2010 г. е напълно постижим срок за достигане на 10% от брутното вътрешно потребление на електроенергия в страната от възобновяеми енергоизточници (ВЕИ).

Това заяви директорът на Дирекция „Енергийна ефективност и опазване на околната среда" в МИЕ Костадинка Тодорова на откритата днес конференция за "Инвестиции във вятърни и водно-електрически централи" .

При подходящи климатични условия този процент може да достигне и 11%.

Тодорова уточни обаче, че в момента България разчита на алтернативни енергийни източници от типа предимно на ВЕЦ.

По думите й в България трябва да се развиват и останалите възможни ВЕИ, като визира предимно вятърните електроцентрали.

Законът за ВЕИ на първо място цели насърчаването на развитието на такъв тип електропроизводство. Като следваща стъпка, тя очаква диверсификация на енергийните доставки.

Един много сериозен резултат от този закон се очаква да бъде повишаването на капацитета на малките и средни предприятия, произвеждащи ВЕИ.

Като краен резултат от постигането на тези цели министерството визира достигането на устойчиво развитие на регионално ниво, тъй като ВЕИ са свързани с проекти в различни административни райони.

И не на последно място ВЕИ ще доведат до опазването на околната среда, което е приоритет за ЕС при добиването на електроенергия

Един от основните аспекти за развитие на ВЕИ в България е изграждането на националната публична информационна система.

От една страна, тя ще позволи на министерството да класифицира всички проекти за ВЕИ, а от друга страна ще даде възможност на потенциалните инвеститори да се ориентират в кои региони има търсене на инвестиции на проекти за ВЕИ.