Цените на петрола умерено се понижават в четвъртък сутринта, след като се покачиха до многомесечни върхове в хода на предишната сесия.

Към 9:15 часа бълграско юнските фючърси за европейския еталон Brent поевтиняха с $0,35 на лондонската борса ICE Futures до $86,98 за барел. В сряда цената на тези контракти се повиши с $1,72 (2%) до $87,33 за барел, достигайки най-високото ниво от януари.

В същото време цената на майските фючърси за американския WTI спадна при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) с $0,24, до $83,02 за барел. По време на предишната сесия те поскъпнаха с $1,73 (2,1%) до $83,26 за барел, което беше рекорд от 16 ноември миналата година, пише MarketWatch.

Петролните котировки бяха подкрепени от данните за забавяне на инфлацията в САЩ. Както стана известно в сряда, потребителските цени (индекс CPI), в страната през март са се повишили с 5% на годишна база след покачване с 6% през февруари. Така инфлацията се забави до минимум от май 2021 година.

"Видяхме по-умерено ннарставане на CPI, което може да означава, че няма да има нови рязки скокове на лихвените проценти в бъдеще", каза анализаторът на CFRA Research Стюарт Гликман.

Междувременно министърът на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм каза предния ден, че администрацията на президента Байдън планира да попълни стратегическия петролен резерв по-късно тази година, ако цените са благоприятни. В момента САЩ продава петрол от две от четирите си стратегически хранилища, добави тя.

Според Министерството на енергетиката търговските резерви на петрол в Съединените щати миналата седмица са се увеличили с 597 000 барела . Анализаторите, анкетирани от Bloomberg, очакваха спад от средно 1,05 милиона барела. Стоковите запаси от бензин са намалели с 330 000 барела, дестилати - с 606 000 барела. Експертите очакваха намаление на запасите от бензин с 1,9 милиона барела, а на дестилати - с 200 хиляди барела.