Цяло заседание на парламентарната комисия по енергетика, на което беше предвидено изслушването на НЕК и ЕСО за финансовото им състояние и готовността за зимата премина без да се отговори на най-важния въпрос.

А именно - колко са задълженията на НЕК към този момент и какви конкретни стъпки за са предприети. Нито изпълнителният директор Йордан Желев, нито ръководителят на направление регулации Венцислав Марков не коментираха тази тема. По-интересното беше, че по време на цялото заседание нито един депутат не зададе въпрос в тази насока.

След заседанието ръководството на НЕК упорито отказа да отговори на въпросите на Money.bg, a шефът на парламентарната комисия по енергетика Рамадан Аталай ги оправда, че това е информация, която е търговска тайна. По думите му тази информация е чувствителна за кредиторите на компанията, които зорко следят финансовото и състояние.

Това, което беше казано по време на заседанието е, че НЕК към момента има загуба за текущата година в размер на 96 млн. лв. От своя страна Електроенергийният системен оператор зави, че текущото състояние показва печалба от 700 хил. лв.
По време на заседанието стана въпрос за енергийната борса, която е "вечна тема" в областта на българската енергетика с това, че от години такава в България няма. Изпълнителният директор на ЕСО Валентин Колев заяви, че в момента се правят необходимите стъпки за това Електроенергийният системен оператор да получи лиценз за борсов оператор.

В същото време тече процес за отделяна на ЕСО от НЕК, който ефективно да създаде независимо електропреносно предприятие, което е едно от основните ни задължения към ЕС по отношение на Третия либерализационен пакет.

Очакванията на Колев са този процес, който вече е изминал няколко етапа да приключи в близките месеци. В момента се очаква банките кредитори на НЕК и ЕСО да одобрят отделянето им, като за целта им е представен финансов модел.

Също стана ясно, че през месеците октомври и ноември износът на ток от страната ни е нараснал с повече от 30% спрямо същия период на миналата година. Това според експертите от НЕК се дължи на промените в Закона за енергетика, които настоящото мнозинство прие и с които се намали таксата за износ.