Има нездраво отношение между българския бизнес и държавата. Това е мнението на икономиста и финансов анализатор Юлиян Войнов относно замразяването на цените на някои основни храни за няколко месеца. В предаването "12+3" на БНР той се аргументира:

„Тази стъпка няма нищо общо с пазарната икономика, която се опитваме да изградим в България. Не може с такива административни средства държавата да упражнява контрол върху пазара и върху свободните предприемачи в страната. От друга страна показва доколко са зависими българските предприемачи и големите фирми от държавата, защото една такава стъпка например в Германия или в някоя друга развита страна би била невъзможна."

Войнов подчерта, че от гледна точка на потребителя това е полезна стъпка в краткосрочен план, защото се получава измамното усещане, че някой се грижи за потребителя, регулирайки цените и давайки му възможност да потребява на някакви приемливи цени:

„Това е измамно усещане, защото при всички случаи такава намеса на държавата на пазара разбива взаимоотношенията на самия пазар в дългосрочна перспектива и след изтичането на този процес няма никаква гаранция, че цените няма да тръгнат нагоре и то с още по-големи скокове, отколкото ако я нямаше тази забрана. Ние сме свидетели на такива неща - например по отношение на цената на бензина. Странно е, че правителството не се поучава от тези грешки и продължава да действа по една и съща логика."

Икономистът е категоричен, че стимулирането на икономиката не става с подобни мерки. Проблемът в България не са цените, а ниските доходи, добави мнението си той и добави, че основна грижа на правителството трябва да бъде регулиране на бизнес средата в страната и даване на възможност за увеличаване на конкуренцията и на малкия бизнес да прогресира и да развива своите идеи.

„Проблемът в България е, че по никакъв начин не бяха предприети мерки за намаляване на ефекта от тази икономическа криза. Непрекъснатият стремеж на финансовия министър и на държавното управление за намаляване на бюджетния дефицит, за непрекъснатото свиване на държавни разходи, инвестиционни разходи - всичко това утежнява и допълнително генерира спад на икономическото развитие на страната. Предвид лошата прогноза на икономическите индикатори в страната, отразени в държавния бюджет за тази година, се оказва, че заложените средства в бюджета като приходи в номинален размер няма да могат да бъдат покрити с действителния ръст, който българската икономика ще постигне тази година. В бюджета той беше заложен 2,9%, докато всички международни организации в момента прогнозират, че този растеж ще бъде между 0,4 и 0,9%", коментира Войнов.

Експертът добави, че всичко това се обръща срещу бизнеса:
„Аз съм свидетел напоследък на доста сериозно рекетиране от страна на данъчната администрация на български фирми, които са глобявани по какви ли не причини, без никакво законово основание, само и само за да могат да бъдат запълнени дупките в бюджета."