Един от основните приоритети на българското правителство в сферата на икономиката е развитието на националната суровинна база, чрез привличане и на чуждестранни инвеститори с опит в дейностите по търсенето, проучването и добива на подземни богатства.

Това заяви министър-председателят Сергей Станишев във времето за парламентарен контрол, в отговор на въпрос на народния представител от ДСБ Евдокия Манева.

Нашата страна не е богата на природни суровини и като алтернатива на техния внос се търси ефективно и екологосъобразно разработване на наличните находища, заяви още премиерът. Той припомни, че Законът за подземните богатства (ЗПБ) урежда условията и реда за търсене, проучване и добив на подземните богатства на територията на България, в континенталния шелф и в изключителната икономическа зона в Черно море, както и опазването на земните недра и рационалното им използване, съобщи пресцентъра на МС.

Съгласно чл. 23 от ЗПБ разрешения за търсене и/или проучване и концесии за добив се предоставят на физически и юридически лица, които удостоверят, че имат надлежна регистрация като търговец и притежават необходимите за извършване на съответните дейности технически, управленски и финансови възможности. Законът не съдържа разпоредби, които да поставят в неравностойно положение българските и чуждестранните инвеститори, още повече да ги дели и на континентален принцип, посочи премиерът.

Преобладаваща част от предоставените разрешения за търсене и/или проучване на нефт и газ, метални полезни изкопаеми и скално-облицовъчни материали са предоставени на търговски дружества с пряко или косвено чуждестранно участие, след провеждане на конкурсна процедура. В момента те са 18, уточни министър-председателят и допълни, че в МОСВ има депозирани и 37 молби от чуждестранни фирми за издаване на разрешения за търсене и/или проучване на подземни богатства и концесии за добив, които са на различни стадии от законовите процедури.

В заключение премиерът подчерта, че търсенето, проучването и добивът на подземни богатства е процес, изискващ значителни инвестиции, прилагане на модерни технологии и внедряване на световния опит в добивната промишленост. Ето защо българското правителство осъществява целенасочена политика за привличането на чужди инвеститори чрез прилагане на принципите на прозрачност, публичност, свободна конкуренция и липса на дискриминация при предоставянето на разрешения за проучване и концесии за добив на подземни богатства.