10,8 милиарда евро за научни отрития и иновации за 2013 година е отделила Европейската комисия. От тях 8,1 милиарда евро са по Седма рамкова програма за научни отрития.

Възможностите тези средства да бъдат усвоени от българските бенефициенти бяха представени в представителството на ЕК в България, съобщава news.bg.

Диана Попова от Министерството на образованието съобщи данни как до момента страната ни е участвала в 7-ма рамкова програма.

Към февруари тази година допуснати до оценка са 2 355 български проекта, като България се нарежда на 20-то място в сравнение с останалите страни членки на ЕС.

Сключените са 375 договори на обща стойност 62.84 милиона евро, като най-много са проектите в сферата на информационните и комуникационни технологии, изследователски потенциал, изследвания за малките и средни предприятия, изследвания в сферата на околната среда, биотехнологиите и други.

По думите на Попова 19,72% от българските участници в 7-ма рамкова програма са малки и средни предприятия. Техните проекти са привлекли 16,25 милиона евро.

2013 година е последната година по рамковата програма, предупреди Веселин Дончев от ЕК. Специално внимание е отделено върху малките и средни предприятия, изтъкна той, уточнявайки, че ще бъдат подкрепени най-добрите иноватори в Европа.

8,1 милиарда евро са лъвският пай от Европейския бюджет за научни изследвания, коментира експертът. Очакваните резултати от подкрепата на иновации и научни изследвания по 7-ма рамкова програма са да бъдат разкрити 210 000 нови работни места и за 15 години да бъдат прибавени 75 милиарда евро брутен вътрешен продукт.
1,4 милиарда евро от програмата са предвидени за ефикасност на биоресурсите, чисто добиване на енергия, изследвания на мозъка и други.
265 милиона евро са отделени за демонстрационни проекти, обясни още Дончев.

Страните в ЕС, които най-добре се възползват от ресурсите на програмата, са Великобритания, Италия, Германия, Испания и Франция.
От българските градове най-активна с проекти е София, следвана от Варна, Русе, Пловдив и Благоевград.