2010 г. - с 424 млн. лв.
През декември 2011 г. лошите кредити намаляха за първи път от началото на кризата, но следващите три месеца те постоянно се увеличаваха. Така през януари повишението бе със 124 млн. лв., а през февруари с още 66 млн. лв. Като се сметне и покачването от март, излиза, че само от началото на годината те са скочили с 584 млн. лв., докато обемът на общото кредитиране е намалял с близо 70 млн. лв.

Рекордьори по лоши и преструктурирани заеми са фирмите - там всеки четвърти попада в тази графа (25,46%). За март проблемните заеми на компаниите са скочили с 379 млн. лв. Всеки пети жилищен кредит е или преструктуриран, или има проблеми с обслужването. Единствено при потребителските има леко намаление от 19,94% на 19,82% като дял от всички отпуснати.

Припомняме, че според статистиката на централната банка лоши заеми са тези с просрочие над 90 дни, които в края на миналата година са 14,93% от всички отпуснати, или 8,37 млрд. лв. От тях 1,78 млрд. лв. са необслужвани кредити между 90 дни и 180 дни. Кредити за 6,6 млрд. лв. могат да се смятат за загуба, защото са с просрочие над 180 дни. Други заеми за 4,6 млрд. лв. пък са "под наблюдение". Те не са обслужвани между 30 и 90 дни. Така кредитите, които не са обслужвани повече от 30 дни, общо са 13 млрд. лв.
В същото време експертите от централната банка отчитат, че и бизнесът, и домакинствата продължават да спестяват „като за световно".

В края на третия месец на годината влоговете на компаниите в страната са скочили с нови 9,9 на сто и достигат 13,74 млрд. лв. При домакинствата годишният растеж продължава да е по-силен, като през март повишението на заделените средства е с 13,3 на сто до 31,62 млрд. лв. (40,6% от БВП).
Още от статията на „Класа"

„Ще ръководят туризма от Пловдив, НАП- от Търново" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
До месеци стартира "велико чиновническо преселение", научи "24 часа". 7 агенции напускат София и отиват в друг град.

Ако пилотният проект е успешен, ще се готви извеждането и на министерства. Той е част от стратегията за административна реформа, подготвяна от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков.

Плановете засега били зам.-министърът по туризма да се премести в Пловдив. Данъчните заминавали за Велико Търново, митниците - за Русе. Нов дом, но във Варна ще има агенцията по рибарство, а тази по виното отивала в Плевен. Агенцията по морска администрация тръгва към Бургас, а пристанищната ще е в Русе.
Планирало се тази неделя в Пловдив лично премиерът Бойко Борисов да обяви кой ще сменя дома си.

"Работим, има различни идеи", лаконичен бе министър Симеон Дянков.

Вицепремиерът изтъквал 3 аргумента: създавали се работни места в държавна администрация извън столицата, облекчавал сетрафикът и се намалявали пътуванията на бизнеса до съответните агенции.

Министерствата засега оставали в София, но можели да си сменят седалищата. Пак се обсъждал и вариант столичното кметство да се нанесе в сградата на Министерството на земеделието и храните.

Идеята да се децентрализира властта и чиновници първоначално да се "изведат" от София не е нова. Министър Симеон Дянков  я обяви публично през 2009 година
в началото на мандата.  Хора от кухнята на финансите споделят пред "24 часа", че в момента се правел пълен опис на всички държавни министерства, ведомства и агенции.
В досието им се отбелязвало дали сградата, в която са в момента, е държавна, общинска или друга собственост, колко гаражи има, колко складове и специални помещения за съхранение на архиви.

Описвали се и предметът на дейност на министерството или ведомството,  точките по картата, където са концентрирани най-много потребители на неговите услуги, както и състоянието на пътища и редовен превоз от и до всеки областен град.
Още от статията на „24 часа"

„Кое ще даде нов живот на борсата", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Максимално бърза приватизация на Българската фондова борса и Централния депозитар (без цената да е водещ фактор), продажба на държавни миноритарни пакети и повече прозрачност на публичните компании. В допълнение - няколко нови играчки като  деривати. Това са импулсите, от които се нуждае местният капиталов пазар, за да излезе от летаргията, в която е изпаднал вече четири години. Период, в който не само световните, но и регионалните борси успяха да се възстановят, докато нашата е на нивата си от началото на кризата - с 80% надолу. Препоръките и изводите направиха инвеститори, мениджъри на публични компании и посредници. Част от тях са към самите участници на пазара, другите към държавата. Коментарите бяха дадени на конференцията "Бъдещето на капиталовия пазар", организирана от  "Капитал" по повод класацията на най-добрите компании на борсата.

