Цените на петрола от еталонните световни марки във вторник възобновиха разнопосочната си динамика. В понеделник котировките се сринаха заради опасенията за увеличените доставките на световния пазар.

Вчера Brent завърши търговията на най-ниското си ниво от 17 април, а WTI - от три седмици насам.

Във вторник сутринта положително влияние върху настроенията на инвеститорите оказват очакванията за продължаващо съкращаване а запасите в САЩ, които вече се намират на минимално от 2015 години ниво.

Септемврийските фючърси за Brent на лондонската борса ICE Futures сутринта поскъпнаха с $0,25 - до $72,09 за барел.

Котировките на американския еталон WTI с доставка август на нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време спадат с 2 цента - до $68,04 за барел.

По време на търговията в понеделник Brent загуби от стойността си $3,49 (4,63%) и слезе до $71,84 за барел, а WTI поевтиня с $2,95 (4,15%) - до $68,06 за барел.

В Либия се възобновиха ограниченията при добива на най-голямото в страната находище.

Но инвеститорите се тревожат повече от такива фактори като увеличаването на експорта на петрол от Саудитска Арабия и потенциалното освобождаване на част от стратегическия резерв на САЩ. В тази посока действа и напрежението в търговските отношения между Вашингтон и Пекин.

По оценка на анализаторите на Goldman Sachs, политическите решения на САЩ ще поддържат волатилността на петролните цени. Brent ще остана в диапазона $70-80 за барел и ще пробва да се качи над това ниво, но не през лятото, а в края на годината.

Заради колебанията на доставките от някои страни от ОПЕК и повишаването на добива в други производители от картела и извън него, на световният пазар може да има превишение на предлагането над търсенето през август от 300 хил. барела на ден, при дефицит около 500 хил. барела през юни.

Септемврийските петролни фючърси на Шанхайската международна енергийна борса във вторник поевтиняха с 1,7%, до 483,6 юана за барел.