„Цените не слушат министъра", четем от първата страница на „Стандарт"
Цените на храните продължават да вървят нагоре въпреки министерската забрана, която наложи земеделският шеф Мирослав Найденов. Продуктите от първа необходимост покориха поредния връх тази седмица. Така баницата вече ще излиза по-солено, показват данните на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата.

Брашното скочи със стотинка и вече се търгува за 0,93 лв. на килограм. Сиренето също е по-скъпо макар и с по-малко от процент. Цената му достигна 4,71 лв. на кило. Яйцата поскъпват с до 0,22 лева за брой на едро. Кашкавалът тип "Витоша" се продава по 9,88 лв./кг, а олиото скача с две стотинки до 2,70 лева за литър. Това показва, че цените не се определят със забрани, коментираха представителите на хранително-вкусовата промишленост.

Преди седмица земеделският министър Мирослав Найденов обяви, че две вериги са обещали да задържат цените на основни хранителни продукти за три месеца. Самият министър не беше открит за коментар, но от кабинета му обясниха, че не могат да наложат забрана върху поскъпването като цяло. В магазините, които са поели ангажимент да не вдигат цените обаче, това правило се спазва. Макар те да изпълняват обещанието си, останалата част от търговците спазват пазарния принцип на търсенето и предлагането, обясняват магазинерите. Но дори в обектите, които уж задържат цените, също има поскъпващи стоки, коментираха търговците.

Единствено собствените марки ще се задържат на едно и също ниво за следващите три месеца. Самите продавачи също се оплакаха, че обещанието за задържане на цените, изтръгнато от земеделския министър, ги затруднява, и споделиха, че не го смятат за правилно.
Още от статията на „Стандарт"

„Завод на парчета", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Оловно-цинковият комплекс (ОЦК) в Кърджали уверено копира историята на друга бивша собственост на Валентин Захариев - "Кремиковци". Частен съдебен изпълнител е обявил за продажба половината от неработещия завод, като предложения се приемат до 13 септември. Търси се купувач за сгради и съоръжения с площ малко над 162 хил. кв.м, които включват цялото цинково производство и спомагателните цехове. Началната обявена цена е едва 8.3 млн. лв., сравнена с около 300 млн. лв. дългове на предприятието.

Търгът има и добра страна - някой инвеститор може да купи активите и да възобнови производството на цинк бързо, вместо да се минава през протяжна процедура по фалит.

Край на кредиторското търпение

В самата обява не се посочва кой от кредиторите е поискал разпродажбата, но според някои публикации това е Първа инвестиционна банка (ПИБ), която е получила изпълнителен лист от съда. ОЦК дължи на банката 54 млн. лв. Още в началото на юли ПИБ съобщи, че е започнала да описва активи на предприятието с цел "охрана и опазване на машините и сградите от повреди и недобросъвестни посегателства, което е в интерес на работниците и бъдещето на производството". По информация на профсъюзите обаче Валентин Захариев не е спазил дадения от ПИБ двуседмичен срок за изплащане на дълговете си и банката е предприела действие за влизане във владение на няколко цеха от завода.

В края на юли пък стана ясно, че друга банка кредитор - BNP Paribas, започва да източва метала от пещите, тъй като той е използван като залог за 70 млн. лв. заем. Металът обаче се оценява на едва 30 хил. долара по информация на синдиката "Защита".

Колко са дълговете

Няма информация колко точно са дълговете на предприятието, нито пък каква част са просрочените. Самият Захариев не вдига телефона си вече няколко месеца, никой не отговаря и в офиса на "Интертръст холдинг", чрез който Захариев е мажоритарен собственик на ОЦК. При една от акциите за търсене на купувач на предприятието премиерът Бойко Борисов обяви, че дълговете му са 300 млн. лв.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Абонатите в треска за нови топломери", разкрива от първата си страница „Монитор"
Треска тресе топлофицираните българи в разгара на лятото. Въпреки активния отпускарски сезон блоковете, вързани към топлофикациите, масово свикват общи събрания за подмяна на топломерите в апартаментите.

Драмата на събранията е голяма, тъй като са единични случаите клиентите да са доволни от сегашния си топлинен счетоводител, видя репортер на „Монитор". Окончателното решение по въпроса обичайно се отлага за есента. Затова съседите нонстоп разпитват близки и познати за опита им от една или друга фирма за дялово разпределение. В София чуденето коя фирма да бъде избрана е още по-голямо, тъй като на пазара на топлинното счетоводство вече активно участва и „Топлофикация София".