"Няма пазар, който да не се възстановил рано или късно, и нашият ще се възстанови. Затова му трябват както технологични решения, включващи и продажба на борсата, и нови "играчки" (нови възможности за търговия като деривати, къси продажби и др. - бел. ред.), така и говорене в посока на това, че пазарът е нещо полезно, той може да работи и на него може да се печели", каза Камен Колчев, председател на съвета на директорите на "Елана финансов холдинг", една от най-големите инвестиционни компании на пазара.

Защо приватизацията на БФБ е важна

Продажбата на държавния дял в БФБ е важна за развитие на фондовия пазар. Покупката му от голям чужд оператор ще направи местните компании видими за по-голям брой чужди инвеститори. Министерството на финансите (МФ) държи малко над 50% от капитала на оператора, като вече има критерии как ще се продават борсата и депозитарът. Процедурата е задействана и предстои Агенцията за приватизация да насрочи конкурси за консултант и за реалната продажба. "Искам да потвърдя, че с приетата стратегия за приватизация на БФБ и Централния депозитар търсим интегриране на нашия пазар с европейския и създаване на една сериозна инфраструктура на нашата борса, което ще гарантира надеждност и ще повиши интереса на инвеститорите", каза Боряна Пенчева, зам.-министър на финансите.

По думите на Васил Големански, изпълнителен директор на БФБ и член на съвета на директорите на Централния депозитар, очаква се процедурата да приключи до края на годината, а преди това двете ключови институции за инфраструктурата на пазара работят за осъществяването на трансграничен сетълмент и клиринг и въвеждането на нова информационна система за депозитара.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Отнасяме петдесетачка за пресичане на червено", съобщава от първата си страница „Монитор"
Петорен скок на глобата за неправилно пресичане на улица гласят депутати от ГЕРБ, научи „Монитор". Те ще предложат  санкцията за пешеходците, които нарушават пътните правила, да хвръкне до 50 лв. В момента независимо от провинението им размерът й е фиксиран на 10 лв. Между първо и второ четене на внесените наскоро промени в Закона за движение по пътищата, които ще влязат в пленарната зала още идната седмица, ще бъде вкарана обаче поправка, с която нарушенията и наказанията и за тях ще бъдат диференцирани.

Както за шофьорите, така и за пешеходците, глобата трябва да бъде адекватна на нарушението, категоричен бе законотворецът Станислав Иванов. Той е убеден, че безотговорното поведение на пешеходците е предпоставка за тежки произшествия. Водачите са длъжни да спират на пешеходни пътеки, но когато те са тип зебра, а не продължение на тротоари. Има все пак голяма разлика по отношение на пътната безопасност и рисковете от инциденти, дали например си прекосил улица на 10 метра от пешеходна пътека, дали си преминал на червен светофар, или си пресякъл „Цариградско шосе", защити новия модел, по който ще бъдат наказвани пешеходците, депутатът. Според него ако след въвеждането на по-яките глоби, акциите, които провеждат периодично полицаите срещу неправилно пресичащите, продължават по-дълго време, със сигурност ще бъде постигнат желаният превъзпитателен ефект.

Дори да караш с 30 км/ч, ако някой изскочи на платното пред теб, макар че му свети червено, нямаш време дори да натиснеш спирачките, а ако решиш да избегнеш удара, може да се завъртиш и да пометеш другите хора наоколо, обрисува рисковете от неправилното пресичане избраникът. Преди години, когато работел в застрахователна компания, той попаднал на клиент, който, шофирайки в София с допустима скорост, ударил фатално внезапно изскочила на платното възрастна жена, тъй като нямал и секунда за реакция.   Затова заедно с колегите му, начело с шефа на транспортната парламентарна комисия Иван Вълков, Иванов ще настоява глобата за най-безобидните провинения на недисциплинираните и безотговорни пешеходци, срещу които бяха създадени дори групи в социалната интернет мрежа Facebook, да стане 20 лв., а за най-тежките 50 лв.
Още от статията на „Монитор"

