До средата на 2013 г. трябва да са готови текстовете на оперативните програми за периода 2014 - 2020 г., каза на форума "Пет години членство на България в ЕС и конкурентоспособността на българската икономика" министърът  по управление на евросредстава Томислав Дончев, съобщава Дарик.

По думите му и в следващия програмен период ще бъде използван отрасловият принцип, а не регионалният.

„Финансирането по линия на кохезионната политика в следващия програмен период ще бъде 100 единици. Според системата, предложена към момента, от тези 100 единици около 30 единици ще могат да бъдат използвани за тежка инфраструктура - пътища, железници, инвестиции във водния сектор, 25 единици трябва да е финансирането по европейския социален фонд, което да се използва за социално включване, образование, професионално обучение, по-ефективна публична администрация", каза министър Дончев.

Той допълни, че останалият ресурс е за европейския фонд за регионално развитие, като от него половината - близо 22 единици от стоте, трябва да бъде използван за нисковъглеродна икономика, малки и средни предприятия, научно-развойна дейност.

От своя страна Анелия Дамянова от Центъра за икономическо развитие представи данните за оценката за конкурентоспособност на българския бизнес. България е една от малкото европейски страни, които отбелязва по-добра оценка - от 4% през 2006 г. на 4,23% през 2011 година.

Според доклада за конкурентните предимства и недостатъци на България на Световния икономически форум страната има редица предимства, но преобладават недостатъците, призна със съжаление Дамянова.

Сред предимствата тя отбеляза макроикономическата стабилност, благоприятната данъчна политика, отвореността на икономиката и участието на български фирми в международни вериги от производство, постепенно осъзнаване от страна на бизнеса на необходимостта от внедряване на иновативни решения в практиката.

Някои от недостатъците, които експертът отчете, са недоброто качество на инфраструктурата, недостатъчната ефективност на българските институции, влошаващото се качество на работната сила, съществуващите корупционни практики в страната, липсата на достатъчно ясно формулирани цели и стратегии на фирмено равнище.