„С парно завинаги", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Във вторник клиентите на топлофикациите получиха неприлично предложение от управляващите. На абонатите трябва да бъде забранено да се отказват от топлофикация, поиска новият заместник-министър на енергетиката Валентин Николов на кръгла маса във вторник сутринта.

Вероятно заради моменталната критична реакция в медиите и форумите срещу ограничението на правата на хората последва леко отдръпване от идеята. И обещание за още обсъждания преди приемането на такава забрана. А темата засяга всяко пето семейство, защото се отоплява на парно.

Забрана до дупка

Валентин Николов заяви, че подкрепя забраната за отказ, с аргумента, че централизираната топлинна услуга е по-изгодна в сравнение с отоплението на ток и че подобна забрана съществува в други държави.

"Когато си купите апартамент с централно топлоснабдяване, то не трябва да използвате примерно въглища, където всички дишаме този прах, или електрическа енергия, от която, мисля, потребителите сами ще се откажат", обясни зам.-министърът. Пред журналисти експерти от икономическото ведомство обаче казаха, че Николов не е имал предвид нищо по-различно от сегашните разпоредби в Закона за енергетиката. Зам.-министърът се изказал по отношение на нежеланието на хората, които са изключили радиаторите си, да продължат да плащат за преминаващите през апартаментите им тръби, разясниха по-късно експертите.

И лекото отдръпване

Следобед от ГЕРБ разясниха, че формално предложение за законови поправки не е внасяно и че лансираните идеи били част от по-обща дискусия, но "в крайности не трябва да се отива". Според сега действащите правила собствениците в един блок могат да решат и да се откажат от парното и така да не плащат повече за сметките от съответната топлофикация. Абонатната станция в сградата ще бъде откачена от топлинните тръби и всеки съсобственик ще трябва да намери своя алтернатива за отопление.

Решението предстои

Промените в закона за енергетиката, които до две седмици ще бъдат оформени на второ четене в парламентарната икономическа комисия, се правят заради европейските мерки за либерализация на енергийните пазари (например отделяне на НЕК от оператора на преносната електрическа мрежа) и не касаят обсъжданите идеи за топлоенергетиката.
Пред "Капитал Daily" депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев припомни, че досега проектозакони за изменение на закона за енергетиката, които да включват такава забрана, не са внасяни в Народното събрание, но въпросът щял да бъде решен преди следващия отоплителен сезон. Червенкондев заяви, че ще гласува против предложение за забрана, защото и потребителите са против такова ограничение. "Желанието ни е в закона, който тепърва ще обсъждаме, да направим жилищата и офисите, които са на централна топлофикация, да бъдат предпочитани. Централното топлофициране трябва да е екстра за тях, а не някакво допълнително бреме", обясни депутатът.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Без вана, но с парно завинаги", четем от първа страница на „Стандарт"
Ваната става лукс, а парното ще ни тежи като воденичен камък до живот. По-висока цена на водата ще плаща всеки, който прахосва над 3,5 кубика месечно. Това ще стане, ако бъдат въведени две различни такси за ползване на водата, съобщи за "Стандарт" министърът на екологията Нона Караджова.

В закона за енергетиката пък се обмисля пълна забрана за откачване на радиаторите, съобщи зам.-министърът на енергетиката Валентин Николов.

"Не може да си купите апартамент в топлофицирана сграда и след това да се отоплявате на въглища, а праха да дишат всички в блока", заяви Николов.

По-лесно обаче ще се отказваме от услугите на "Топлофикация". Това ще става при желанието на 50% плюс 1 апартамент.
Още по темата от „Стандарт"

„Топлофикациите поискаха пълно закрепостяване на клиентите", предупреждава от първата си страница „Сега"
Пълно закрепостяване на гражданите и фирмите, които се отопляват с парно, са поискали част от топлофикационните дружества. Идеята е с промени в Закона за енергетиката да бъде записано, че никой не може да се откаже от парно, ако е купил жилище или офис с централно отопление. Това стана ясно от думите на депутата от ГЕРБ и член на икономическата комисия в парламента Диан Червенкондев. В момента в закона има забрана за демонтаж на радиаторите. Съществува възможност обаче при съгласие на 2/3 от собствениците целият блок да се откаже от топлоподаването. Топлофикациите искат да се отмени точно тази възможност за избор.

