В Европа трябва да бъде разработен механизъм за изключване от еврозоната на страни, които нарушават фискалните правила на алианса, предложи Ангела Меркел, цитирана от британското радио БиБиСи. Германският канцлер подчерта обаче, че към такава мярка трябва да се пристъпва само „в случай на крайна необходимост", когато съответната държава постоянно не се справя с фискалните правила от Маастрихт.
Съобщавайки зя казаното от Меркел, агенция Reuters припомня, че това не е първото искане на германски политик за изключване от еврозоната. Преди десетина дни за въвеждане на подобен механизъм се обяви и министърът на финансите на Германия Волфганг Шойбле. Тогава той отбеляза, че страната му е готова да участва при създаването на Европейски валутен фонд, който да финансира държави от ЕС, попаднали на границата на банкрута. При това положение може да се мисли и за временно отстраняване от алианса, уточни Шойбле. Той припомни, че Германия е най-голямата индустриална държава в еврозоната и един от основните „донори" на бюджета на ЕС.
Страните, които са в еврозоната, са длъжни да поддържат редица макроикономически показатели, определени в Маастрихтските критерии. Въпреки че са предвидени санкции, ако тези критерии не се спазват, те на практика не действат. От началото на 21 век почти няма страна от алианса, която да не е влизала в нарушение на фискалните правила и преди всички по изискването бюджетният дефицит да не надвишава 3% от БВП.
В условията на криза ситуацията в еврозоната през последните две години се усложни, особено след като стана ясно, че Гърция няма да се справи сама с огромната си задлъжнялост. Затова и се заговори за изваждане на южната ни съседка от алианса. Противниците на мярка обаче смятат, че изключването от валутния съюз на един от неговите членове може да доведе до разпадане на еврозоната.
Mitsubishi
на 18.03.2010 в 12:03:07 #1Край, гърците върнаха Драхма-та в обръщение...