Япония ще престане да се смята за богата и развита държава към 2050 година. До този извод са стигнали експертите на Century Public Policy, който е свързан с организацията на японските индустриалци Keidanren, съобщава Agence France-Presse.

Основна причина за тази негативна тенденция е съкращаването на работната сила, предизвикано от ниската раждаемост в страната. Други фактори в тази насока са спадът в нормата на спестяване и обема на инвестициите в Япония.

Очаква се още през 2014 г. страната да отстъпи третото място сред най-големите икономики в света на Индия. А към средата на този век БВП на Япония ще представлява една трета от индийския и една шеста от китайския и американския Брутен вътрешен продукт.

Но най-песимистичният сценарий на събитията предвижда икономиката на Япония да се свива от все по-влошаващите се фискални параметри на страната. В резултат на това Япония ще изпадне дори от десетката на най-големите икономики в света.

Япония стремително се превърна в един глобалните икономически лидери през периода на 70-те и 80-те години на миналия век. Не толкова отдавна - през 90-те години, страната бе втората икономика в света, отстъпвайки с около 50 на сто от БВП на лидера - САЩ.

Но след две кризи на фондовия пазар и на пазара на недвижимите имоти през последното десетилетие на 20-ти век, икономическото развитие на Япония загуби темпо. През последните 15 години БВП на страната нарасна едва с 20 на сто. В същото време държавният дълг достигна 200 процента от БВП, което е най-високото равнище сред развитите страни в света.