В никоя друга страна-членка на Евросъюза не се консумира толкова много кокаин, колкото в Испания. Това се дължи на факта, че много испанци от ранни години започват да пият алкохол, смятат експерти. Дали?
Бурният нощен живот на Мадрид е известен в цял свят. В квартала за развлечения Маласаня не само собствениците на заведения се радват на огромния оборот от продажбата на алкохол, търговците на наркотици също печелят добре. В никоя друга страна не се консумира повече кокаин, отколкото в Испания. А онези, които смъркат белия прашец в тоалетната на някоя дискотека, не са начинаещи, казва 30-годишният Алберто. Той е на лечение в специален център в Мадрид:
"Бях на 13 години, когато за пръв път взех кокаин. Онези, които смъркаха кокаин, бяха винаги в добро настроение, изглеждаха добре. Това събуди любопитството ми и аз поисках да опитам дрогата. Една съученичка ми предложи кокаин преди училище, и вместо да отида в час, отидох с нея да смъркам", разказва Алберто.
Неизлечима зависимост?
Той вече за трети път се опитва да се излекува от зависимостта си. Алберто може да се научи да живее и без дрогата, но тя винаги ще продължава да го изкушава, разяснява психиатърът Диего Урхалес, ръководител на терапевтичния център. Кокаинът оказва толкова силно влияние върху мозъка, че при определени ситуации желанието да се консумира наркотик може да се потисне само с огромни усилия, ако това въобще е възможно. Ето защо зависимите се учат да разпознават подобни ситуации и да ги избягват, разяснява Урхалес:
"Човек не може да се излекува от зависимостта си към кокаина. И 30 години след абстиненцията в мозъка на починал наркоман могат да се открият анормалните връзки между клетките. Синапсите в някои мозъчни ареали са прекалено много. Това е биологичната база на зависимостта."
Никотинът, алкохолът и канабисът също предизвикат подобни анормални връзки и така създават предпоставките за възникването на кокаинова зависимост, казва Урхалес. С това той си обяснява и големия брой на пристрастените към кокаин испанци в сравнение с останалите страни на ЕС. Цели три процента от населението употребяват кокаин. "Не е същото да започнеш с алкохола и цигарите на 15, както на 25. Може би в други страни младите хора пият повече, но при нас младежите започват прекалено рано с алкохола. Това предразполага мозъчните структури към развитието на зависимост. Ако по-късно започнат да вземат кокаин, вероятността да се пристрастят е много по-голяма", казва Урхалес.
Какво сочи световната статистика?
През последните години употребата на кокаин в САЩ е спаднала драстично. За сметка на това в края на 2008 година пристрастените към тази дрога в Европа са се удвоили до 4.1 милиона, а пазарът, оценяван на 34 милиарда долара, е почти изравнен с този в Северна Америка (37 милиарда). В България консумацията на кокаин, разпространена най-вече сред по-богатите, също продължава да расте.
Най-произвежданата и консумирана незаконна субстанция в света обаче си остава канабисът: той вирее в почти всички страни по света, а 130-190 милиона души пушат поне по веднъж в годината канабис. Около 22 милиона от гражданите на ЕС (6,8 на сто) на възраст 15-64 години са злоупотребявали с канабис. Според европейското сравнение най-слабо разпространен е той в България, Гърция, Малта и Румъния, а най-много - в Чехия, Франция, Италия и Испания.