"Нищо не е решено и тепърва ще се обсъжда. Факт е обаче, че има подобни предложения и те идват предимно от дружествата. Няма как ние да ги разгледаме и приемем, без да има публично обсъждане", обясни Червенкондев, но не уточни кои топлофикации настояват за скандалната поправка. Предложения постъпват и от потребителските организации, които пък искат да се улесни процедурата по отказ от парното и всеки сам да избира с какво да се отоплява.

Според заместник енергийния министър Валентин Николов даването на право на избор на клиентите с какво да се отопляват не е решение. "Когато си купите апартамент с централно топлоснабдяване, не трябва да използвате примерно въглища, където всички дишаме този прах, или електрическа енергия, от която потребителите сами ще се откажат", аргументира се той. И добави, че в промените на енергийния закон ще се предвиди топломерите да се отчитат всеки месец, а не веднъж годишно, както е сега. По думите на Николов е възможно да се даде гратисен период, в който членовете на етажната собственост сами да решават кой начин да изберат, но ще се върви към задължително отчитане на всеки 30 дни. За целта обаче енергийният закон трябва да бъде синхронизиран със Закона за етажната собственост.
Още от статията на „Сега"

„Топлофикациите поискаха забрана на отказа от парно", пише на първата си страница „Класа"
Работната група, подготвяща за второ четене промените в Закона за енергетиката, обсъжда тоталната забрана за отказ от услугите на топлофикация. Това съобщи Валентин Николов, зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма, по време на националната кръгла маса, посветена на моделите за устойчиво развитие на дружествата от сектора. Той обясни, че споделя намеренията за забрана на отказ от парно, тъй като в почти всички европейски страни е така.

Идеята е на самите топлофикационни дружества. До момента няма внесено писмено предложение за промяна в Закона за енергетиката, уточни Диян Червенкондев от ГЕРБ, член на енергийната комисия. Забрана за отказ от парно, когато в сградата има инсталация за централно отопление, съществува и в момента в Чехия, Словакия, скандинавските страни и други държави - членки на ЕС. В Румъния е възможно едва след енергиен одит на сградата, платен от живеещите в нея.

Граждански сдружения на потребителите са поискали на свой ред да се облекчи режимът за отказ от парно, съобщи още Червенкондев. В момента това може да стане, ако две трети от етажната собственост в даден блок или кооперация депозират писмено искане за това. Потребителските организации са настояли отказът да става при 50% плюс един собственик на жилище. „По всяка вероятност искането за 50 плюс 1 няма да бъде гласувано в сегашната промяна на Закона за енергетиката. Нещата обаче вървят към облекчаване на режима за отказ. Трябва да си сверяваме часовниците с българската действителност", коментира Червенкондев. Той каза още, че има нагласи промяната да бъде направена преди началото на следващия отоплителен сезон - през септември, със следващото изменение на закона.

Над 19% от цялото българско население ползват услугите на централно отопление, 30% са на дърва, 13% - на въглища, и 37% на ток, съобщи Димитър Куюмджиев, шеф на дирекция „Топлоенергетика" в МИЕТ. В Полша са 70%, а в скандинавските страни - 90%. В България за отопление отиват 40% от енергията, а в страните от ЕС - около 10%. Според Куюмджиев причината е, че нито производителите, нито потребителите са енергийно ефективни.

„За плащането на сметките за отопление се разходват 20% от средните доходи на българите. В Чехия този процент е 5-6 на сто, а в Германия - едва 3%", заяви Рено Капри, директор на френската „Далкия България". По думите му причината не е в това, че парното е скъпо, а че доходите на сънародниците ни са ниски.
Още от статията на „Класа"

"50% плюс един глас за отказ от парното", информира от първата страница „Монитор"
Отказът на топлофицираните сгради от парно да става с решение на 50% плюс 1 глас от живеещите в блока. Сега, за да се скъса с топлофикацията, се иска съгласието на 2/3 от съседите.

По-лесното отказване от услугите на парното може да стане факт още преди началото на новия отоплителен сезон 2012/2013, или през октомври. Това обясни депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев след участие във форум за развитието на топлофикациите.

Червенкондев обясни, че въпросното предложение е на потребителските организации. Топлофикациите обаче искат точно обратното - да се забрани на абонатите да се отказват от услугите им, поясни депутатът. „Като отчитаме действителността у нас, най-вероятно е да се приеме предложението на потребителските организации, коментира Червенкондев.

