Цената на суровия петрол продължава да намалява, след като излезлите вчера данни за динамиката на БВП в САЩ за юли показаха, че проблемите на американската икономика са по-сериозни, отколкото се предполагаше и забавянето на растежа е по-голямо от прогнозираното.

Публикуваните от Министерството на енергетиката данни за консумацията на горива показаха, че американците са консумирали средно 20.7 милиона барела на ден за последните 12 месеца, което е най-ниското ниво от периода 2004-2005а.

Днес цената на суровия петрол с доставка през септември продължава да пада, като септемврийските фючърси се търгуват в началото на европейската сесия за $123.33 за барел или с 0.60% намаление от вчера.

Понижението на очакванията за растежа на икономиката на САЩ се отрази и на прогнозите за цените на „черното злато".

По време на последната сесия на NYMEX контрактите на петрол с доставка през септември поевтиняха средно с 2.1%, до $124.09 за барел.

През юли цената на нефта се е понижила с 11%, което е най-големия спад от декември 2004 година насам.

След вчерашното си понижение суровият петрол се търгува с 16% под постигнатия на 11 юли рекорд от $147.27 за барел.

Фючърсите на бензина с доставка през септември поевтиняваха с 0.1 цента, до 81.1 цента за литър, контрактите за доставка през август отбелязваха понижение с 8.71 цента, до 80.5 цента за литър.

Средната цена на обикновения бензин в САЩ намаля с 1.7 цента, до $1.0327 за литър, а на дизела с 1.6 цента, до $1.241 за литър.

В същото време спада на цената на петрола се дължи и на това, че най-голямата нефтена компания в света публикува по-малко от очакваното увеличение на печалбата си за второто тримесечие, въпреки че отчетените нетни приходи бяха най-големите регистрирани в американската история с изключение на еднократните печалби.

Сорт Брент също поевтинява, като контрактите за доставка през септември на петрола добиван в Северно море отбелязват спад с 0.70%, до $123.11 за барел.