Обезценяването на румънската лея през последните няколко месеца, се очаква да продължи и през следващата година, след като правителството не успя да се справи с дисбалансите в страната, коментира днес Ройтерс.  

В момента курсът на румънската валута е точно 3.60 леи за евро, което е доста под юлския връх на 3.0870. През третото тримесечие и в началото на четвъртото обаче, валутата започна бързо да се обезценява, заради оттеглянето на инвеститорските пари от развиващите се пазари. Акциите на румънския капиталов пазар пострадаха силно от кредитната криза, като само през ноември блу-чип индексът BETI отстъпи с 15% от рекордните си стойности.

Според анализаторите обаче, силно растящият дефицит по текущата сметка, голямата задлъжнялост на домакинствата както и наближаващите парламентарните избори, ще държат пазарите под напрежение през цялата 2008 г.

„Дефицитът по текущата сметка е най-слабото звено в румънската икономика. За сега леята все още не е достигнала дъното си и ще става все по-нежелана от инвеститорите в идните месеци", коментира банкер от централата на Райфайзен банк в Букурещ. Като допълнение към негативната тенденция по обезценяване на валутата, дойде и понижаването на оценката давана от Standard & Poor's за румънската икономика от „стабилна" към „негативна".

Според официалните лица от румънското финансово министерство, дефицитът по текущата сметка се очаква да достигне 14% от БВП и да продължи да се движи около него през следващите няколко години. „Проблемът, е че нямаме адекватна система за коригиране на дефицита по текущата сметка, но по-лошото е че ни очакват избори, преди които едва ли ще има някакви промени", коментира банкер от Райфайзен банк.

Месеци наред, анализатори предупреждаваха страните от Източна Европа, че поддържайки големи дефицити по текущата сметка, ще отблъснат инвеститорите трайно от пазарите си. България и балтийските страни също имат големи дефицити, но те поне поддържат паричен съвет, който крепи валутите им в стабилни граници.

Според Ларс Кристенсен от Danske Bank, проблемът се корени и в прекалено големите кредити в чужда валута, които са взети от населението в страните от Централна и Източна Европа. Това прави тези икономики още по-уязвими от резките промени на валутните пазари.

Румънската национална банка увеличи основния си лихвен процент до 7.5% през октомври, след като инфлацията се повиши над 5%-товата бариера. Анализаторите коментират, че най-вероятно банката ще направи още едно покачване през януари, което обаче няма да се отрази силно на леята. Все пак има надежда за поскъпване на валутата до края на годината, благодарение на по-високото ниво на заетост (сезонна) и заради тримесечните плащания на данъци от юридическите лица.

Все пак, негативните настроения по отношение на румънската лея ще бъдат просто претъпени, а не елиминирани.