От Българска Федерация на Индустриалните Енергийни Консуматори (БФИЕК) апелират да бъде преразгледана политиката относно повишаването на таксите за водовземане и за ползване на воден обект. Новите тарифи ще имат неблагоприятно отражение върху конкурентоспособността на българската индустрия в условия на икономическа криза, смятат от федерацията.

Тарифите, обнародвани в брой №50 на Държавен вестник от 01.07.2011 г., са в пъти по-високи спрямо действащите цени на водата за индустрията. Таксите за промишлено одоснабдяване от повърхностни води са увеличени с 275%. Таксите за промишлено водоснабдяване от подземни води са със 700 пъти по-високи от сега действащите. Липсва отделна цена за водата от подземни източници, която се ползва за охлаждане. Новото решение принуждава индустрията да плаща за водата за охлаждане от подземни източници, все едно е такава за промишлено водоснабдяване. Това неминуемо ще доведе до изменение на поведението на икономическите оператори, които са заложили в дългосрочната си производствена програма старите цени.

Голяма част от компаниите обмислят варианти за алтернативи на водата в процесите на охлаждане в производствата. Смяната на начина на охлаждане с електрически охладители ще повиши разходите на фирмите за електрическа енергия и ще намали ефективността на производствата, посочват от (БФИЕК).

Водата е възлов елемент в процесите на производство на електроенергия. На една 1000MW парна турбина в АЕЦ Козлодуй и трябват приблизително 170 000 м3 вода на час и то при оптимален режим на работа. Три пъти по-високите разходи за вода за охлаждане от началото на 2012 г. ще бъдат прехвърлени от производителите на електроенергия директно към крайните потребители и индустрията, твърдят от БФИЕК.