Той е категоричен, че при сегашните промени в Закона за енергетиката няма да се внасят текстове, с които да се правят сериозни промени в топлофикационния сектор. През август от икономическото министерство ще бъде огласена национална програма за развитие на топлофикациите и най-вероятно промените в закона ще влязат в парламента след началото на есенната сесия на НС.

По време на форума Червенкондев коментира, че има много страни в ЕС, в които има забрана за отказ от парното. По-късно пред „Монитор" зам.-министърът на икономиката и енергетиката Валентин Николов коментира, че е против индивидуалния отказ от услугата. Той припомни, че и сега има текстове в Закона за енергетиката, които забраняват на абонатите да демонтират радиаторите си.

Много хора обаче го правят, с което смятат, че вече не са абонати и спират да плащат за сградна инсталация, обясни Николов. По отношение на предложението скъсването на отношенията с топлофикацията да става с 50% плюс 1 глас. Николов каза, че ще го коментира, след като бъде обсъдено от експертите в министерството.

Едва 19 на сто от населението на България използва топлоенергия, 30 на сто се отоплява с дърва, 13% ­ с въглища, а 37% от българите използват ток за отопление през зимата, стана ясно по време на форума. Най-висок дял на потребители на топлоенергия ­ около 70%, има в Дания, Германия и Латвия. Докато в нашата страна 37 на сто от домакинствата се отопляват на ток, в страните от ЕС процентът е едва 10.
Още от статията на „Монитор"

„Затвор, ако дадеш кола на пиян" е водещото заглавие на „Труд"
Всеки, който даде колата си на пиян, дрогиран или неправоспособен шофьор, ще носи същата отговорност като него за причинена катастрофа с щети и жертви. Нещо повече - дори ще отговаря пред закона, все едно че сам е карал под въздействие на алкохол, опиати или без книжка.

Това предвижда проектът на правосъдното министерство за изцяло нов Наказателен кодекс (НК), който да замени действащия от 1968 г.

От бъдещия НК отпада текстът за безделничество, по което бяха обвинявани проститутките. Същевременно за престъпление се обявява невнасянето на осигуровки от работодателя.

Намаляват затвора за отвличане

По-ниски наказания за отвличане предвижда изцяло новият Наказателен кодекс (НК), написан от Министерството на правосъдието. Само две години след като санкциите бяха завишени драстично, екип от водещи специалисти по наказателно право ги намалява чувствително.

Ако в момента в най-тежките случаи - когато при отвличането е проявена особена жестокост или са поставяни условия, действащият НК предвижда от 10 до 20 години лишаване от свобода или дори доживотен затвор, сега се предлага най-тежкото наказание да е от 5 до 15 години лишаване от свобода. В общия случай (когато няма никакви утежняващи вината обстоятелства) санкцията пада на от 2 до 8 години затвор, а в момента е от 3 до 10 години зад решетките

Очаква се намаляването на наказанията да предизвика силна обществена реакция. То обаче е напълно логично обясниха пред "Труд" юристи, участвали в писането на новия НК. В момента санкциите за отвличане са толкова високи в някои случаи, че присъдите може да надвишат тези за убийство, което е абсурд. За умишлено убийство в момента законът дава от 10 до 20 години лишаване от свобода и не предвижда доживотен затвор.
Още от статията на „Труд"

"Лимит: евтина вода до 3,5 кубични метра на човек" е едно от водещите заглавия на „24  часа"
Лимит от 3,5 куб. м вода на месец ще има всеки българин от догодина. При потребление до това количество водата ще се плаща по ниска цена, обяви министърът на околната среда и водите Нона Караджова. Хората, които надхвърлят лимита, ще трябва да плащат по по-висока тарифа. В момента българите ползват между 1 и 5 кубика вода на месец.
Оскъпяването ще идва от таксата за водоползване. В момента тя е 2 ст. на куб. м, но с промените ще бъде два вида - за спестовни и за прахосници.

Двойната тарифа трябва да влезе в сила от 2013 г., ако бъдат приети навреме водната стратегия и законовите промени.
Още по темата от „24 часа"

„Андрешко без лихвена ваканция", разкрива „Стандарт"
Само коректните към хазната граждани и фирми ще може да платят данъците и осигуровките си без натрупаните по тях лихви. Добре е държавата да помисли за лихвена ваканция, която би могла да подпомогне коректния бизнес в тежката икономическа обстановка в страната, каза пред Дарик председателят на бюджетната комисия към парламента Менда Стоянова.

