Шефът на Федералния резерв Бен Бернанке прикова вниманието на инвеститорите късно снощи, след като направи рязко понижение на лихвеното ниво с 50 базисни пункта. Анализаторите коментираха преди срещата на банкерите вчера, възможността от редуциране на лихвеното ниво с 25 до 50 пункта, но нагласата на пазара беше по-скоро за по-ниската стойност, коментира Businessweek.

Изведнъж стана ясно кой всъщност играе водещата роля в управлението на американската икономика и това не е Алън Грийнспан, който получи доста медиен интерес около публикуването на автобиографичната си книга. Бернанке доказа, че може все още да е в сянката на предшественика си, но притежава огромната сила да направлява най-голямата световна икономика посредством правата му дадени като шеф на ФЕД.

Естествено, монетарната политика на САЩ не трябва да се разглежда като средство за доказване на ръководните способности на един или друг финансист. Бернанке без съмнение направи тази голяма стъпка снощи, защото вярваше че така е най-добре за икономиката, а не защото искаше частица от вниманието на медиите. Все пак, рязкото смъкване на лихвеното ниво разкри един много важен факт и той е, че Бернанке в никакъв случай не може да бъде наречен предпазлив технократ, който се плаши от твърди мерки.

Сега за нас си остава въпроса, дали това беше най-правилното решение на този етап? Трудно е да се каже все още, само 12 часа след заседанието на ФЕД. Капиталовите пазари със сигурност останаха много доволни, тъй като понижението на лихвеното ниво даде сигнал за по-бързото възстановяване на икономическата активност в САЩ. Понижението на лихвата е добра новина и за всички кредитно задлъжнели физически лица, чиято лихва по ипотечните заеми сега ще бъде редуцирана.

Естествено както всяко нещо в икономиката, понижението на федералната фондова лихва в САЩ идва и със своите негативи. На първо място, този акт ще повиши възможността от развитие на инфлационен натиск. Освен това спорен е въпроса, колко смъкването на лихвите ще подпомогне най-големия проблем в момента, а именно ниската ликвидност в кредитния сектор, довел до най-тежката ипотечна криза за последните 10 години. В най-лошия случай, вчерашното решение на ФЕД да понижи лихвата, може да се окаже абсолютно безпредметно на този етап.

В тази напечена ситуация, Бернанке не можеше да си позволи просто да седи и да гледа мълчаливо агонията на пазарите и все по-дълбокото затъване на икономиката на страната. Ударното понижение на лихвата с 50 базисни пункта беше по-скоро силов акт, отколкото познатите ни досега „хирургически" намеси на ФЕД по точното време на точното място със стъпка от 25 пункта. Бернанке успя да консолидира колегите си около идеята за първа низходяща корекция от 4 години насам, което показа силата на Федералния резерв, решен да подпомогне изпадащата в криза щатска икономика.

По-долу прилагаме извадка от речта на Бернанке веднага след заседанието късно снощи:

„Икономическият ръст в страната се забавя през първата половина на годината, а кредитната криза и продължаващата слабост на имотния пазар представляват реална опасност за развитие на пълномащабна икономическа криза в САЩ. Днешното решение на Федералния резерв е взето след внимателно оценяване на ситуацията и с цел да бъде подкрепен пазара в този труден за него период".

Превод: Целият проблем води началото си от жилищния сектор, след което бързо успя да се прехвърли към банковата сфера и засегна кредитния пазар. В момента трябва да се действа бързо, за да се ограничат негативните ефекти за цялата икономика.

Доказателството за това колко е сериозно положението в момента, дойде само няколко дни преди срещата на ФЕД. Широко следеният индекс за настроенията в сектора на имотите NAHB, падна с 2 пункта до ниво 20, което е най-ниската му стойност от 1991 г. до сега. Тогава икономиката на САЩ беше в доста дълбока рецесия. В „помощ" на банкерите от ФЕД, бяха и данните за цените на производителите, които се покачиха доста по-слабо от очакваното. Ако инфлацията се запази под контрол, ФЕД изглежда готов да продължи да съкращава основната лихва.

Какво следва обаче? Анализатори коментират, че ФЕД може да спре да сваля лихвеното ниво поне в краткосрочен план, тъй като вчерашната стъпка беше прекалено голяма за пазара, който се нуждае от време, за да я преглътне.Дали обаче Бернанке и компания ще приключат с редуцирането на лихвените нива зависи от това колко ефективна ще се окаже последната им стъпка. За това, както казахме вече, се изисква известно време.

В подкрепа на сериозността на намеренията си, шефът на Федералния резерв понижи и дисконтовия лихвен процент, който се прилага при отпускане на заеми от ФЕД към търговските банки в САЩ. Това също ще окаже благоприятно въздействие върху американската икономика в момента.