Санкциите на ООН - от оръжия до икономическо ембарго - досега нямат еднозначен признак за успех, коментира The Economic Times. Но страхът от разпространение на ядреното въоръжение направи този въпрос приоритетен в дискусиите за глобалната сигурност. Комисията по сигурността на ООН прекара повечето от работното си време през 2006, опитвайки се да спре разпространяването на ядреното въоръжение в Иран и Северна Корея. Във вторият случай бе решено, че целевите санкции могат да спрат разпространението на ядрени технологии и да възпрепятстват ядрените програми.

Все пак няма гаранция, че санкциите ще изпълнят предназначението си.

Иран и Северна Корея - едната държава с неизчерпаеми запаси на нефт и газ, а другата обедняла 'нация' живееща от подаяния - обявиха правото си да разработват ядрени технологии и се добиха до потвърждение от страна на МААЕ (Международната агенция по атомна енергия), блокирайки инспекциите.

Северна Корея пресече Рубикона на ядрените страни, провеждайки ядрен опит през октомври. В замяна на това, с голяма бързина и единодушие, Съветът въведе ембарго върху доставките и продажбите на Пхенян на свързани с атома технологии и изиска отцепване на пристанищата и инспекции на корабите, влизащи и излизащи от Северна Корея.

Главният поддръжник на Пхенян, Китай, за първи път се присъедини към международната общност за въвеждане на санкции.

Южна Корея - която прекара последните няколко години в опити да се отвори към Севера - каза, че няма да се присъедини към другите държави в блокирането на корабите от Северна Корея: схема, известна като PSI (инициатива за сигурност срещу разпространението), измислена от САЩ за спиране на транспорта на бомби и оръжия за масово поразяване.

Япония блокира всички пристигания и заминавания на севернокорейски транспортни средства, което имаше съмнителното следствие, че японците загубиха доставките на любимите си деликатесни гъби, виреещи главно в Северна Корея.

Все още не е ясно колко ефективни са били санкциите срещу Северна Корея. Има знак за омекване от страна на Пхенян - готовността за завръщане към шест-странните преговори с Русия, САЩ, Япония, Южна Корея и Япония на 18 декември. Но тези преговори бяха затормозени на 20 декември именно заради трънливия въпрос за наложените икономически санкции от страна на САЩ.

Съветът е изправен пред напълно различни условия в случая Иран. Иран е богат на природни ресурси. Иран е наследник на древната Персия. Иран е мохамеданска страна, което в ушите на Запада нашепва страшната думичка джихад. Иран не е провеждал опит с ядрено оръжие. Но е започнал изграждането на каскади от ядрени газови центрофуги, предназначени за обогатяване на уран: процес, който може да произведе оръжия - обогатен уран.

Иран отрича, че разработва ядрено оръжие и настоява, че желае единствено граждански атомни енергийни централи - за което има право, благодарение на членството си в Споразумението за неразпространяване на ядрени оръжия.