НАП трябва да даде анализ за размера и вида на декларираните, но неплатени данъци и осигуровки и едва тогава би могло да се вземе решение дали да се въведе амнистия за лихвите по старите обявени, но неплатени задължения, обясни Менда Стоянова. Така фирмите, които са укривали данъци, но задълженията им към хазната са били открити при ревизии, вероятно няма да може да се възползват от лихвената ваканция. Опрощаването на лихви няма да важи и за наложени глоби.

"Всичко зависи от няколко неща. Първо, какво включва лихвената ваканция, за какъв времеви прозорец говорим, колко са тези задължения, които са доброволно декларирани от фирмите и гражданите, но поради липса на средства не са платени, каква част реално са събираеми по критериите на НАП, каква сума би могла да бъде събрана.
Още от статията на „Стандарт"

"Пет компании ще развиват е-правителството срещу 15 млн. лв.", информира „Капитал Daily"
За електронно правителство в България се говори вече повече от 10 години. Три поредни правителства обявяват работата по електронизирането на администрацията като свой приоритет. Кабинетът на Бойко Борисов не прави изключение. Сега електронните услуги, които администрацията предлага за гражданите и бизнеса, се броят на пръсти. Но след година може и да има повече предлагане заради провеждащата се в момента държавна поръчка. Развитието е, че във вторник бяха отворени ценовите оферти по най-големия от серия търгове за доизграждане на е-правителството. Поръчката се финансира с европейски средства и е за почти 15 млн. лв.

Какви услуги да чакаме

Целта на проекта е да се свържат ключови регистри в държавата, да се разработят нови административни електронни услуги и да се вдъхне живот на безжизнения електронен портал www.egov.bg. Ако няма забавяне заради обжалване на загубилите или отстранените фирми и консорциуми, работата по 5-те части на поръчката би трябвало да приключи до март 2013 г. За този период спечелилите организации ще трябва да свържат над 35 електронни регистъра, да разработят над 50 електронни услуги за централната администрация и общините, да създадат архитектура и референтен модел за е-правителството и да осъвременят портала www.egov.bg.

От министерството на транспорта твърдят, че в рамките на проекта ще бъде създадена и възможност за автоматичен електронен обмен на най-използваните данни в държавата. В момента различните администрации изискват многократно едни и същи документи от гражданите, което струва много време, нерви и пари на всички, замесени в процеса. "След приключване на проекта над 30 ключови регистъра ще обменят данни чрез служебни електронни услуги", заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, когато откри процедурата през януари. По думите му очакваният финансов ефект от свързването само на 20 от основните регистри като като например Търговския, кадастъра, ЕСГРАОН и други ще надхвърля 80 млн. лв. годишно.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Туристически данък все пак ще има", информира „Сега"
Туристическият данък остава в сила, тъй като след решението на Конституционния съд се променя само базата, на която ще се начислява. В закона бе предвидено той да се начислява най-малко върху 30% заетост на легловата база, а сега ще се облагат само реално реализираните нощувки.

Това стана ясно от изявление на зам.-министъра на икономиката Иво Маринов. Хотелиерите бяха доволни от решението на КС, но настояха за корекции и в други два налога - данък сгради и такса смет. Според председателя на Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите Благой Рагин ставките са нереалистично високи, тъй като след кризата пазарната оценка на много от хотелите драстично е паднала.
Още от статията на „Сега"

"Инвеститори: Има риск парите от Сребърния фонд да отидат в олигарси", информира „Класа"
Инвестирането на част от парите на Сребърния фонд през БФБ е добра идея. Притесненията около подобна инициатива сред инвестиционния бранш обаче са свързани с това средствата да не попаднат в ръцете на определени олигарси, управляващи публични компании. Това коментира изпълнителният директор на борсовия оператор Иван Такев на среща за перспективите пред фондовия пазар у нас. Той обясни пред „Класа", че няма конкретни компании и собственици, които се визират, но инвестиционната общност е имала подобни притеснения по време на дискусиите.

Натрапи се грешното впечетление, че борсата или договорните фондове разчитат, че Сребърният фонд ще вдигне цените на акциите до нивата на 2007 година. Ако има опасения дали през борсата ще се източат едни пари, то трябва да говорим за парите на всички. Тук финансовият надзор трябва да решава и да помага, за да не изтичат пари, категоричен бе Такев.

