България се нарежда на 40-то място от 152 страни, включени в „Икономическа свобода по света: годишен доклад 2014", изготвен от канадския институт „Фрейзър" и разпространен за България от Института за пазарна икономика. Докладът представя картината през 2012 г. - последната година, за която има налични официални данни за всички страни.

Тазгодишният резултат на страната е 7,29 точки от максималните 10, което представлява леко повишение в сравнение с миналата година, когато страната имаше 7,28 точки и беше класирана на 49-то място.

Напредването в класацията обаче се дължи на изоставането на други страни, а не на символичното подобряване на резултата на България. В Европейския съюз резултатът на страните варира от 7,84 т. за Финландия (10-то място в класацията) до 6,57 т. за Словения (105-то място в класацията). България е 21-ва сред страните в ЕС, като този път се нарежда заедно с Испания, която има същия резултат.

Начело на класацията отново е Хонконг, следвана от Сингапур, Нова Зеландия и Швейцария.

Очаквано за поредна година Венецуела е страната с най-ниска икономическа свобода. Средната оценка за икономическата свобода по света намалява леко до 6,84 точки от максималните 10 в сравнение с 6,87 през миналата година.

САЩ, които дълги години се считаха за бастион на икономическата свобода, сега се класират на 12-то място в света. В резултат от отслабеното върховенство на закона, увеличеното регулиране от страна на правителството и ефектите от войните срещу тероризма и наркотиците, САЩ главоломно падат надолу в класацията в сравнение с 2000 г., когато страната беше на второ място в света.