„VIP маратон под тепетата", четем от първата страница на „Стандарт"
Този уикенд Пловдив ще бъде столица на България. Двама патриарси ще благословят града в събота. За първи път в историята на Пловдив главите на българската и руската православни църкви - Максим и Кирил, ще отслужат заедно молебен в храма "Света Марина". В неделя пък по-първите хора в държавата ще се изсипят под тепетата, където премиерът Бойко Борисов ще пререже лентата на обновения Римски стадион.

Като бонус се очаква да съобщи новината, че Пловдив става и аграрна столица. Защото там се пренася Министерството на земеделието или поне една от свързаните с него агенции.

За да бъде пълно густото на пловдивчани, бистришките "тигри" начело с Бойко Борисов ще се хвърлят на "Лаута" срещу "Локо" Пловдив, трениран лично от Зума. Хората на премиера ще са със синьо-бели фланелки с герба на града.
Още по темата от „Стандарт"

"4% спад в приходите от винетки" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „Труд"
Четири процента спад на приходите от винетки отчита Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) през първото тримесечие на годината. За същия период на 2011 г. от продажбата на стикери в агенцията са влезли 132 млн. лв., докато през януари-март тази година приходите са били 127 млн. лв., сочи справка от АПИ, предоставена на "Труд".

Това се случва за пръв път от 2009 г. насам. Досега приходите нарастваха всяка година, без цените на винетките да са променяни.

Тенденцията е неприятна, тъй като традиционно в началото на годината продажбите са най-големи, като се купуват най-вече 12-месечни стикери. Статистиката сочи например, че за цялата 2011 г. са продадени 6,8 млн. винетки на стойност 205 млн. лв., или 64% от този оборот е направен през първото тримесечие на годината. За цялата 2009 г. приходите бяха общо 184 млн. лв., а за 2010 г. - 194 млн. лв.

Според пътната агенция причините за спада в продажбите тази година са три - фалшивите винетки, които отново се появиха на пазара въпреки смяната на дизайна и увеличението на защитните знаци, лошото време през зимата и поскъпналите горива. От ведомството смятат, че намалението на приходите ще бъде преодоляно през следващите месеци. Основанието им е, че спадът в приходите постепенно намалява: през януари е бил 13 млн. лв., а до март се е свил на 5 млн. лв.
Още от статията на „Труд"

"Телерик" купи още една американска компания", съобщава „Капитал Daily"
Българската софтуерна компания "Телерик" обяви, че купува американския разработчик NimblePros, съобщи сайта Business Wire. Цената на сделката не беше обявена. Купувачът ще интегрира екипа на щатската фирма, включително създателите й Стив и Мишел Смит, в своето подразделение Enterprise Services Group. Придобитата фирма ще продължи да работи от централата си в Кливлънд, Охайо.

Как се стигна до сделката

Създадената през 2008 г. NimblePros се занимава със софтуерни решения по поръчка и обучения за тях. Преди това Мишел Смит е била изпълнителен директор на онлайн рекламната агенция  Lake Quincy Media, а Стив Смит е бил най-ценен професионалист (MVP) в Microsoft и основател на сайта ASPAlliance.com. Двамата от години работят с "Телерик". "През последните години развихме стабилна професионална връзка с Мишел и Стив Смит и екипа на NimblePros. Формалното им включване към семейството на "Телерик" беше следващата естествена стъпка", заяви съизпълнителният директор на "Телерик" Васил Терзиев в официалното съобщение за сделката. От своя страна от NimblePros потвърдиха новината в блога си с думите: "Не е сбогом, а по-скоро здравей наново."
Още от статията на „Капитал Daily"

„Борисов откри нов мотор на санирането - завистта", разкрива „Сега"
Премиерът Бойко Борисов вчера направи поредното си гениално откритие - типично български порок може да даде живот на схемите за саниране на сградите, които все още трудно и мъчително се задвижват. "Залагам много на завистта на българите към съседа. Колкото повече блокчета покажем, мултипликационният ефект ще го видите. Всеки съсед ще иска да си направи такъв блок", обяви министър-председателят на представянето на поредна възможност за финансиране на проекти за енергийна ефективност - по европрограмата "Конкурентоспособност". "60% месечно им падат цифричките, които отиват да плащат за сметки, и им стават по-красиви кварталите", подчерта Борисов.