Топлинните счетоводители отсега потриват доволно ръце, защото истинското раздвижване на пазара се очаква да настъпи през септември и октомври. На практика масовата подмяна на топломерите се отложи с повече от година в сравнение с очакванията на фирмите за дялово разпределение. Общо в цялата страна трябва да бъдат сменени около 1,5 млн. броя разпределители.

В началото на тази година едва 2-3% от тях бяха подменени. В същото време на 30 на сто от всички уреди в страната беше изтекъл 10-годишният срок на живот на батерията. Към средата на 2012 г. този процент е скочил поне на 40%, смятат от бранша. Това реално ги прави неизправни, тъй като не се знае в кой момент ще загасне дисплеят и данните ще бъдат изгубени. Хората обаче разчитат на това, че производителите дават на батериите още 1-2 г. живот и изчакват до последно. Затова и очакванията на счетоводителите за масово преоборудване се изтеглиха за края на тази и началото на следващата година.
Още от статията на „Монитор"

„Хвърлиха делото САПАРД в кошчето" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Шест години след началото на разследването по аферата САПАРД за източени близо 7,5 млн. евро европейски пари не я ясно кога, как и къде е станало това. Имало ли е престъпна група, начело с Марио Николов, или не? Ако е съществувала, каква е ролята на всеки един в нея? Къде и какви са документите, с които са източени парите?

Все въпроси, на които прокуратурата тепърва отново трябва да търси отговори, след като Софийският апелативен съд (САС) й върна делото.

Предмет на разследването е внос на машини за месопреработване, които били изнесени от България в Германия и след козметичен ремонт върнати обратно уж като нови, а сделките били субсидирани неправомерно по програма САПАРД. Делото стартира през 2006 г. след сигнал на ОЛАФ. В Германия, Швейцария и България бяха задържани 19 души, след които Марио Николов и германците Улрих Райзахер и Михаел Енгелхард.

Цените на машините били уговаряни на лични срещи между Марио Николов германци и швейцарци.

На 30 юни 2010 г. тогавашният председател на Софийския градски съд (СГС), а сега шеф на Върховния административен съд - Георги Колев, даде на Марио Николов 12 г. затвор, съпругата му Мариана получи 5 г. зад решетките.

Присъди отнесоха и управителите на трите дружества, свързани с фирмата на Николов "Палмигруп" - Анна Шаркова, Валентин Алексиев, Лазарина Георгиева и Иван Иванов бяха наказани с по 10 г. затвор. Григор Главев получи 3 г. условно, но той почина в края на миналата година, без да дочака решението на САС, и срещу него делото бе прекратено.
Още от статията на „Стандарт"

„Служителите в 500 000 фирми могат да останат без пенсия", прогнозира от първата си страница „Сега"
Стотици хиляди българи са изправени пред опасността да не успеят да съберат нужните им документи за доказване на осигурителен стаж и доход заради недомислиците със задължителната пререгистрация на фирмите. Над половин милион работодатели, които не са се пререгистрирали, трябва да предадат осигурителната си документация в НОИ до края на 2012 г. За първите шест месеца обаче едва 9603 юридически и физически лица, прекратили дейността си на осигурители, са направили това. Самата процедура на приемането е доста трудоемка и бавна, тъй като всяка ведомост трябва да бъде проверена от контрольори на НОИ. Още 1816 осигурители вече са предали документация и за тях може да се издават документи за пенсиониране.

В същото време фирмите, които не са се пререгистрирали и служебно ще бъдат заличени от Търговския регистър, са 537 005. Те вече нямат право да развиват дейност, т.е. няма как да имат правоприемник, и според законодателни промени от началото на годината трябва да предадат цялата си осигурителна документация в НОИ до края на 2012 г. Става въпрос за обработката и сканирането на милиони ведомости за години назад и физически това няма да е възможно. По информация на "Сега" се очаква през септември срокът да бъде удължен с година, но едва ли и той ще е достатъчен. За сравнение - от старта на осигурителния архив през 2005 г. досега е приета документацията на 23 284 фирми, а електронно обработените страници са 20.9 млн.

