Федералният резерв съкрати основния лихвен процент в страната с 25 базисни пункта до 4.25%, с което продължава да подпомага забавения икономически растеж на САЩ, който е следствие от тежката кредитна криза.

Промяната в лихвеното ниво "трябва да подпомогне икономическия растеж на страната", коментираха банкерите в изказването си веднага след заседанието. "Последното негативно развитие във финансовата сфера, увеличи несигурността за икономическия растеж и бъдещото инфлационно ниво", продължиха те.

Икономиката навлеза в четвъртото тримесечие с нов спад в цените на недвижимите имоти, по-ниско потребителско търсене и затегнат кредитен контрол във финансовата сфера. Това няма как да не се отрази негативно на икономическия растеж, като по-рано днес излязоха прогнози за не повече от 1% ръст на БВП в периода октомври-декември. Шефът на Федералния резерв Бен Бернанке, от август насам се опитва да стабилизира икономиката на САЩ, като предприе 3 поредни смъквания на лихвата с общо 1 процентен пункт (от 5.25% до 4.25%).

Данните за основната инфлация са се подобрили умерено тази година, но високите цени на енергоносителите и суровините, заедно с други фактори, може да наложат възходящ натиск върху нея.

"Монетарната комисия ще продължи да наблюдава ситуацията на кредитния пазар, за да осигури икономически просперитет и ниско инфлационно ниво", коментира Бернанке след заседанието.

Банкерите гласуваха да бъде намалена и дисконтовата лихва също с 25 базисни пункта до 4.75%. Разликата й с федералната фоднова лихва остава половин процентен пункт, а прогнозите на някои икономисти за по-голямо нейно съкращение, не се сбъднаха.

Днешното решение не беше единодушно. Президентът на ФЕД-Бостън Ерик Розенгрен гласува за понижение на лихвата с 50 базисни пункта. С днешното сваляне на лихвеното ниво, то беше върнато до стойността си от януари 2006 г.