Днес светът има 195 признати държави, включително някои от най-новите нации, присъединили се към глобалната общност.
Новите държави често се появяват след борби за независимост, разпадане на по-големи страни или международни споразумения. Тези страни са изправени пред предизвикателства като изграждане на стабилни правителства, растеж на икономиките и и създаване на национална идентичност. Най-новата държава в света, Южен Судан, стана независима през 2011 г.
Ето петте най-нови или най-млади държави в света, според изданието на Vanguard.
Южен Судан
Южен Судан стана независим на 9 юли 2011 г. след години на конфликти със Судан. Всеобхватното мирно споразумение (CPA) през 2005 г. позволи на Южен Судан да гласува за независимост на референдум през 2011 г., където 98,83% избраха да се отделят. Столицата на страната е Джуба и тя стана 193-тата държава-членка на ООН. Въпреки независимостта Южен Судан се сблъска с предизвикателства, включително гражданска война от 2013 г. до 2020 г., която предизвика хуманитарна криза.
Черна гора
Черна гора обяви независимост на 3 юни 2006 г. след референдум, на който 55,5% от гласоподавателите подкрепиха отделянето от Сърбия. Това прекратява Държавния съюз на Сърбия и Черна гора, който замени Югославия. Столицата на Черна гора е Подгорица и тя се присъедини към ООН на 28 юни 2006 г. като 192-та държава-членка. Черна гора работи за присъединяване към Европейския съюз и стана 29-ият член на НАТО на 5 юни 2017 г., когато депозира инструмента си за присъединяване към Северноатлантически договор с Държавния департамент на САЩ във Вашингтон, окръг Колумбия.
На 7 юни 2017 г. знамето на Черна гора беше издигнато в щаба на НАТО на специална церемония за отбелязване на присъединяването на страната към НАТО.
Сърбия
Сърбия стана независима държава на 5 юни 2006 г. след решението на Черна гора да се отдели. Сърбия има членство в международни организации, включително ООН. Сърбия се фокусира върху икономическия растеж и се стреми да се присъедини към Европейския съюз, като същевременно се справя с нерешения статут на Косово, което обяви независимост през 2008 г.
Източен Тимор
Източник: iStock
Източен Тимор получи независимост на 20 май 2002 г. след десетилетия на индонезийска окупация. В подкрепения от ООН референдум през 1999 г. повечето гласоподаватели избраха независимост, въпреки насилствената съпротива. Нейната столица е Дили и тя стана 191-вата държава-членка на ООН през 2002 г. Източен Тимор възстановява своята икономика и инфраструктура, разчитайки в голяма степен на петролни и газови ресурси.
Палау
Източник: iStock
Палау стана независима държава на 1 октомври 1994 г., като преди това е подопечна територия на ООН под администрацията на САЩ. Нейната независимост беше формализирана чрез Споразумение за свободно асоцииране със САЩ, което предоставя финансова помощ и подкрепа за отбраната. Нейната столица е Нгерулмуд, а Палау се присъедини към ООН на 15 декември 1994 г.