По новата схема, представена вчера, за малки и средни фирми са на разположение 300 млн. евро - безвъзмездна помощ от еврофондовете и кредит от ЕБВР (Европейската банка за възстановяване и развитие).
Още от статията на „Сега"

„В нов фонд, без да знаеш", съобщава „24 часа"
Кмет на малко градче у нас е бил осъден за документно престъпление по сигнал на Комисията за финансов надзор, съобщиха оттам. Той заверявал нотариално фалшиви заявления за промяна на пенсионен фонд без знанието и съгласието на осигурения.

Това е една от най-честите злоупотреби, за които получаваме оплаквания, обясниха от финансовия надзор. От януари до март 2011 г. са получени 226 жалби от осигурени лица. Изпратени са 22 сигнала до прокуратурата с подобни оплаквания.
Още от статията на „24 часа"

"Булгартабак" стъпи в Дубай", пише „Стандарт"
Тютюневият холдинг "Булгартабак" учреди свое дружество в Дубай, става ясно от уведомление на компанията до Комисията за финансов надзор. Името на новата дъщерна фирма е "Булгартабак Трейд", която ще стартира с капитал от 103 хил. евро. Собствеността над дружеството е поделена между "Булгартабак Холдинг" и "Булгартабак Трейдинг", които притежават съответно 60% и 40% от капитала.

Целта на новото дружество не е пробив на дубайския пазар, а насочване и преразпределение на продукцията, изнасяна към Източния регион (Азия), обясниха за "Стандарт" запознати. Преди месец от "Булгартабак" обявиха, че са в процес на разработването на нови продукти със специфичен бленд и опаковка, предназначени специално за пазара в Азия. Това никак не е лишено от логика, тъй като родният холдинг притежава 2% от пазара в Тайван например.
Още от статията на „Стандарт"

"БДЖ погасява по 1,7 млн. лева месечно към банки-кредитори", информира „Класа"
Всеки месец се погасяват по 1,7 млн. лева към банките - кредитори на БДЖ, заяви Владимир Владимиров, председател на УС на БДЖ, пред БНТ. Първите месеци на 2012 г. имаше отрицателни финансови резултати, но се планира през лятото те да бъдат компенсирани и в края на годината холдингът да е с положителни резултати. Това е възможно заради икономиите след началото на реформите в дружеството.

Около 3 млн. лева годишно губи холдинг БДЖ само от кражби на гориво, каза Владимир Владимиров. Той обясни, че при „Товарни превози" липсите са 2 млн. лева за година, а в „Пътнически превози" около 1 млн. лева. Това е причината за започналите акции в дружеството за установяване на разхода на гориво в края на миналата седмица. При проверките бяха разкрити около 160 литра неправомерно източен дизел от служители в Екипировъчния пункт за локомотиви в Свиленград.

Миналата година бяха спрени най-губещите линии, с които се намалиха загубите. Предвижда се оптимизацията на персонала да продължи и тази година, след като в края на 2011 г. бяха освободени около 2000 работници. „Свободните пари в холдинга през първите три месеца на 2012 г. са 12 млн. лева повече спрямо същия период на миналата година", зави Владимиров. Той добави, че реформите вървят по план, всичко, което е предвидено, се изпълнява, спазват се и определените срокове и това ще продължи.
Около 200 млн. лева е цената, която БДЖ очаква от приватизацията на „БДЖ - Товарни превози". Интересът към дружеството се заявява директно в Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол. По техни данни досега запитвания има от италиански, испански и австрийски компании. Вчера интереса си заявиха и Руските железници.

Владимиров заяви, че не се притеснява от недоволствата на синдикатите и техните искания. Според него клаузата за запазване на числеността на персонала за срок от 3 години от приключване на сделката не трябва да се определя на базата на сключения КТД, не трябва изобщо да я има.
Още от статията на „Класа"