В начините за печелене на пари не винаги се спазват правила, макар че държавите по цял свят се опитват да ги налагат. Обикновено изобретателните печалбари са поне с крачка пред законодателството. Трябваше да минат години преди в България да се криминализира убийството на животни въпреки, че за никого не беше тайна жестокостта към тях.

В някои държави пък бързо са се ориентирали, че от убийството на животни по достатъчно атрактивен начин могат да се изкарват доста добри пари. Така например във Филипините все повече младежи и дори невръстни деца стават любители на смъртоносните боеве между коне.

Май техните родители не си дават сметка за съществуването на следната фраза: "Не всеки мъчител на животни става убиец, но всеки убиец е измъчвал животни". Подобни гледки на садизъм са идеална основа за създаването на безмилостни убийци.

България до момента е "изостанала" от тази негативна тенденция, макар че обикновено доста бързо нашенци попиват всичко лошо. Засега у нас се организират само кучешки боеве, а на някои места и бой с птли, които не са по-малко жестоки...

Поне не сме развили конските двубои.

Явно в доста държави продължава да е валидна максимата от Римско време за хляба, народа и зрелищата. По никакъв друг начин не може да се обясни излъчването на подобни жестокости (конски боеве) по местни филипински телевизии. Явно някои управници във Филипините си затварят очите пред тази липса на човечност срещу необходимостта да се печелят пари.

Пък и нали народът ще получи необходимата доза кръв и зрелище, а после и комат хляб. И всичко ще бъде наред!

Не можеш да спреш подобни безмилостни спортове, като само ги забраниш, защото нуждата от пари кара доста хора да нарушават правилата. Необходими са и първите 7 години, а не бащата да води малкото си дете, да гледа смъртоносни двубои между животни.

Същият проблем съществува и в развита западна държава каквато е Испания. Убийството на бикове все още се практикува и трудно ще бъде напълно спряно. В края на юли тази година парламентът на провинция Каталуния все пак забрани официално коридата. Забраната бе приета в резултат от петиция, под която се бяха подписали 180 хил. души. Мярката бе подкрепена от 68 депутати, докато 55 гласуваха за запазване на вековната традиция.

Арената обаче винаги е препълнена в други части на Испания и хората плащат доста пари за билет пък и по този начин се привличат и много туристи. Това показва, че най-трудно се спира жестокостта, която е превърната в бизнес. Поддръжниците на коридата смятат борбата с бикове за изкуство, а не за жесток, кървав спорт. Те се страхуват, че обявяването на коридата за незаконна в Каталуния може да породи вълна от подобни мерки в цялата страна. Според тях освен това забраната застрашава прехраната на хиляди хора. Те твърдят, че последиците за икономиката от забраната ще бъдат приблизително 300 млн. евро.