Американски политици отправиха в сряда предупреждение, че ще „убият" контракта за милиарди долари за подмяна на самолетите - цистерни за нуждите на военновъздушните сили, ако Пентагон не даде адекватно обяснение защо поръчката е възложена на партньорството между Northrop Grumman и европейския EADS, вместо на Boeing.

Редица американски конгресмени са били сериозно обезпокоени, че обявеният миналата седмица договор отдава за продължително време една голяма военна програма в ръцете на чуждестранна компания. Затова председателят на комисията на Камарата на представителите, която се занимава с изразходването на средствата за военни цели, сериозно предупреждава, че може да осуети постигнатия договор.

Финансирането се осъществява чрез тази комисия, така че няма да е трудно парите просто да бъдат спрени и на контракта да не бъде даден ход, заплашва Джон Мурта. Вече е започнало е разследване по взетото решение.

От американските ВВС настояват, че офертите на Boeing със седалище Чикаго и Northrop Grumman със седалище Лос Анджелис са третирани по честен начин и е имало открита конкуренция.

Във връзка с назряващия скандал се отправят обвинения към сенатор Джон МакКейн, кандидат за президент на САЩ от Републиканската партия, който уж имал пръст в развалянето на предишната договореност с Boeing за доставка на самолетите - цистерни, научаваме от International Herald Tribune. Демократите го обвиняват в това, че важни за военната индустрия на САЩ работни места отиват в чужбина.

Ирак получава нови училища, пътища, мостове и язовири - каквито се отказват на Америка. Сега Франция получава работните места, от които американците се нуждаят - твърди демократ от Илинойс. „Изпращаме работни места в чужбина, само защото МакКейн го поиска".

Новият контракт е за $40 млрд. в първата фаза на проект, който ще трае много десетилетия. Подменят се остарелите самолети цистерни, които са произведени още през 1950те. Новата флота ще има ключово значение за „специалните мисии" на американските ВВС, тъй като позволява презареждане на гориво за изтребители и бомбардировачи във въздуха.

Целият контракт е за над $100 млрд. и със срок 30 и повече години. Въздушните сили смятат да купуват по 15 самолета - цистерни годишно през следващите 30 години.

Официалната позиция на Boeing ще стане ясна в петък.

Победата на офертата на Northrop Grumman е била приета с ентусиазъм в Алабама и Мисисипи, където ще има монтаж и ще се открият 25 хиляди нови работни места. Но конгресмените от щатите Вашингтон и Канзас, където Boeing строи самолетите си, отправят яростни критики, а от Boeing намекват, че щяха да създадат повечве.

Споразумението, което МакКейн провали, предвиждаше лизинг на самолети - цистерни на Boeing от ВВС и един единствен доставчик. След избухването на скандал за нецелесъобразна сделка, главният изпълнителен директор на Boeing си отиде, а двама директори в американската самолетна компания, единият от които бивш служител на Пентагона, влязоха в затвора. Друг служител на Пентагона се самоуби по-късно.

МакКейн е казал, че първа грижа не следва да бъдат работните места в САЩ, а създаването на най-добрата система оръжия с минимум разходи за данъкоплатците. Това не се харесва на мнозина в Щатите: огромният натиск за осигуряване на конкуренция е коствал милиарди долари.

Във водещата си новина днес Financial Times цитира думите на Робърт Гейтс, военният министър, който е подкрепил избора на EADS за доставчик на товарните самолети с военно предназначение. „Реалността е, че продаваме самолети и кораби и бойни системи по цял свят ... така че в този бизнес има глобални аспекти".