Ситуацията става още по-сложна, след като в средата на юли правителството прие промени в закона за Търговския регистър, с които се отменя изискването съдът в срок до 1 октомври 2012 г. да изпрати в Агенцията по вписванията списък с данните на фирмите, които не са поискали пререгистрация. Тези списъци трябваше да се качат на сайта на агенцията и така всеки заинтересован - гражданин, институция или кредитор, да откриват лесно какво се е случило с фирмата. Ако промяната мине и през парламента, хората, банките и кредиторите сами ще трябва да разследват къде е била последната регистрация на фирмата, да обикалят съдилищата и да търсят информация за съдбата им, за да си събират вземанията и документите за пенсиониране.
Още от статията на „Сега"

„Плащаме 7 млн. лв. такси за втора пенсия", информира „Монитор"
Над 42 млн. лв. са платили за първите шест месеца на годината осигурените за втора пенсия в частните фондове, сочи статистиката на Комисията за финансов надзор (КФН). Средно на месец това прави по 7 млн. лв.

Събраната сума е с близо 17 на сто повече в сравнение със същия период на миналата година. Осигуряването за втора пенсия се прави в два вида фонда.

Най-масовите са универсалните. В тях парите си за допълнителна пенсия са задължени да внасят работещите на трудов договор, родени след 31 декември 1959 г. В професионалните фондове пък се осигуряват работниците I и II категория труд.

Според данните на КФН за първите шест месеца на 2012 г. клиентите на универсалните фондове са платили за управлението на парите си за втора пенсия общо 38,3 млн. лв. при 32,7 млн. лв. за същия период на миналата година.

При професионалните фондове също има увеличение на удържаните от клиентите суми - с над 600 хил. лв. до близо 4,4 млн. лв.

За разлика от първото шестмесечие на 2011 г., когато беше отчетено 100% увеличение на удръжките на фондовете за трета пенсия, тази година то е едва 10%. В резултат на това доброволните фондове са събрали от клиентите си към края на юни 2012 г. 2,3 млн. лв.

От удръжките от осигурителната вноска са събрани над 21 млн. лв.
Още от статията на „Монитор"

"Ники Младенов скъса мускул, Борисов му прати самолет" е водещото заглавие на „Труд"
Външният министър Николай Младенов пострада, докато се гмуркал във водите край Евксиноград. За щастие травмата не е счупване, а скъсване на мускул, съобщиха снощи пред "Труд" лекари.

За неволята на Младенов научил и премиерът Бойко Борисов. Министър-председателят веднага позвънил на директори на болници в София и се разпоредил дипломат №1 да бъде поет от най-опитните специалисти в столицата.

Заради съмнения, че външният министър има счупване, бил транспортиран с правителствения самолет.

От летището Младенов веднага бил настанен в университетската болница "Лозенец" (б.р. бившата правителствена), където заради ВИП-пациента бил изпратен проф. Андрей Йотов, началник на катедра "Ортопедична травматология" във ВМА.
Още от статията на „Труд"

„Прогнозират поскъпване и на пчелния мед", пише на първата си страница „Класа"
Медът ще поскъпне с около 1 лев за килограм в търговската мрежа, прогнозира инж. Михаил Михайлов, председател на Съюза на българските пчелари, в предаването „Агросвят" по Дарик в неделя. Причината за това е както намалелият брой на пчелните семейства у нас, така и увеличаването на разходите по изхранването на пчелите. По думите му причината е в необичайно тежката зима и неблагоприятните метеорологични условия, в резултата на които загинаха около 200 000 пчелни семейства или повече от една трета. От приблизително 613 000 пчелни семейства през пролетта са останали 400 000. Още през март пчеларите поискаха допълнителна помощ от държавата за  осигуряване, безвъзмездно отпускане на потърпевшите пчелари на ветеринарномедицински препарати и закупуване на преференциални цени на захар, която се употребява, когато пчелните семейства се развиват.
Доколкото е възможно пчеларите са възстановили загубите. Те са се възползвали от възможностите на програма de minimis за финансиране. 3 000 200 лева са разпределени на пчеларите, като средно се падат по 12 лева на пчелно семейство.
Намален е броят на пчелните колонии и на пчелните кошери. „В резултат на това очакваме негативни резултати по отношение на добиви, както и по отношение на цени - ще има промени при всички положения", коментира още инж. Михайлов.
Още от статията на „Класа"

