Еврокомисарят по разширяването Оли Рен представи пред депутатите от Европарламента мониторинговия доклад за напредъка на България и Румъния.

Това е последният предприсъединителен доклад, от който стават ясни условията, при които двете балкански страни ще станат 26-та и 27-та страни членки на съюза.

Точно в 16.00 часа, преди да даде думата на Оли Рен, председателят на Европарламента Жозеп Борел обяви, че Европейската комисия е приела заключителния доклад, който гласи, че:

Двете страни могат да поемат правата и задълженията произвитащи от членството.
Борел:
 Искам да поздравя народа на България и Румъния, за изпълнението на условията за присъденяването им към ЕС.

След парламентарния шеф думата взе председателят на Еврокомисията Жозе Манул Барозу, който от своя страна заяви:

  • Готовността на България и Румъния е пряк резултат от усилията им.
  • Комисията поема своята отговорност за утвърдителния договор много сериозно.
  • Подкрепата на датата се основава на прецизна, точна и прозрачна оценка.
  • България и Румъния намериха правилен отговор на условията, които набелязахме през май.
  • Днешният доклад очертава някои области, в които трябва да се постигне допълнителен напредък до присъединяването.
  • Комисията определи някои мерки - механизъм за сътрудничеството в съдебната реформа и борбата с престъпността .
  • Комисията ще докладва редовно за резултатите.
  • Комисията може да активира предпазните мерки заложени в договора за присъденияване .
  • Правилата на ЕС ни предоставят цялостен набор от мерки, за да се справим с рисковете.
  • Области за присъденине са безопасност на храните и парите на данъкоплатците.
  • Убедени сме, че разширяването ще се осъществи гладко по начин, който да укрепи, а няма да конфронтира съюза.
  • Ние очакваме след историческото постижение на България и Румъния двете страни да дадат енергичен принос към процеса на евроинтеграцията.

След думите на Барозу, сесията на парламента продължи с доклада на Оли Рен.

В своя доклад Оли Рен заяви, че оценката на Комисията се основата на строга система от условия. България и Румъния трябваше да отговарят на конкретни условия, което доведе до рекордни промени в редица сфери в двете страни.

Според Рен България продължи реформата в съдебната система, като прие правила за атестиране местата и избора на магистратите и изготвянето на констуционната реформа.

В борбата с корупцията, голям брой чиновници трябваше до обявят имуществото си, сподели още Рен. Поиска се свалянето на имунитета на депутати и магистрати. Бяха започнати действия срещу редица престъпни групи.

За Румъния комисарят заяви, че тълкуването и прилагането на законите бяха хармонизирани допълнително и имаше конкретен напредък в корупцията, бяха приети по-строги правила за финансиране на партиите, което доведе до разследвания и наказателни мерки.

До присъединяването на двете страни ЕК ще наложи редица мерки, ако двете държави не решат проблемите си в ключовите области в съдебната система, корупцията и финансовия контрол и контрола върху храните.

Комисията ще предприеме следните мерки:

  • Механизъм за проверка напредъка в съдебната система.
  • Приети са показатели за всяка страна, чрез които да се провери дали има напредък.
  • Страните трябва да представят доклади на всеки шест месеца относно постигнатите резултати по показателите.
  • Първият доклад ще бъде в края на март, след което ЕК ще докладва в Съвета на Европа и Европарламента.
  • Ще бъдат задействани предпазни мерки ако не бъдат изпълнени договорените показатели.
  • Ще се ограничат структурните фондове и ще бъдат в крайна сметка замразени, ако комисията установи нередности и корупционни практики.
  • Ще има мерки и при индивидуални или системни нередности при финансовия контрол

В момента текат дебатите след изказването на комисаря по присъдиняването Оли Рен и председателя на ЕК Барозу.

Лидерът на либералите в ЕП Греъм Уотсън:

Депутатът заяви, че химнът на Кирил и Методи, "Върви народе възродени, към светли бъднини върви" ще бъде идеята към която ще се стремят двете страни и ЕС като цяло. Той допълни, че двете страни са добре дошли в Съюза.

В момента изказване има от лидера на Зелените в ЕП Даниел Кон-Бенедит.

Лидерът на партията на зелените в ЕП Даниел Кон - Бенедит:

Депутатът обвини Европейския парламент в лицемерно отношение. Той вижда бъдеще на Балканите в ЕС, но отбелязва, че ако днешният доклад бе по приемането на нови членки като Турция, резултатът щеше да е различен.

След всяко разширение, заяви зеленият депутат, се говори за институционални реформи. Не си ли свършихме вече работата в институционалната сфера и не е ли време да се отнесем към сериозни проблеми като емиграцията и неспособността на Европарламента при 27 членове да взема решения с консенсус?

Лидерът на европейската обединена левица в ЕП Ерик Майер:

Депутатът заяви, че неговата партия казва "да" на присъединяването на България и Румъния, но трябва да се наблегне изключително много на реформите в сферите на дискриминацията и антисемитизма. Според него в двете страни не са били направени необходимите мерки в това отношение и има дискриминамция срещу турското малцинство в България и унгарското малцинство в Румъния.

Брайън Кроули, Съюз на Европа на нациите:

Изявено бе позитивно отношение към присъединяването на България и Румъния. Въпросът на депутата бе свързан с изоставените деца, които спорд него не получават дължимите грижи в България и Румъния. Никой не може да сложи пречки на историята: депутатът е оптимист за светлото бъдеще на двете държави.

Ирена Белохорска, независим от страна на Словакия:

Според депутатката двете страни са добре дошли в Европейското семейство, изрази надежда, че двете бъдещи членки няма да бъдат третирани като членове втора ръка. Депутатката отбеляза, че Румъния трябва да внимава с приетият закон за международното осиновяване, който подхранва организираната престъпност и в частност трафика на деца. Според нея трябва да се подобрят качеството на социалните услуги.

Последваха още няколко изказвания на депутати от различни парти, които приветстваха новите страни членки, след което сесията в Европарламента приключи.