Гръцкият финансов министър Георгиос Папаконстантину официално поиска да започнат консултациите са отпускане на финансова помощ от Европейския съюз и Международния валутен фонд (МВФ), за да получи Гърция заем с ниска лихва, съобщи кореспондентът на БНР в Атина. Опозицията се обяви против, а синдикатите реагират с протести срещу въвеждането на нови още по-тежки икономически мерки.

Опитите на гръцкото правителство да избегне въвеждане на нови бюджетни мерки явно не дават желания резултат, коментират днес финансови експерти в гръцката столица. От опозицията и синдикатите предупредиха правителството за силно социално напрежение в очакване на серия от уволнения на служители след приватизиране на държавни фирми.

Нова корекция на заплатите, повишаване на безработицата, промени в социалното осигуряване и ниски пенсии при по-голям трудов стаж са само част от мерките по ограничаване на бюджетния дефицит. Последната от мерките беше подготвения от правителството проектозакон, с който се вдига данъкът върху недвижимото имущество.

Отговорът на хората са нестихващите протести. Днес синдикатът на учителите взе решение за стачки през май. На 22 април обща стачка отново ще блокира страната с парализиране на транспорта, услугите и всички държавни учреждения. Днес авиодиспечерите обявиха участие в протестите на 22 април и следващия ден. Анулират се всички полети.

Според онлайн версията на WallStreet Journal гръцкият министър-председател Георгиос Папандреу не е на същото мнение с Папаконстантину. Премиерът е казал пред вестника, че съвместният пакет от милиарди евро помощи, предоставен от ЕС и МВФ е създаден като „спасителна мрежа" за държавата, но решението дали да се търси официално помощ ще зависи от много фактори.

WSJ посочва, че в реч пред парламента Папандреу е казал, че създаването на този механизъм е огромна стъпка напред за Европа и свидетелство за усилията на правителството му за справяне с гръцкия дефицит. „Днес съществува механизъм, който преди това не е съществувал", добави той. „Това е значителен резултат от огромно усилие. Трябва да има ясно политическо решение за подкрепа от страна на ЕС, което да служи като „убежище" за страната ни срещу безпокойството и спекулациите на пазарите".

Вестникът уточнява, че изявлението на Папандреу е направено броени часове, след като гръцкият министър на финансите поиска официални преговори с властите на ЕС и МВФ относно детайлите по заема, от които Гърция се нуждае, за да се възползва от помощта.

Позицията на Папаконстантину беше изтълкувана от финансовите пазари, както и от гръцките и чуждите медии и анализатори като стъпка към евентуалното активиране на механизма.

„Дали да се активира или не механизмът ще се реши въз основа на интересите на страната, нуждата от спокойствие и сигурност за обществото и икономиката. Ние извършваме необходимата подготовка", каза Папандреу.