„Напоителни критики", обобщава „Капитал Daily"
На фона на очаквания много сериозен спад от реколтите с пролетни култури - предимно слънчоглед и царевица, заради горещините националната асоциация на зърнопроизводителите излезе с декларация, в която настоява да "се спре разграбването на напоителни системи и държавата да предложи стратегия за поливно земеделие". Проблемът, който съществува от десетилетие, според производителите е основна причина да не може да се спасят засетите с тези култури ниви. По последни данни въпреки сериозното увеличение на площите със слънчоглед (с около 1 млн. дка) реколтата вероятно ще спадне под 1 млн. тона при миналогодишните 1.35 млн. тона. Производителите очакват намаление и на произведената царевица с близо 40-45%.

Съсипване на поливната инфраструктура

Липсата на стратегия и план за възстановяване на поливната инфраструктура, управлявана от подчинената на земеделското министерство фирма "Напоителни системи", се сочи от производителите за основна причина да не могат да се справят със ситуации като горещините и сушата от тази година. Още в началото на лятото производители на зеленчуци коментираха, че им е много трудно да осигурят необходимите количества вода за полетата си, подобни изказвания имаше тези дни и от производители на царевица, които се оплакаха, че са с "вързани ръце". "За пореден път в последната година изразяваме тревога по отношение на съсипването на съоръженията на "Напоителни системи" в България под ръководството на Министерството на замеделието и храните", казват в своята декларация зърнопроизводителите, откъдето допълват, че "на фона на климатичните промени и вследствие на настъпилата суша голяма част от реколтата от пролетници е загубена". От сдружението настояват още "да се спре разграбването на напоителни системи и държавата да предложи стратегия за поливно земеделие".

Изгубени години

Въпреки че работата по силно амортизираната напоителна инфраструктура в страната бе заложена като основен приоритет в предизборната програма на ГЕРБ, през последните години видим напредък в тази област нямаше. Освен че се забърка в няколко "напоителни" скандала покрай осъдения за рекет бивш ръководител Георги Харизанов, дъщерното на земеделското министерство дружество "Напоителни системи" работи с много бавен темп по реконструкцията на съоръженията. Политиката в поливната инфраструктура е и сравнително непрозрачна като едва през миналата година стана ясно, че през 2010 г., по време на закриването на агенцията по хидромериолации, е изчезнала цяла база счетоводни данни за съоръженията в страната. Така се стигна до безпрецедентния отказ на Сметната палата да завери годишния отчет на земеделското министерство, тъй като от него бяха "изчезнали" данни за язовири и други съоръжения.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Длъжниците плащат ипотеката, бавят сметки за вода и тв", информира „24 часа"
Българите са най-съвестни при плащане на ипотечния си кредит. Стриктни са и с издължаване на сметките за ток, както и лизинга на колата.

Това показват данните на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ).

Ипотечните кредити традиционно са с най-висок процент на събираемост, особено онези от тях, които са за първо и основно жилище, твърдят специалистите.

Като цяло потребителите спират да плащат банковите си заеми едва когато са изчерпали всички други възможности. Но изпаднат ли веднъж в просрочие, сумите по ипотечните кредити по-трудно се събират, тъй като в повечето случаи са големи като номинал.

През последната година част от хората с големи ипотеки се опитаха сами да продадат имотите си, за да възстановят сумата, но ако са взели кредит за над 90% от стойността, сега им е много трудно. Като не се справиха по този път, стигнаха до съдия-изпълнител. Сред тези случаи има както кредити за 30 000 евро, така и за 200 000 евро, сочат наблюдения на колекторите.

Напоследък обаче има ръст в натрупването на задължения по потребителските кредити - при 25% през май този тип дългове са нараснали с допълнителни 3% през юни, което е сериозно.

