Много от водещите световни борсови индекси са близо до исторически върхове. И това изнервя голяма част от пазарните участници, които все по-често смятат, че е време да се застраховат срещу потенциален срив, но все пак не са склонни да продадат своите позиции. Сега ще представя няколко начина за хеджиране срещу рязък спад на пазарите, препоръчани от водещи пазарни експерти.

Всъщност, опитът да се хеджира портфейла, е до голяма степен затруднение за много от инвеститорите, особено по-неопитните такива, в момент, когато фондовият пазар продължава да се повишава все повече и повече. Историческите върхове остави много инвестиционни сметки пълни с нереализирани печалби и това крие сериозна опасност, ако видим резки и остри спадове, по подобие на случвалите се в миналото.

Застраховка срещу срив с опции

Един от начините да се застраховате срещу рязък спад на пазарите е с относително сложния инвестиционен продукт - опции. Преди да подходите към него обаче, трябва да сте напълно наясно с това как функционират опциите и какви са техните присъщи характеристики.

"Добрите времена продължава ли вечно? Човешката природа и опитът подсказват друго", казва Майкъл Шварц, главният стратег на опциите на Oppenheimer & Co., пред Barron's.

Въпреки че е трудно да бъдем хладни по отношение на акциите от дълго време, някои инвеститори започват да се фиксират върху нереализираните печалби в своите портфейли. Вместо да продават ценни книжа, за да заключат тези печалби - което е изключително трудно решение за всички, най-дисциплинираните - инвеститорите търсят да ги защитят с опции, съветва Шварц.

Невъзможно е да се определи количествено хеджиращата дейност, но защитните модели на търговия започват да се появяват на пазара. За първи път от векове, казва Шварц, деканът на стратегическите стратези на Street, клиентите започнаха да питат как да хеджират портфейлите на акции, в случай че нещо наруши историческото рали.

Клиентите му не цитират конкретна причина за спад на фондовия пазар. Той казва, че те просто се притесняват, че печеленето на пари чрез инвестиране няма да бъде толкова лесно, колкото от много дълго време насам.

Индексът S&P 500 нараства с около 80% от минимумите си през март 2020 г., а много акции са нараснали още повече.

За да се хеджира, Шварц съветва някои клиенти да купуват пут опции директно на S&P 500. Експертът дава следния пример - портфолио от 1 милион долара може да бъде частично хеджирано срещу 10% спад на фондовия пазар чрез закупуване на три пута на S&P 500 със страйк, или цена на упражняване на 3 925 долара. Всеки договор (един контракт е от 100 опции) струва около 6 530 долара, когато референтният индекс бе при ниво от 3 974 пункта. Общите разходи за хеджиране са около 19 590 долара.

Ако индексът спадне с 10%, портфейлът ще намалее с около 0.8%, казва Шварц. Ако индексът спадне с 10%, до 3553, путовете ще струват около 92 009 долара. Ако при изтичане на опциите индексът е над цената на страйка, хеджът се проваля и парите, похарчени за путовете, вероятно се губят или намаляват сериозно. През последните 52 седмици S&P 500 варира от 2191,86 до 3981.04. Индексът е нараснал с около 6% до момента тази година.

През годините рядко сме обсъждали стратегии за хеджиране. Предпочитаният от нас подход от финансовата криза 2007-09 г. обикновено беше да продаваме путове и да купуваме опции за кол. Съществуването на масивен стимул от страна на Фед, като цяло подкрепя възхода на пазара. По ирония на съдбата това е помогнало да се направи хеджирането на по-разумни цени за първи път от много време насам, добавя Шварц.

В миналото фондовият пазар трябваше да изпита масивна корекция, само, за да си струва разходите. Сега разходите за хеджиране се смекчиха по причини, които отразяват дълбоки промени на пазара на опции.

Вместо просто да купува акции, нова порода инвеститори също купува купища повишаващи се позиции за по-нататъшно осребряване на нарастващия фондов пазар. Този невероятен бик сред инвеститорите означава, че коловете често са по-скъпи от путовете. С други думи, пазарната тълпа в този момент е по-скоро алчна, отколкото уплашена.

И все пак всеки, който обмисля хеджирането, трябва да разбере, че хеджирането трябва да се управлява. Това не са позиции на "покупка и забравяне".

Много инвеститори не успяват да реализират печалби от хеджиране, защото стават алчни и хеджирането изтича с малка печалба, когато пазарът се възстанови. Определете предварително в кой момент бихте монетизирали своя залог. Някои инвеститори ще вземат печалба при 100%; други при 50%.

С чист залог за волатилността

Когато индексите са близо до рекордни нива, обикновено волатилността е крайно ниска. Традиционно, волатилността се повишава, когато индексите започнат да се понижават и особено, когато това се случи рязко и бързо.

Ето защо, друг начин да се застраховате срещу пазарни сривове е с продукти базирани на волатилността и по-специално на индекса на волатилността (на страха) VIX, който измерва пазарните настроения. Към момента този индексът е при най-ниските си нива от близо година и два месеца, или от началото на пандемията.

Но инвеститорите трябва да са много внимателни със залозите на продукти свързани с волатилността. Защото при спокоен пазар, този индекс има склонност да се понижава непрестанно и да носи загуби на всички търсещи да хеджират позициите си.

Трябва да се има предвид, че между 2016-та и 2020-та година, преди пандемията, индексът се е търгувал в рамките на между 9 и 25 пункта, като основна част от времето си е прекарал при нива около 12-15 пункта.

От друга страна, изблиците на силен спад на пазарите от февруари и март на миналата година, изпратиха индекса до нива от над 55 пункта.

Със залог на активи, които понякога се представят по-добре в трудни моменти

За съжаление съвременният финансов свят е изключително тясно обвързан. Това означава, че често в моменти на спад и масирани разпродажби, инвеститорите имат склонност да продават всякакъв род активи и е трудно да се обособят такива, които да се представят добре в моменти на слабост. Например, златото отбеляза силно поевтиняване миналата година през март, когато и фондовите пазари преживяваха силни загуби.

И все пак, има някои активи, които имат склонност да се представят по-добре. И сред тях можем да отличим долара, държавните облигации и имотите.

В моменти на нестабилност, инвеститорите имат склонност да прибягват към световната резервна валута. Държавните облигации, които регистрираха изключително силен спад в цените си и съответно видяха доходността по тях да нараства значително (което до голяма степен предопредели и тревогата и корекция на фондовите пазари), са друг актив, който може да се превърнат в предпочитан клас, в бурни времена. Особено предвид на силното им понижение напоследък и повишената по тях доходност.

По отношение на имотите, това е класът активи, които показа, че може да поскъпва в момента на пандемия. Това е и единственият клас активи, който е носил, на инвеститорите в САЩ, доходност по време на всички кризи в историята, с изключение на ипотечната криза през 2008-ма година.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи