Общинарите „спасиха" председателя на транспортната комисия Радослав Тошев като не подкрепиха искането на БСП той да си подаде оставката.

Отхвърлени бяха и двата доклада на червените и на Ангел Джамбазки от ВМРО за отмяна на наредбата за паркиране в столицата.

Приет обаче беше докладът на Радослав Тошев, единствено без точката, изключваща възможност за издаване на карти за паркиране на автомобили на служители на СОС или столична община.

Повече от два часа и половина продължиха дебатите, като от време на време прехвърчаха искри между съветниците от различните групи. БСП настояваха Тошев да подаде оставка заради недомислиците в наредбата за паркиране, както и заради несправянето с финансирането на градския транспорт.

Червените общинари поискаха наредбата да бъде отменена и да бъде сформирана работна група, която в рамките на три месеца да изготви смислена наредба.

"Това са глупости, ако искате нещата да се случват, внесете доклад с конкретни предложения. Към този момент аз не съм виждал нито един ваш доклад за системно решение в транспорта", обърна се Тошев към колегите си от БСП.

Той ги запита къде са били през последните две години, през които се е работело по тази наредба и ги обвини, че се опитват предизборно да яхнат вълната на гражданското недоволство.

В отговор на това Георги Свиленски запита колко доклада има Радослав Тошев като председател на тази комисия и подчерта, че БСП общинарите са най-активните.

Тук се намеси и Жельо Бойчев, който изтъкна, че ако Радослав Тошев е бил прав, е нямало да внася доклад за промени в наредбата една седмица, след като тя е влязла в сила.

В защита на председателя на транспортната комисия Николай Стойнев коментира, че казаното от червените общинари е плосък политически ПР и ги призова да не хвърлят мъгляви обвинения. „Това са шменти капели, дайте конкретни предложения", заяви и Стойнев.

Тошев получи подкрепа и от колежката си Валя Чилова, която обясни, че наредбата не може да бъде отменена, защото ще се получи правен вакуум. По думите й 13 дни след въвеждането на промените за паркиране в центъра на столицата трафикът е намалял, намалели са паркираните коли.
„Ако ни дадете още месец, ще можем да отчетем какво се случва и с шума и чистотата на въздуха", подчерта Чилова.

Тя призова колегите си от БСП, ако има доказателства за „черна дупка в транспортните дружества и за източване на пари, да се обърнат към прокуратурата". „Промяната в наредбата няма нищо общо със събирането на повече средства", заяви тя, като тези нейни думи предизвикаха бурния смях в залата.

Веднага след това последва изказването на Калоян Паргов, който обясни, че винаги се разтапя, когато уважаваната от него г-жа Чилова ниже думите като тютюн.

От своя страна съветникът от ВМРО Ангел Джамбазки бе категоричен, че това, което се налага на столичани, които имат нещастието да живеят в центъра, е един нов данък.
По думите му центърът се е изпразнил, но колите са на границата между Синята и Зелената зона.

По-рано той коментира, че тази наредба е абсолютно незаконна, неморална и ненормална. Джамбазки предложи и улицата, на която живее кметът Йорданка Фандъкова да бъде обявена за Оранжева зона и да се плаща по 100 лева на час.

Радослав Тошев бе категоричен, че няма безплатен обяд и подчерта, че целта е да се създадат еднакви правила за всички. Той призова колегите си общинари, ако имат някакви предложения, да внесат доклад с тях.

Предвид факта, че почти целият дебат премина в спор дали с тази наредба се налага нова данъчна тежест върху столичани или не, той бе категоричен, че това не е услуга, не е данък и хората по този начин не са ощетени, а облекчени.

„Те плащат по 12 лева и 50 стотинки за Синя зона и по 8 лева и 50 стотинки за Зелена зона. Това е привилегия да плащат тази ниска цена", заяви Тошев, явно визирайки месечните такси, които ще трябва да плащат живеещите в центъра.