Потребителските кредити имат сериозно оскъпяване и често подлагат на риск финансовата стабилност на дадено домакинство. От АКАБГ съветват такъв тип задължение да се тегли само след внимателно обмисляне на всички плюсове и минуси.
Още от статията на „24 часа"

„Автомат познава фалшиви банкноти", четем в „Стандарт"
Тежки дни ще настанат за фалшификаторите на валута, след като у нас заработят автоматите, с които ще можем да обменяме пари и на улицата вместо в чейндж. Устройствата, подобни на банкомат, ще се появят съвсем скоро у нас. Те обаче няма да приемат фалшиви или повредени банкноти. "Чакаме получаването на редица сертификати и някъде към септември тази година ще видим първите действащи автомати за обмяна на валута в България", коментира за "Стандарт" Юлиан Димитров, управител на фирмата "Банк Тех Сис", която произвежда и търгува с въпросните машини. Досега използването на автомати за обмяна на валута не беше възможно у нас, но с поправките в наредбата за дейността на обменните бюра беше легализирана и тази опция. Машините ще могат да обръщат чужда валута в левове, но не и обратното. Освен евро и долари ще можем да сменим спешно още румънски леи и турски лири. Устройствата ще оперират с валути, които търговецът е заявил, преди да поръча автомата.
Още от статията на „Стандарт"

„Софиянци започват масови протести срещу „синята зона", съобщава „Сега"
Живеещите в центъра на София, които попадат в зоните на платено паркиране, започват масови протести с блокиране на възлови кръстовища заради изискването за винетен стикер. Това решиха над 100 граждани, които се събраха на мирен протест пред паметника на Патриарх Евтимий заради решението на общината да въведе солените такси от 1 септември. За сряда от 17 часа е насрочен първият протест на кръстовището пред Попа. Организатори са гражданската инициатива "Стожер" и фейсбук инициативата "Не на данък паркинг". "Не знаем какъв ще е резултатът от този протест, защото се иска голяма масовост, но все пак няма да оставим нещата така", обясни пред "Сега" Гергана Владкова от фейсбук инициативата. На фейсбук страницата са качени десетките жалби на софиянци до "Московска" 33, както и колективна жалба до Комисията за защита от дискриминация, към която всеки ще може да се присъедини до 12 ч. в петък. Организаторите правят и подписка, която е раздадена из магазини и блокове в центъра. Вече е подготвено и отворено писмо до председателя на общинския съвет и кмета Йорданка Фандъкова.

"Не сме разглезени хора, които не искат да плащат. Просто, след като ВАС отмени именно раздела за винетния стикер за живеещите в "синята зона" преди 3 г., общината пак прави опит да събира подобна такса неоснователно и незаконно най-малкото защото стикерът не гарантира паркомясто", обясни още Владкова. Тя разказа, че при подаване на документи за винетен стикер не са отпаднали нито едно от изискванията, въпреки че от общината обещаха известни облекчения.
Още от статията на „Сега"

"Цената на бензина с нов рекорд", разкрива „Труд"
Цената на най-масовия бензин А 95 удари нов антирекорд в неделя. Литър от горивото достигна до безпрецедентните досега 2,71 лв. по бензиностанциите на гръцката верига "Еко Петролиум". Повишение има и при дизела, но въпреки това той остава с 3 ст. по-евтин от бензина.

Новата цена на масовото гориво е с 1 стотинка над рекорда, поставен на 21 март т.г. Тогава за една нощ големите вериги продаваха А 95 за 2,70 лв./л, но още на сутринта го намалиха. Същата нощ и дизелът скочи на 2,73 лв./л, но на сутринта бе направена корекция надолу до 2,69 лв./л.

С изключение на "Еко" големите вериги вчера задържаха досегашните си цени до късния следобед и при тях литър от А 95 се продаваше срещу 2,64- 2,68 лв. Компаниите обаче прогнозираха, че при тях също ще има промяна и най-вероятно рано в понеделник ще сменят цените.

Поскъпването е заради скок при горивата на едро от рафинерията "Лукойл Нефтохим" в събота. Преди повече от месец компанията спря да публикува цените си на едро в интернет.

"Бензиностанции "Еко" формират цените към крайни клиенти на пазарен принцип и според пазарните тенденции", коментира пред "Труд" Георги Деянов, финансов и административен директор на "Еко България".

"Увеличаването на цените на едро се очакваше заради промяната на световните котировки. В момента дружествата работят с нисък марж и е нормално да има поскъпване", коментира търговският директор на "Петрол" Иван Костадинов. Той обясни, че не може да коментира новата висока цена на "Еко Петролиум", но очаква бензинът да поскъпне и по другите вериги най-късно до ден-два.
Още от статията на „Труд"