![](http://images.ibox.bg/2007/11/22/leu/256x180.jpg)
В момента курсът на румънската валута е точно 3.60 леи за евро, което е доста под юлския връх на 3.0870. През третото тримесечие и в началото на четвъртото обаче, валутата започна бързо да се обезценява, заради оттеглянето на инвеститорските пари от развиващите се пазари. Акциите на румънския капиталов пазар пострадаха силно от кредитната криза, като само през ноември блу-чип индексът BETI отстъпи с 15% от рекордните си стойности.
Според анализаторите обаче, силно растящият дефицит по текущата сметка, голямата задлъжнялост на домакинствата както и наближаващите парламентарните избори, ще държат пазарите под напрежение през цялата 2008 г.
„Дефицитът по текущата сметка е най-слабото звено в румънската икономика. За сега леята все още не е достигнала дъното си и ще става все по-нежелана от инвеститорите в идните месеци", коментира банкер от централата на Райфайзен банк в Букурещ. Като допълнение към негативната тенденция по обезценяване на валутата, дойде и понижаването на оценката давана от Standard & Poor's за румънската икономика от „стабилна" към „негативна".
Според официалните лица от румънското финансово министерство, дефицитът по текущата сметка се очаква да достигне 14% от БВП и да продължи да се движи около него през следващите няколко години. „Проблемът, е че нямаме адекватна система за коригиране на дефицита по текущата сметка, но по-лошото е че ни очакват избори, преди които едва ли ще има някакви промени", коментира банкер от Райфайзен банк.
Месеци наред, анализатори предупреждаваха страните от Източна Европа, че поддържайки големи дефицити по текущата сметка, ще отблъснат инвеститорите трайно от пазарите си. България и балтийските страни също имат големи дефицити, но те поне поддържат паричен съвет, който крепи валутите им в стабилни граници.
Според Ларс Кристенсен от Danske Bank, проблемът се корени и в прекалено големите кредити в чужда валута, които са взети от населението в страните от Централна и Източна Европа. Това прави тези икономики още по-уязвими от резките промени на валутните пазари.
Румънската национална банка увеличи основния си лихвен процент до 7.5% през октомври, след като инфлацията се повиши над 5%-товата бариера. Анализаторите коментират, че най-вероятно банката ще направи още едно покачване през януари, което обаче няма да се отрази силно на леята. Все пак има надежда за поскъпване на валутата до края на годината, благодарение на по-високото ниво на заетост (сезонна) и заради тримесечните плащания на данъци от юридическите лица.
Все пак, негативните настроения по отношение на румънската лея ще бъдат просто претъпени, а не елиминирани.
Гоце
на 22.11.2007 в 18:15:55 #7от доста време курса на нац.валута не е еднозначен критерий за иконом. ситуация.... Изцяло е неоправдан негативния тон на статията, особено в сравнение с нас. Дългосрочно имат мн. добра база... братята мамалигари..
mc solaar
на 22.11.2007 в 16:33:30 #6махатма,много си прав !!
Неделчо Съботинов
на 22.11.2007 в 16:23:31 #5Краков, погледни в края на първия абзац какво пише..."коментира днес Ройтерс." Ама първо прочети статията, тогава коментирай. Не може само по заглавието да се изказваш.
Krakow
на 22.11.2007 в 16:17:01 #4Какъв Ройтерс, бе? Я чети по-внимателно - Тодор Русанов е авторът. И друго, вижте параметрите и действителните приоритети на румънския и българския бюджет
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_exclaim.gif?_=1446728989)
mahatma
на 22.11.2007 в 16:05:48 #3Румъния е хваната в същият модел финансов капан, в който е хваната и България! Какво става на практика! Всяко евро или долар инвестиран от чужденци в Румъния и България носи незабавни високи печалби на инвеститорите, защото те или купуват работещи предприятия, банки, инвестират в светкавично възвръщаеми търговски вериги и се оказва, че Западноевропейски Пул контролира напълно двете страни! Произвежда се у нас и в Румъния по същият начин, технологии и производителност, както на запад. В банките у нас работят със същите компютри и софтуер, както на запад. Продава се на европейски цени на дребно, даже и по-високи. Банките кредитират с двойно по-високи лихви от колкото на запад. Но, производителите на стоки и услуги, банкерите, и който да е чужд работодател, плаща средно на работещ по-малко с 1000-1500 евро месечно, от колкото би плащал на западняк! В България да приемем, че има около 1 млн. работещи на западни чорбаджии. Това значи, че тези чорбаджии измъкват вкупом по 1 млрд. евро месечно от всички нас, изнасят го във валута, за сметка на нашето валутно салдо и то се влошава, а на други се подобрява за наша сметка! Същото е и в Румъния с някой нюанси, породени от липсата на валутен борд! Няма спасение! У нас се върви по тази начин към финансов колапс! Защото колкото по ефективно работим, толкова повече си увеличаваме валутният дефицит! Ако заплатите не се изнасяха в чужбина, а се дават на нашите работещи. те с тях няма да купуват вносни стоки в големият си процент, а ще изхранват, обличат и обуват децата си и ще консумират български продукти! Дори ще почнат да създават българите и деца! Така би се отпуснала примаката с която глобализма ни е почти задушил! Въпрос на две три години и би трябвалържавата да колабира финансово. То е програмирано, май!
Неделчо Съботинов
на 22.11.2007 в 15:40:35 #2Кое е изопачено в статията колега. Всичко това са факти, не можеш да оспориш цифрите, защото те са точно такива. Освен това, коментарът е на Ройтерс, ама кой да чете статията...
Krakow
на 22.11.2007 в 14:16:55 #1Аз пък се чудя от какъв зор се инвестира точно в Румъния, която според нашите злонамерени и добре платени псевдоанализатори има повече негативи, а не в нашия Булгаристан? А ми кажете колко и какво произвеждат Румъния и Румъния? И къде искат да инвестират повече големите играчи, а не дребните бизнесмени с неясни капиталови средства? И защо се изнесе Калиакра точно в Румъния? И стига с тези платени националистически и евтини манипулации.
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_exclaim.gif?_=1446728989)