Припомняме, че шефът на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев бе един от яростните противници на идеята средствата от фонда да бъдат извадени и да се инвестират по-активно.

Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал и изпълнителен директор на „Стара планина холд", заяви по време на срещата, че парите от фонда се обезценяват от инфлацията, като стоят на сметка в БНБ. По сега действащия закон тези средства могат да бъдат инвестирани, но в чужди акции, като българският пенсионен фонд е единственият в света, който не може да инвестира в родината си, каза Велев. Мирослав Маринов, главен финансов директор на ПОК „Доверие", опонира на Велев и обясни, че пенсионният фонд в Норвегия също няма право да налива средства в родината си.

Сребърният фонд в Белгия пък инвестира само в Кралство Белгия и може да бъде влаган в други инструменти само ако дългът на страната е под 60% от БВП. Константин Зографов, член на Надзорния съвет на „Индустриален холдинг България", обясни, че размерът на фонда не е толкова голям, за да реши проблемите на пенсионната реформа. По думите му очакванията са средствата да раздвижат борсата. Въпреки това той бе категоричен, че използване на фонда за други цели, освен записаните в закона, може да има негативен ефект за кредитния рейтинг и да отдръпне още повече чуждите инвеститори.
Още от статията на „Класа"

"Погнаха търговците за некачествени стоки", разкрива „Монитор"
Тръгват масови проверки на търговците по време на великденските празници. Причината е, че много от тях се опитват да припечелят заради по-високото търсене, като продават стоки със съмнителен произход. „Продължават да се предлагат храни без маркировка, без изяснен произход, с изтекъл срок на годност, което е недопустимо, пък и е опасно за потребителя", обяви Йордан Войнов, директор на Българската агенция по безопасност на храните пред Фокус.

Войнов обясни, че и досега е имало масови проверки в търговската мрежа. По думите му само от 30 март до 7 април са били направени над 6000 инспекции. Тогава е била конфискувана и унищожена над 1 тон храна.

Повечето продукти са били иззети от магазини в София, тъй като там има най-висока концентрация на търговски обекти. „Бяха конфискувани меса, козунаци, над 300 яйца, различни видове храни", разказа Войнов.

Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов също потвърди, че ще има „тотални проверки" по празниците. От думите му стана ясно, че целта на инспекциите ще е и да се види какво е качеството на хранителните продукти. Наскоро от агенцията по безопасност на храните установиха, че производителите масово слагали боя в козунаците, за да имат привлекателен търговски вид.

Според земеделския министър непосредствено преди празниците пазарът се е успокоил и хората няма да бъдат изненадани с прекалено високи цени. Той даде за пример яйцата, които в момента се продават за малко над 20 стотинки за бройка, а само преди три седмици цената им е била около 50 стотинки. По думите на Найденов агнешкото също е поевтиняло. „Миналата година в дните преди Великден то беше около 18 до 20 лева. В момента има агнешко и на 12-13 лева", разказа той и поясни, че според него цената на козунаците също ще е на приемлива цена.
Още от статията на „Монитор"

"Петролът поевтиня до $ 121,80 за барел", съобщава „Труд"
Петролът поевтиня за трети ден заради лоши данни за икономиките на САЩ и Китай и положително развитие на ситуацията в Иран, съобщи Блумбърг. Барелът (159 л) американски петрол с доставка през май спадна с $ 1,53 до $ 101,78. Същото количество от определящият цените в Европа сорт Брент се търгуваше за $ 121,80 - с $ 1,63 по-евтино, отколкото в края на миналата седмица.

В петък стана ясно, че през март американската икономика е увеличила заетостта със 120 000 работни места, което е най-ниската стойност от 5 месеца насам и доста по-малко от прогнозираните от анализаторите поне 180 000 позиции.

За периода от декември м.г. до февруари 2012 г. най-голямата икономика увеличи заетостта с повече от 600 000 работни места.

В същото време заради поскъпването на храните инфлацията в Китай отново започна да се ускорява, като през февруари достигна 3,6% на годишна база при очаквани от икономистите 3,4%. Засилването на инфлацията може да доведе до затягане на кредитирането от Пекин и съответно - намаляване на икономическия ръст.
Още от статията на „Труд"